Skoki ciśnienia w ciąży. Dlaczego nie wolno ignorować takich objawów? Skoki cisneinia w ciazy 2

Skoki ciśnienia w ciąży. Dlaczego nie wolno ignorować takich objawów?

Skoki ciśnienia w ciąży to zjawisko częste, a zarazem wymagające uważnego monitorowania i odpowiedniej reakcji. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny zostać każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, zaś w poważniejszych wypadkach również z internistą.

Skoki ciśnienia na rożnych etapach ciąży

Ciąża jest okresem zachodzenia bardzo istotnych zmian w kobiecym organizmie. Przyszła mama staje przed wieloma wyzwaniami, których istnienia wcześniej nawet nie przeczuwała. Jednym z nich może się okazać nadciśnienie bądź niedociśnienie tętnicze, występujące w rozmaitych fazach ciąży. Warto podkreślić, że problemy na tym tle mogą się pojawić u każdej pacjentki – nawet takiej, która dotąd zawsze notowała u siebie wzorcowe 120/80 mm Hg. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Niedociśnienie tętnicze

Niedociśnienie tętnicze (a zatem wartość wynosząca poniżej 90/60) nie stanowi w większości wypadków jakiegokolwiek zagrożenia dla matki i dziecka. Jego występowanie w domowym pomiarze warto oczywiście zasygnalizować lekarzowi, nie będzie się to jednak zapewne wiązało z wdrożeniem specjalnego leczenia. Wszelkie negatywne objawy – w rodzaju zmęczenia, zawrotów głowy czy senności – powinien uregulować zdrowy tryb życia oraz wystarczająca ilość odpoczynku.

Nadciśnienie tętnicze

Znacznie bardziej niepokojące bywają skoki ciśnienia w ciąży o charakterze wzrostowym. Za prawidłowe uważa się tu wartości poniżej 140/90 mm Hg. Jeśli owa wartość zostanie osiągnięta lub przekroczona, możemy już mówić o nadciśnieniu tętniczym. Jest ono u ciężarnych zjawiskiem niebezpiecznym, wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych płodu. Może także skutkować odklejeniem się łożyska i przedwczesnym porodem.

Skoki ciśnienia w ciąży: przyczyny

W początkowym okresie oczekiwania na dziecko sporo kobiet doświadcza niewielkiego spadku ciśnienia krwi. Wiąże się to z nieustannym rozrostem macicy i łożyska, a także z ich zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze. Skutkuje ono utratą elastyczności żył i tętnic, a w konsekwencji nieco wolniejszym przepływem krwi. Z tego właśnie powodu ciśnienie osiąga u kobiety wartości niższe niż wcześniej.

Nadciśnienie tętnicze niekoniecznie musi się wiązać z samą ciążą; nierzadko bywa symptomem dawnych kłopotów zdrowotnych. Według powszechnie przyjętego podziału, dzielimy je zatem na:

  • nadciśnienie uprzednio występujące – zdiagnozowane przed ciążą ( albo do jej 20. tygodnia) i utrzymujące się powyżej 6 tygodni po porodzie. Kobieta cierpiąca na nadciśnienie powinna uprzedzić lekarza o planowaniu potomstwa, gdyż konieczna będzie zapewne modyfikacja rodzaju i ilości przyjmowanych leków. Po zajściu w ciążę istotne okażą się regularne badania krwi i moczu.
  • nadciśnienie wywołane ciążą – rozwija się po 20. tygodniu ciąży, ustępuje zaś do 6 tygodni po porodzie.

Nadciśnienie wywołane samą ciążą określa się obecnie mianem gestozy (dawniej mówiło się o zatruciu ciążowym). Jej zdiagnozowanie pociąga za sobą często pobyt w szpitalu i podawanie odpowiednich leków, choć w lżejszych przypadkach wystarczy niejednokrotnie zwiększona ilość codziennego wypoczynku.

Zaawansowane stadium nadciśnienia tętniczego w ciąży to tzw. stan przedrzucawkowy. Obserwujemy przy nim, oprócz wysokich wartości na ciśnieniomierzu, także duże stężenie białka w moczu (powyżej 0,3 g na dobę). Stan przedrzucawkowy wymaga wdrożenia farmakoterapii.

Jednorazowe skoki ciśnienia w ciąży

Chwilowe skoki ciśnienia nie powinny stanowić przesadnego powodu do niepokoju – zdarzają się one przecież także i osobom niebędącym w ciąży, np. wskutek stresu. Warto po prostu wspomnieć o nich lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.

Skoki ciśnienia w ciąży a poród

Zaniedbanie nadciśnienia może skutkować rzucawką – bezpośrednim zagrożeniem życia matki i dziecka, ujawniającym się w 3. trymestrze ciąży. Rzucawka objawia się m.in. drgawkami i śpiączką; nierzadko prowadzi do śmierci. Wystąpienie rzucawki stanowi wskazanie do zabiegu cesarskiego cięcia.

Rodzice pytają o skoki ciśnienia w ciąży

Czy skoki ciśnienia w ciąży są niebezpieczne?

Niedociśnienie tętnicze bywa uciążliwe, rzadko jednak wiąże się z ryzykiem dla kobiety i dziecka. Z kolei nadciśnienie może skutkować stanem przedrzucawkowym i rzucawką, czyli bardzo niebezpiecznymi komplikacjami zdrowotnymi. Wszelkie skoki ciśnienia w ciąży należy zatem konsultować z lekarzem.