To królewskie imię dla dziewczynki pnie się w rankingu. Nosiła je najsłynniejsza francuska władczyni, ale ma rzymskie korzenie

Poszukując idealnego imienia dla dziecka, rodzice często kierują się jego brzmieniem, znaczeniem czy korzeniami. Imię nie może jedynie dobrze się kojarzyć, ale także ładnie się zdrabniać i być przyjemne dla ucha. Nic więc dziwnego, że rodzice często sięgają po tradycyjne propozycje, które są już ugruntowane w kulturze i mają wyjątkowe korzenie. Jedno z takich imion w ostatnim czasie mocno pnie się w rankingu. Czy ma szansę go podbić?

Królewskie imię dla dziewczynki. Oznacza: “doskonała, wspaniała”

Antonina to imię znane w Polsce już od wieków, które cieszy się ogromną sympatią wśród rodziców. W ostatnich latach zdecydowanie zyskało na popularności i z roku na rok pni się coraz wyżej w rankingu. W 2022 nadano je 3133 dziewczynkom, dzięki czemu uplasowało się na 14. miejscu. W pierwszej połowie 2023 było jeszcze lepiej, ponieważ imieniem Antonina nazwano 1554 dziewczynek, co daje jej miejsce tuż za pierwszą dziesiątką. Być może w najbliższej przyszłości będzie miało szansę powtórzyć sukces swojego męskiego odpowiednika – Antoniego, które od lat utrzymuje się na podium.

Biorąc pod uwagę wyjątkowe korzenie i znaczenie imienia Antonina, nic dziwnego, że rodzice tak często je wybierają. Antonina to żeński odpowiedni imienia Antonin, które wywodzi się od nazwy starożytnego rodu Antoniuszów. Imię to często pojawiało się także wśród członków rodzin królewskich. Nosiła je m.in. najsłynniejsza francuska królowa Maria Antonina, żona Ludwika XVI, który został skazany na śmierć i stracony po rewolucji francuskiej.

Sprawdź: Mamy zrobią wszystko, aby nazwać tak syna. Są gotowe nawet spierać się o to imię z urzędnikami. Kojarzy się z mądrością

Te imiona nosili monarchowie. Brzmią pięknie i dostojnie

W katalogu polskich imion znajdziemy wiele propozycji, które przez wieki cieszyły się popularnością przedstawicieli królewskich rodów. Monarchowie często nosili imiona takie jak:

  • Elżbieta – imię wywodzące się z języka hebrajskiego, oznacza: “Bóg mą przysięgą”,
  • Jadwiga – imię pochodzenia starogermańskiego, oznacza: „walka”, „wojna”.
  • Katarzyna – imię wywodzi się od greckiego słowa “katharos”, oznaczającego „czysty”, „bez skazy”,
  • Ludwik – imię pochodzenia germańskiego, które oznacza: „sławny w boju”
  • Henryk – imię wywodzące się z kultury germańskiej, oznaczające: „pan domu”, „władca ojczyzny”.

Zobacz też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo