Podkłady poporodowe: Jakie wybrać? Jak ich używać?

Podkłady poporodowe przeznaczone są dla kobiet, które znajdują się w okresie połogu. To po prostu większe podpaski, które mają za zadanie wchłanianie odchodów połogowych. Jakie są najlepsze? Czym się od siebie różnią wyroby poszczególnych producentów? Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę.

Podkłady poporodowe: Jakie wybrać? Jak ich używać?
Pixabay

Odchody połogowe

Odchody połogowe to wydzieliny, które wydobywają się w okresie połogu z pochwy świeżo upieczonej mamy. Są efektem oczyszczania się macicy. Składają się ze śluzu, krwi, złuszczającej się błony śluzowej macicy i z resztek błon płodowych. Odchody płodowe towarzyszą obkurczaniu się macicy, która w ciągu około 6 tygodni po porodzie powraca do swoich rozmiarów sprzed porodu.

Przez pierwsze dni wydzielina z pochwy jest krwista. Przypomina obfitą miesiączkę. Wraz z upływem czasu zmienia swoje zabarwienie. Kolor czerwony przechodzi w dużo jaśniejszy odcień, stopniowo staje się on bardziej różowy lub czasami również brązowy. Stopniowo wydzielina blednie i zmienia się w bezbarwny śluz, przypominający konsystencją i kolorem ten, który znasz z dni niepłodnych.

Odchody płodowe nie mają zapachu, poza lekką wonią krwi. Jeżeli jest inaczej, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może być to objaw toczącego się zapalenia.

W okresie wydalania odchodów połogowych nie należy korzystać z tamponów. Wskazane są podpaski lub podkłady porodowe. Zwykłe podpaski mogą być niewystarczające, ze względu na swoją chłonność oraz wymiary.

Podkłady poporodowe Bella

Podkłady poporodowe Bella to chyba najpopularniejsze podkłady dostępne na polskim rynku. Młode mamy chętnie sięgają po nie ze względu na ich dostępność, a także niską cenę. Mają dużą powierzchnię i są bardzo chłonne, dzięki czemu szansa zabrudzenia bielizny jest niewielka. Z uwagi na to, że pokryte są delikatną włókniną, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest znikome. Wkłady podkładów poporodowych Bella są wykonane z celulozy. Niektóre mamy narzekają jednak, że nie posiadają one paska klejącego, dzięki któremu wkład można przykleić do bielizny. Warto jednak pamiętać, że są one znacznie większe od podpasek i z uwagi na rozmiary, ryzyko przesuwania się wkładu jest znikome.

Podkłady poporodowe Canpol

Podkłady poporodowe produkowane przez firmę Canpol również cieszą się sporą popularnością. Do ich największych zalet należy specjalnie wyprofilowany kształt, dzięki któremu używanie ich jest wyjątkowo komfortowe. Producent zachwala również fakt, że podkłady posiadają specjalną „oddychającą” warstwę, dzięki czemu pochwa i srom szybciej dochodzą do siebie. Podkłady te mają żelowe wkłady, które szybko wiążą płyn i zapewniają skuteczną ochronę poprzez zatrzymanie go we wnętrzu. Ponadto podkłady te mają specjalny pasek z klejem, dzięki czemu utrzymywane są na miejscu.

Podkłady poporodowe: cena

Podkłady poporodowe nie należą do artykułów drogich. Ich ceny zaczynają się od około 3-4 złotych za 10 sztuk. Jeśli zdecydujecie się na zakup większej paczki, cena jednego podkładu jest korzystniejsza. Nie warto jednak przesadzać z ilością. Podkłady będą Wam bowiem potrzebne jedynie w pierwszych dniach po porodzie.

Podkłady poporodowe: gdzie kupić?

Podkłady poporodowe można kupić w dowolnej aptece. Jeżeli nie ma tych produkowanych przez interesującego Cię producenta, możesz poprosić farmaceutę o zamówienie ich specjalnie dla Ciebie.

Podkłady poporodowe dostępne są także w Internecie. Pamiętaj jednak, że pomimo niższej ceny za opakowanie, musisz doliczyć także koszty wysyłki, przez co suma końcowa może być wyższa niż w przypadku towaru kupowanego w stacjonarnej aptece.

Podkłady poporodowe na łóżko

Oprócz podkładów poporodowych, które służą chłonięciu odchodów połogowych, na rynku dostępny jest jeszcze rodzaj tych artykułów higienicznych. Mowa tutaj o podkładach, które mają zabezpieczyć łóżko przed zabrudzeniem. Wykonane są one zazwyczaj z kilku lub nawet kilkunastu warstw, z czego ta wierzchnia przeważnie jest włókniną, pod którą znajduje się kilka warstw bibuły oraz jedna lub więcej warstw folii. Tak skonstruowany podkład ma kształt kwadratu lub prostokąta i ma przeważnie wymiary w okolicach 50×50 centymetrów lub zbliżone. Skutecznie chroni pościel i materac przed przesiąknięciem.

Sprawdź: Czy w połogu można zajść w ciążę?

Dodaj komentarz

Zdrowie noworodka
Rozszczep podniebienia [Rodzaje, Przyczyny, Operacja]
Rozszczep podniebienia to wada rozwojowa, która podobnie jak rozszczep wargi, kształtuje się już na początku ciąży. Co należy wiedzieć o rozszczepach wargi i podniebienia? Czym jest tzw. "zajęcza warga"? Czy
Czytaj dalej
Badania w ciąży
HCV w ciąży – dlaczego powinnaś robić badania HCV podczas ciąży?
Poziom przeciwciał przeciw HCV w ciąży to jedno z podstawowych i obowiązkowych badań, zlecanych ciężarnej już na pierwszej wizycie ginekologicznej. Pozwala wykryć zakaźną chorobę, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby typu
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala: lista niezbędnych rzeczy
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile ubranek kupić? Jaki rozmiar ubranek dla noworodka? - to pytania, które zadaje sobie większość przyszłych rodziców. Zobacz jak wygląda lista rzeczy, które powinna zawierać
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Żel położniczy: poznaj kilka powodów, dla których warto zainteresować się nim przed porodem!
Ciągle szuka się środków i sposobów, dzięki którym można złagodzić ból przyszłej mamy podczas porodu naturalnego. Jednym z najbardziej nowatorskich sposobów, a zarazem metodą, która coraz bardziej zyskuje na popularności,
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Dlaczego wyprawkę do porodu powinien spakować tata?
Dlaczego wyprawkę do porodu powinien spakować tata? Wkrótce przygotuję szczegółową listę tego, co zabraliśmy ze sobą do szpitala. Opiszę także co było mastem (obowiązkowe), szudem (przydało się), a co zwyczajnie zawalało miejsce w
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Jakie podpaski poporodowe wybrać?
Podpaski poporodowe są niezbędnym elementem wyprawki do szpitala każdej mamy. W okresie połogu, który trwa 5-6 tygodni szczególnie ważne jest dbanie o higienę osobistą i stosowanie się do porad ginekologa,
Czytaj dalej