To imię kojarzy się z księżycem i nosiła je koleżanka Harry’ego Pottera. Niektórzy nazywają tak psy

To imię jest proste w wymowie i ma ładne, melodyjne brzmienie. Fanom “Harry’ego Pottera” od razu skojarzy się z imieniem jednej z przyjaciółek głównego bohatera, jednak wiele osób nazywa też w ten sposób psy. Mało kto wie, że można tak nazywać również dzieci w Polsce. W 2022 r. zdecydowali się na to rodzice 78 dziewczynek.

Luna Lovegood jest jedną z przyjaciółek głównego bohatera serii powieści “Harry Potter”. Każdy, kto czytał książkę lub oglądał film, wie, że postać była niesforna i nieco zagubiona. Często kroczyła własnymi ścieżkami i zaskakiwała nietypowymi pomysłami. Imię Luna pochodzi z hiszpańskiego i oznacza “księżyc”. Nosiła je rzymska bogini księżyca.

Sprawdź: Skąd pochodzi moje nazwisko? Odkryj korzenie i poznaj historię swojego nazwiska

Czy można dać dziecku na imię Luna? W Polsce występuje dopiero od niecałych 30 lat

Imię Luna jest powszechnie używane w Anglii i we Francji. Jak podaje Rada Języka Polskiego, do 1995 r. w Polsce nie nadano go żadnemu dziecku. Później zyskało popularność właśnie za sprawą książkowej serii o chłopcu czarodzieju. Możliwe, że przyczyniła się też do tego bajka “Czarodziejka z Księżyca”, w której imię to nosił opiekuńczy kot zaprzyjaźniony z główną bohaterką. Co ciekawe, imieniem Luna niektórzy nazywają też swoje domowe pupile, zwłaszcza psy i koty. Imię możesz zdrobnić na wiele sposobów. Najpopularniejsze formy to między innymi Luncia, Luneczka, Lunka, Lununia, Lunusia i Lunulka.

Sprawdź: Imiona żeńskie na K – Imiona dla dziewczynki na K

Imię Luna. Charakterystyka

Luna obchodzi imieniny 11 listopada. Uważa się, że kobiety o tym imieniu cechują się sporą kreatywnością, przedsiębiorczością i wszechstronnością. To ekstrawertyczki, które nie boją się obdarzać innych zaufaniem, jednak… mogą też mieć skłonność do romansów. Luna zazwyczaj jest wrażliwa i empatyczna. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i w życiu ceni sobie spełnianie własnych marzeń. Luna lubi marzyć i ceni sobie naukę, która często przychodzi jej bez większego trudu. Ma dobrze rozwiniętą intuicję, która rzadko ją zawodzi. W przypadku problemów drogą dedukcji i analizy umie znaleźć odpowiednie rozwiązanie, nie tracąc przy tym optymizmu. Szczerość i cierpliwość to coś, co ludzie cenią u osób o tym imieniu najbardziej.

Sprawdź: Francuska wersja tego imienia bije rekordy popularności. A w Polsce w 2022 roku nadano je tylko 4 razy

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo