Święta 2023 – kiedy wolne od pracy? Sprawdź, jak wypadają długie weekendy i jak planować urlop

Informacja o tym, kiedy wypadają dni wolne w nowym roku, jest jedną z tych, które szczególnie nas interesują, gdy zbliża się styczeń. Część z nas w tym okresie robi już wstępne plany dotyczące urlopów, a niektórzy tuż po rozpoczęciu roku deklarują terminy planowanego wypoczynku. Dobra wiadomość jest tak, że kalendarz 2023 ułożył się dla pracowników wyjątkowo korzystniej, czeka nas bowiem sporo długich weekendów. Święta 2023 – kiedy wolne od pracy?

Święta 2023 – kiedy wolne od pracy?

Przeglądając kalendarz na 2023 rok, zwracamy szczególną uwagę na to, jak wypadają święta. Oczywiście interesują nas przede wszystkim te, które są ustawowo wolne od pracy i szkoły. Jest to informacja cenna zwłaszcza dla pracowników, którzy chcieliby z wyprzedzeniem zaplanować urlop i np. skorzystać z opcji przedłużenia sobie jakiegoś weekendu. Gdy święto wypada we wtorek lub w czwartek, wystarczy jeden dzień urlopu i zyskujemy całkiem sporo wolnego czasu.

Na najbliższe wolne w nowym roku nie trzeba będzie długo czekać. Już 6 stycznia obchodzimy w Polsce Święto Trzech Króli, które zgodnie z ustawą jest wolne. W 2023 wypada w piątek, a zatem pierwszy długi weekend już za pasem.

Po 6 stycznia nastąpi jednak spora przerwa. Kolejny odpoczynek dla pracowników zapowiada się dopiero na Wielkanoc, która w tym roku przypada na 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

Ciekawie ułożył się kalendarz 2023 w grudniu. Ponieważ Boże Narodzenie i Drugi Dzień Świąt wypada w poniedziałek i wtorek (25 i 26 grudnia), to będziemy mieli aż cztery dni wolnego na gwiazdkę.

Zobacz: Ulga na dziecko 2023. Ważne zmiany po nowym roku. Kto nie otrzyma zwrotu za dzieci?

Czeka nas sporo długich weekendów

Rok 2023 wygląda wyjątkowo korzystnie pod względem długich weekendów. Szczególnie obiecująco zapowiada się majówka. Jak wiadomo, 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi (pierwszy to Święto Pracy, a trzeci – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja). W 2023 przypadają ona na poniedziałek oraz środę, co oznacza, że wystarczy wziąć jeden dzień urlopu – 2 maja – i będzie można się cieszyć z aż pięciu dni odpoczynku.

Kolejne święto, które może nam przedłużyć weekend, wypada w czerwcu. Boże Ciało jak zawsze obchodzimy w czwartek – tym razem będzie to 8 czerwca. Urlop zaplanowany na piątek 9 czerwca daje nam w sumie cztery dni wolnego.

Szansa na przedłużony weekend trafia się również w sierpniu 2023 roku. 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, przypada na wtorek. Warto więc rozważyć urlop na 14 sierpnia, tym bardziej że jest to jeszcze okres wakacyjny, niemal środek sezonu. Można więc wyskoczyć gdzieś na krótką wycieczkę.

Na kolejne święta trzeba będzie czekać do listopada. Wszystkich Świętych wypada w 2023 roku w środę, a 11 listopada – w sobotę.

Święta 2023 – dni wolne:

 • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok,
 • 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli,
 • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,
 • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja,
 • 28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
 • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
 • 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (drugi dzień).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo