Skoki ciśnienia w ciąży. Dlaczego nie wolno ignorować takich objawów?

Skoki ciśnienia w ciąży to zjawisko częste, a zarazem wymagające uważnego monitorowania i odpowiedniej reakcji. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny zostać każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, zaś w poważniejszych wypadkach również z internistą.

Skoki ciśnienia na rożnych etapach ciąży

Ciąża jest okresem zachodzenia bardzo istotnych zmian w kobiecym organizmie. Przyszła mama staje przed wieloma wyzwaniami, których istnienia wcześniej nawet nie przeczuwała. Jednym z nich może się okazać nadciśnienie bądź niedociśnienie tętnicze, występujące w rozmaitych fazach ciąży. Warto podkreślić, że problemy na tym tle mogą się pojawić u każdej pacjentki – nawet takiej, która dotąd zawsze notowała u siebie wzorcowe 120/80 mm Hg. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Niedociśnienie tętnicze

Niedociśnienie tętnicze (a zatem wartość wynosząca poniżej 90/60) nie stanowi w większości wypadków jakiegokolwiek zagrożenia dla matki i dziecka. Jego występowanie w domowym pomiarze warto oczywiście zasygnalizować lekarzowi, nie będzie się to jednak zapewne wiązało z wdrożeniem specjalnego leczenia. Wszelkie negatywne objawy – w rodzaju zmęczenia, zawrotów głowy czy senności – powinien uregulować zdrowy tryb życia oraz wystarczająca ilość odpoczynku.

Nadciśnienie tętnicze

Znacznie bardziej niepokojące bywają skoki ciśnienia w ciąży o charakterze wzrostowym. Za prawidłowe uważa się tu wartości poniżej 140/90 mm Hg. Jeśli owa wartość zostanie osiągnięta lub przekroczona, możemy już mówić o nadciśnieniu tętniczym. Jest ono u ciężarnych zjawiskiem niebezpiecznym, wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych płodu. Może także skutkować odklejeniem się łożyska i przedwczesnym porodem.

Skoki ciśnienia w ciąży: przyczyny

W początkowym okresie oczekiwania na dziecko sporo kobiet doświadcza niewielkiego spadku ciśnienia krwi. Wiąże się to z nieustannym rozrostem macicy i łożyska, a także z ich zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze. Skutkuje ono utratą elastyczności żył i tętnic, a w konsekwencji nieco wolniejszym przepływem krwi. Z tego właśnie powodu ciśnienie osiąga u kobiety wartości niższe niż wcześniej.

Nadciśnienie tętnicze niekoniecznie musi się wiązać z samą ciążą; nierzadko bywa symptomem dawnych kłopotów zdrowotnych. Według powszechnie przyjętego podziału, dzielimy je zatem na:

  • nadciśnienie uprzednio występujące – zdiagnozowane przed ciążą ( albo do jej 20. tygodnia) i utrzymujące się powyżej 6 tygodni po porodzie. Kobieta cierpiąca na nadciśnienie powinna uprzedzić lekarza o planowaniu potomstwa, gdyż konieczna będzie zapewne modyfikacja rodzaju i ilości przyjmowanych leków. Po zajściu w ciążę istotne okażą się regularne badania krwi i moczu.
  • nadciśnienie wywołane ciążą – rozwija się po 20. tygodniu ciąży, ustępuje zaś do 6 tygodni po porodzie.

Nadciśnienie wywołane samą ciążą określa się obecnie mianem gestozy (dawniej mówiło się o zatruciu ciążowym). Jej zdiagnozowanie pociąga za sobą często pobyt w szpitalu i podawanie odpowiednich leków, choć w lżejszych przypadkach wystarczy niejednokrotnie zwiększona ilość codziennego wypoczynku.

Zaawansowane stadium nadciśnienia tętniczego w ciąży to tzw. stan przedrzucawkowy. Obserwujemy przy nim, oprócz wysokich wartości na ciśnieniomierzu, także duże stężenie białka w moczu (powyżej 0,3 g na dobę). Stan przedrzucawkowy wymaga wdrożenia farmakoterapii.

Jednorazowe skoki ciśnienia w ciąży

Chwilowe skoki ciśnienia nie powinny stanowić przesadnego powodu do niepokoju – zdarzają się one przecież także i osobom niebędącym w ciąży, np. wskutek stresu. Warto po prostu wspomnieć o nich lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.

Skoki ciśnienia w ciąży a poród

Zaniedbanie nadciśnienia może skutkować rzucawką – bezpośrednim zagrożeniem życia matki i dziecka, ujawniającym się w 3. trymestrze ciąży. Rzucawka objawia się m.in. drgawkami i śpiączką; nierzadko prowadzi do śmierci. Wystąpienie rzucawki stanowi wskazanie do zabiegu cesarskiego cięcia.

Rodzice pytają o skoki ciśnienia w ciąży

Czy skoki ciśnienia w ciąży są niebezpieczne?

Niedociśnienie tętnicze bywa uciążliwe, rzadko jednak wiąże się z ryzykiem dla kobiety i dziecka. Z kolei nadciśnienie może skutkować stanem przedrzucawkowym i rzucawką, czyli bardzo niebezpiecznymi komplikacjami zdrowotnymi. Wszelkie skoki ciśnienia w ciąży należy zatem konsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Ciąża, Zdrowie w ciąży

Pessar

Pessar – tajemniczo brzmiąca nazwa, która nie mówi nic wielu osobom. Czym jest, jak go używać i w jakich sytuacjach? Wyjaśnimy Wam wszystko krok po kroku. Pessar Pessar kołnierzowy jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie w ciąży

Rotawirus: Szkoła przetrwania

Gdy rotawirus dopada mamę i dziecko Leki homeopatyczne, czopki przeciwwymiotne dla dzieci, probiotyki – istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z zarażeniem rotawirusami, które najsilniej atakują jesienią i zimą. To...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

Co szkodzi ciąży? Te twierdzenia to mity!

Co szkodzi ciąży? Gdy tylko dowiadujesz się, że będziesz miała dziecko, pojawia się świadomość, że jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Podczas codziennych czynności często zastanawiasz się, co szkodzi ciąży....

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Kłujący ból brzucha w ciąży

Kłujący ból brzucha w ciąży to niejednokrotnie objaw alarmujący dla ciężarnej. Wiele kobiet łączy tą dolegliwość z możliwymi nieprawidłowościami dotyczącymi samej ciąży i w wielu przypadkach się mylą. W ciąży...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general