Wielu rodziców napotyka spory problem, nie do końca wiedząc, jaka temperatura mleka dla noworodka jest odpowiednia. O ile dziecko jest głównie karmione piersią, problemu tego nie ma. Zaczyna się, gdy matka musi odciągać pokarm i ten trzeba powtórnie zagrzać bądź w sytuacji, kiedy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym i mieszankami.
Jaka temperatura mleka dla noworodka?
Niewiele matek zdaje sobie sprawę z tego, że ich organizm doskonale wie, jaka temperatura mleka dla dziecka jest odpowiednia. Według badań pokarm prosto z piersi matki ma około 36°C, niezależnie od tego, jaką temperaturę ma samo ciało matki. Oznacza to, że nawet w osłabieniu czy gorączce pokarm nadal zachowuje odpowiedni pułap temperatury.
Sprawdź: Jak rozmasować zastój pokarmu?
Jeśli podgrzewasz własny pokarm albo odciągasz go i zostawiasz do późniejszego podania np. ojcu dziecka, to pamiętaj, że zbytnie podgrzanie mleka matki sprawia, że traci ono właściwości. Ta bezpieczna granica wynosi 50°C. Co więcej, zbyt ciepłe mleko dla niemowlaka jest po prostu niebezpieczne. Dlaczego? Głównie z uwagi na nierozwinięty do końca układ pokarmowy, który może łatwo ulec poparzeniu. Jeśli pokarm będzie zbyt ciepły, to dziecko zniechęci się dodatkowo do jedzenia. Również pokarm modyfikowany nie powinien być rozrabiany we wrzątku, a w wodzie przegotowanej i ostudzonej. Co ciekawe, wiele noworodków dobrze znosi nieco chłodniejszy pokarm, choć nadal powinien być on ciepły.
Jak sprawdzić temperaturę mleka dla niemowlaka?
Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Pierwszy z nich to wymieszanie mleka w butelce i wylanie odrobiny na przedramię; jeśli mleko jest delikatnie ciepłe, to jego temperatura jest odpowiednia do podania dziecku. Jeśli jednak taki sposób z jakiegoś powodu nie przekonuje rodziców, można kupić specjalny termometr do mierzenia temperatury mleka, będący przydatnym narzędziem zwłaszcza dla młodych, niedoświadczonych rodziców czy podczas karmienia nocnego, kiedy nasza uwaga jest nieco rozproszona.
Sprawdź: Czym zagęścić mleko modyfikowane?
Jak podgrzewać pokarm?
Wielu rodziców decyduje się pokarm ściągnięty przez matkę zamknąć dodatkowo w specjalnym opakowaniu, które utrzymuje jego temperaturę; to dobry sposób na czas wyjazdów czy wówczas, gdy temperatura otoczenia nie jest drastycznie niska. W innym przypadku butelkę z mlekiem podgrzać można w misce z wodą albo przygotować posiłek dla noworodka w specjalnym podgrzewaczu, który pokazuje, jaka jest aktualna temperatura mleka. Ten ostatni sposób sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy karmimy mlekiem kilkoro dzieci – nawet dwójkę – i nie chcemy wciąż zastanawiać się, jaka temperatura mleka dla noworodka będzie najlepsza.
Rodzice pytają o temperaturę mleka dla niemowląt:
Jaka temperatura mleka modyfikowanego dla noworodka?
Podobnie jak pokarm naturalny, tak i mleko modyfikowane nie powinno być podgrzewane do temperatury powyżej 50°C. Nie należy go także rozrabiać z wodą o wyższej temperaturze. Zanim zalejesz mieszankę – ostudź wodę do temperatury poniżej 50°C.
Kiedy mleko jest za gorące dla niemowlaka?
Umowna granica to wspomniane wyżej 50°C. Warto jednak podawać dziecku mleko ciut chłodniejsze, ale nadal ciepłe. Za ciepłe mleko dla noworodka może być niebezpieczne ze względu na jego nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy.
Dowiedz się: Ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko karmione butelką?
33 komentarze