Przechowywanie mleka matki – Jak przechowywać odciągnięte mleko matki?

Przechowywanie mleka matki może stanowić wyzwanie. Jednak nie jest to zadanie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Młoda mama musi zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, których należy przestrzegać, aby jakość mleka dla dziecka była jak najwyższa. W przypadku, kiedy naturalne karmienie jest niemożliwe, rozwiązaniem jest odciąganie mleka za pomocą laktatora.

Przechowywanie odciągniętego mleka matki

Jeżeli jesteś mamą karmiącą, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak wiele korzyści wynika z żywienia dziecka naturalnym pokarmem. Każda mama chce jak najlepiej dla swojego maluszka, więc serwuje mu wszystko to co dla niego najlepsze. Niestety, ale kiedyś nadejdzie moment, gdzie będziesz musiała zdecydować się na krótką przerwę, lub całkowicie odejść od karmienia piersią. Może to stać się z wielu przyczyn. Zarówno poranione brodawki, zapalenie piersi, jak i rozłąka z dzieckiem, wynikająca z pójścia do pracy znacznie utrudnia karmienie naturalne. Jednym z rozwiązań, które możesz wtedy zastosować, jest przechowywanie pokarmu wcześniej odciągniętego.

Przechowywanie mleka matki pozwala na zachowanie w pokarmie większości jego cennych składników, które są tak ważne dla zdrowia i rozwoju dziecka. Mleko matki jest najlepszym, co możesz mu dać. Wcześniej jednak musisz zapoznać się z zasadami i procesami, aby bezpiecznie podawać je maluszkowi. Jednym z bardziej przydatnych akcesoriów jest specjalny pojemnik do przechowywania pokarmu. Znajdziesz wiele modeli, różniących się od siebie zarówno materiałem, jak i pojemnością. Wybieraj takie z miarką, aby od razu wiedzieć, ile mleka już odciągnęłaś. Dobrym pomysłem jest zakup pojemnika, który jest kompatybilny z Twoim laktatorem. Jeżeli do całości jest dołączony smoczek, możesz nałożyć go na pojemnik i w ten sposób stworzyć butelkę. Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie zdezynfekować całość, aby mieć pewność, że podany dziecku pokarm jest dla niego bezpieczny.

Zobacz też: Zagęszczanie mleka: Czym, kiedy i w jakich proporcjach zagęszczać mleko modyfikowane i mleko matki?

Jak przechowywać odciągnięte mleko matki?

Przechowywanie pokarmu naturalnego powinno się odbywać według ściśle określonych reguł. Na co młoda mama powinna zwrócić uwagę? Na początek, warto wspomnieć o tym, że mleko musi być przechowywane w sterylnych pojemniczkach. Fajnym rozwiązaniem jest zakup woreczków, które są od razu gotowe do użycia. Przed schowaniem pokarmu do lodówki bądź zamrażarki, na opakowaniu umieść naklejkę z dokładną datą i godziną odciągnięcia mleka. To pomoże Ci później, gdy będziesz mogła wykorzystać najstarsze mleko w pierwszej kolejności.

Nie musisz się obawiać, trzymanie mleka odciągniętego w tym samym dniu, lecz w innej godzinie jest jak najbardziej okej. Nic złego nie stanie się z takim pokarmem. Jeśli zauważysz, że mleko się rozwarstwia, nie panikuj. To mleko pierwszej fazy i mleko drugiej fazy, które jak najbardziej nadaje się do padania maluszkowi. Mleko z piersi możesz trzymać w temperaturze pokojowej przez 6 godzin, w lodówce przez 6 dni, a w zamrażarce aż 6 miesięcy.

Zobacz również: Żywienie niemowląt: jeśli nie mleko mamy, to co?

Odciągnięte mleko – ile może stać?

Najlepszy dla maluszka jest oczywiście świeżo odciągnięty pokarm. Właśnie wtedy zachowuje wszystkie wartości odżywcze i niezbędne składniki. Naturalny pokarm może przybierać inny kolor, w zależności od etapu laktacji, jest to jak najbardziej normalne. Jeżeli odciągnięte mleko wykorzystasz od razu, nie musisz umieszczać go w lodówce. Butelkę postaw na blacie w kuchni, w miejscu zacienionym i niegorącym. Temperatura pokojowa jest wystarczająca, jeśli pokarm naturalny nie zostanie pozostawiony na dłużej niż 6 godzin.

