Szpaki ogałacają twoje drzewka z owoców? W ten prosty sposób przegonisz je z ogrodu

Na przełomie czerwca i lipca w naszych ogrodach dojrzewa coraz więcej owoców. Niestety pojawienie się szpaków może całkowicie zniweczyć nasze starania i zniszczyć cały plon. Jeśli te ptaki są również twoją zmorą, koniecznie poznaj ten sposób, jak się ich pozbyć.

Jakie owoce je szpak?

Nawet miłośnicy zwierząt nie będą zadowoleni, gdy w ich ogrodzie pojawi się szpak. To ptak o rozmiarach zbliżonych do kosa o bardzo charakterystycznym ubarwieniu. Pióra szpaka są czarne i mienią się intensywnie odcieniami zieleni i fioletu, a dodatkowo posiadają jasne kropkowanie. Dawniej szpak zamieszkiwał lasy, jednak wraz z rozwojem miast przystosował się do życia w pobliżu człowieka.

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i spryskaj mszyce. Szkodniki same pospadają z liści

Szpaki są częstymi gośćmi w ogrodach. Są one wszystkożerne – jedzą owady, dżdżownice, ślimaki, ale uwielbiają też owoce, takie jak śliwki, wiśnie czy czereśnie. Szpak nie pogardzi jednak również większymi owocami, jak jabłka czy gruszki. Cechą charakterystyczną tego ptaka jest szybkie metabolizowanie alkoholu, dzięki czemu może jeść on nawet sfermentowane owoce i nie grozi mu zatrucie.

Jak pozbyć się szpaków z ogrodu?

Istnieje kilka sposobów na to, by skutecznie pozbyć się szpaków z ogrodu. Ptaki te boją się hałasu. Jeśli twój ogród znajduje się na uboczu i nie będzie to zakłócało spokoju sąsiadów, możesz odstraszyć szpaki głośną muzyką. Najlepiej zadziałają puszczone z głośnika odgłosy ptaków łownych, takich jak sokół czy jastrząb. Wielu ogrodników wiesza również na drzewach szklane butelki lub płyty CD, które poruszane przez wiatr będą wydawały dźwięk. Możesz także zamontować puszki po napojach na metalowych prętach.

Sprawdź: Najlepszy sposób na muchy w kuchni? Wypróbuj trik z kubeczkiem. Problem zniknie w 30 minut

Szpaków można się również pozbyć za pomocą straszaka. Może to być tradycyjny strach na wróble, ale też kolorowe wiatraczki czy torebki foliowe. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie atrap ptaków drapieżnych. Ostatni już sposób to przykrycie drzewka siatką ochronną (można ją kupić w sklepie ogrodniczym). Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, w tym celu wykorzystaj starą firankę.

Sprawdź: Rozkrusz, zalej wodą i podlej krzaki. Pomidory będą wypadać z koszyka

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general