Jeśli masz zamiar przechowywać mleko matki w lodówce, ustaw pojemnik na samym tyle półki, gdzie zmiany temperatur nie następują tak gwałtownie, jak z samego jej przodu. Pokarm możesz tam zostawić nawet na 6 dni. Schowaj go do zamrażarki, w sytuacji, gdy wiesz, że nie zdążysz go wykorzystać. Pamiętaj, że naturalne mleko ma więcej wartości odżywczych, gdy przechowuje się je w lodówce, niż w zamrażalniku.

Zobacz też: Odciąganie pokarmu w pytaniach i odpowiedziach

Mrożenie mleka matki

Jak mrozić mleko matki? To pytanie zadają sobie kobiety, które z jakiegoś powodu muszą chwilowo bądź na dłużej przestać karmić piersią swojego maluszka. W zamrażarce, pokarm może pozostać nawet do 6 tygodni, więc naprawdę długo. Co zrobić, żeby był jak najbardziej wartościowy dla Twojego dziecka? 

Jeśli dopiero co odciągałaś mleko, schowaj je od razu do zamrażarki. Skorzystaj przy tym ze specjalnych woreczków, które nie wymagają wcześniejszej dezynfekcji. To pozwoli Ci na szybsze i bezpieczniejsze przechowywanie pokarmu. Nie zapomnij o naklejeniu daty i godziny, w której ściągany był pokarm. Dodatkowo nie napełniaj pojemniczków po brzegi. Mleko po zamrożeniu zwiększy swoją objętość, dlatego zatrzymaj się, jeśli zapełnisz około 70% objętości woreczka. Niewielkie porcje to również ograniczenie marnowania cennego mleka matki.

Sprawdź: Niemowlę ulewa wodą? Kiedy ulewanie niemowlaka powinno niepokoić?

Jak rozmrażać mleko matki?

Rozmrażanie mleka matki w mikrofali bądź na kuchence gazowej to wprost fatalny pomysł. Poprzez taki proces, pokarm traci niemal wszystkie wartości odżywcze. Jak więc podgrzać i rozmrozić naturalne mleko?

Jednym z rozwiązań, które jest najczęściej wykorzystywane, jest podgrzewanie mleka w kąpieli wodnej. Przygotuj miskę i wypełnij ją wodą o temperaturze około 36 stopni Celsjusza. Następnie, włóż do niej woreczek z zamrożonym pokarmem, około 70% jego wysokości. W ten sposób w kilka chwil powinnaś mieć podgrzany pokarm dla maluszka. Jeśli dysponujesz specjalnym podgrzewaczem, kieruj się instrukcją dołączoną do urządzenia. Masz więcej czasu? Włóż woreczek z zamrożonym pokarmem do lodówki. W ten sposób powoli będzie się rozmrażał. Ustaw temperaturę na +4 stopnie. 

Podgrzewanie mleka matki nie powinno się odbywać, poprzez bezpośrednie podłożenie buteleczki pod kran z gorącą wodą. Zlew i kran w kuchni są pełne bakterii i drobnoustrojów, które poważnie mogą zaszkodzić dziecku. Nie ryzykuj więc i wybierz bezpieczny podgrzewacz, lub sposób z miseczką i ciepłą wodą. Przechowywanie mleka matki to proste zadanie, którego nie musisz się obawiać!

Zobacz też: Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?

Rodzice pytają o przechowywanie mleka matki

Ile może stać odciągnięte mleko matki w pokoju?

W temperaturze pokojowej naturalny pokarm nie powinien przebywać więcej niż 6 godzin. Jeśli wiesz, że nie zużyjesz go do tego czasu, warto opisać je i schować do lodówki bądź zamrozić.

Jak podgrzewać mleko matki?

Naturalny pokarm najlepiej podgrzewać, poprzez włożenie go do miseczki z ciepłą wodą, o temperaturze 36 stopni Celsjusza. Nigdy nie podgrzewaj go w kuchence mikrofalowej bądź na gazie. To powoduje utratę wartości odżywczych.

Ile razy można podgrzewać mleko matki?

Nie wolno podgrzewać pokarmu więcej niż jeden raz! Jeżeli dziecko nie wypije całości butelki, naturalne mleko trzeba będzie wylać. Dlatego tak ważne jest mrożenie mniejszych porcji, które nie tylko łatwiej podgrzać, ale mogą one ograniczyć marnotrawstwo mleka matki.

Czy podgrzewać odciągnięte mleko?

Świeżo odciągniętego mleka nie trzeba podgrzewać, można je podać dziecku od razu. Jeśli na kilka godzin odstawiłaś je i przebywało w temperaturze pokojowej, również nie trzeba tego robić. Przechowywanie mleka matki w lodówce lub zamrażalniku jest wygodne, jednak wiąże się z potrzebą podgrzania go, przed podaniem dziecku.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo