Urlop tacierzyński 2022. Czy nowy rok przyniesie zmiany? Sprawdź aktualne zasady!

2022 przynosi sporo zmian w prawie. Część z nich będzie dotyczyła urlopów opiekuńczych dla dzieci. Nowe zasady są związane z przyjętą przez Parlament Europejski dyrektywą work-life balance i mają zostać zaimplementowane przez Polskę do sierpnia. Czy proponowane przepisy dotkną także urlopów przysługujących ojcom? Ile trwa urlop tacierzyński 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Urlop tacierzyński to potoczna nazwa na część urlopu macierzyńskiego, którego nie wykorzystała matka dziecka. Decyzję o tym podejmują rodzice.
  • Jego długość uzależniona jest również od liczby narodzonych dzieci - w przypadku jednego jest to łącznie 20 tygodnie, z czego matka ma obowiązek wykorzystać 14.
  • Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą liczyć na wypłatę zasiłku z ZUS za okres urlopu. Wynosi on 100% podstawy wymiaru.

Urlop tacierzyński 2022

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rodzice mogą skorzystać z dodatkowych urlopów z tytułu opieki nad dziećmi. Aktualnie są to: urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i opiekuńczy. Każdy z nich funkcjonuje na nieco innych zasadach. Część z nich może się istotnie zmienić do końca sierpnia 2022 roku ze względu na konieczność przyjęcia przez Polskę rozwiązań zawartych w unijnej dyrektywie work-life balance.

Wszystko wskazuje jednak na to, że urlop tacierzyński 2022 będzie obowiązywał według dotychczasowych przepisów. Warto jednak zaznaczyć, że oficjalnie nazwa taka nie funkcjonuje, tacierzyński to bowiem potoczne określenie części urlopu macierzyńskiego, którą może wykorzystać ojciec, jeśli rodzice tak postanowią. Sprawdzamy, jakie są dokładne zasady jego przyznawania.

Sprawdź: Dziecko na rowerze przepisy 2022: większe mandaty za brak uprawnień! Czy dzieciom naprawdę grozi 1500 zł kary?

Urlop tacierzyński – zasady. Ile trwa urlop tacierzyński i komu przysługuje?

Jak wynika z przepisów kodeksu pracy, po narodzinach dziecka przysługuje urlop macierzyński. Jego wymiar zależy od liczby narodzonych dzieci (podczas jednego porodu) i może wynosić:

  • 20 tygodni na jedno dziecko,
  • 31 tygodni na dwójkę,
  • 33 tygodnie na troje,
  • 35 w przypadku czwórki,
  • do 37 tygodni po urodzeniu pięciu lub większej liczby dzieci.

Matka nowo narodzonego dziecka ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pozostałe 6 tygodni (lub więcej w przypadku większej liczby dzieci) może przysługiwać ojcu, jeśli rodzice podejmą taką decyzję. Warto jednak zaznaczyć, że urlop tacierzyński nie może być wykorzystywany w tym samym czasie co macierzyński.

Macierzyński/tacierzyński jest płatną przerwą od pracy, przysługujący wyłącznie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony (lub określony pod warunkiem, że ego roczny wymiar mieści się w okresie trwania tej umowy). Ojciec chcący skorzystać z urlopu tacierzyńskiego musi złożyć u pracodawcy specjalny wniosek. Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym będą miały wypłacany przez ZUS zasiłek macierzyński, który wynosi “100% podstawy wymiaru, czyli 100% średniego wynagrodzenia pracownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy”.

Sprawdź: Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Urlop ojcowski a tacierzyńskie

Każdemu ojcu przysługuje również urlop ojcowski, niezależnie od tego czy pracuje na umowę o pracę, cywilnoprawnej czy prowadzi własną działalność. Konieczne jest jednak odprowadzanie składek chorobowych do ZUS, które uprawniają do otrzymania zasiłku. Długość urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni – można go wykorzystać w dwóch tygodniowych częściach lub jednorazowo.

O przyznanie urlopu mogą się ubiegać ojcowie po narodzinach lub przysposobienia dziecka. Należy go wykorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub do 24 miesięcy po uprawomocnieniu się decyzji o adopcji i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.

Zobacz: Jakie urlopy przysługują rodzicom w 2022 roku? Nadchodzą ważne zmiany!

Rodzice pytają o urlop tacierzyński 2022

Urlop tacierzyński ile trwa?

Urlop tacierzyński to część urlopu, którego nie wykorzystała matka. Wszystko więc zależy od tego, w jakim wymiarze z niego skorzysta. Łącznie na jedno dziecko przysługuje 20 tygodni, na dwójkę 31, na trójkę 33, na czwórkę 35 oraz 37 na piątkę i więcej. Matka ma jednak obowiązek wykorzystać 14 tygodni.

Tacierzyński ile płatne?

Zasiłek na tacierzyńskim wynosi 100% podstawy wymiaru, czyli 100% średniego wynagrodzenia pracownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Do kiedy można wykorzystać urlop ojcowski?

Do momentu ukończenia przez dziecko 24. miesiąca lub do upływu 24 miesięcy po decyzji o przysposobieniu dziecka.

Urlop tacierzyński ile płatny?

Zasiłek na tacierzyńskim jest wypłacany wszystkim objętym ubezpieczeniem chorobowym, a jego wysokość wynosi 100% podstawy wymiaru, czyli 100% średniego wynagrodzenia pracownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice

Czułość – filar miłości

Jej brak może oznaczać, że para stoi u progu kryzysu. Ale gdy się pojawi, rozbudzi przygasłe uczucia. Jeden pocałunek potrafi sprawić, że będziemy umieli sprostać wszelkim trudom! Według dr. Davida...

Czytaj dalej →
Rodzice

To już dziś: Pierwszy dzień lata 2017

Pierwszy dzień lata – dla wielu osób to najmilej brzmiące słowa, jakie mogą usłyszeć. Oznaczają okres długich dni, gdy słońce wschodzi bardzo wcześnie i zachodzi późno, czas dojrzewania truskawek, czereśni,...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice

Vaper: kto to jest?

Przysłuchując się rozmowom dzisiejszych nastolatków można czasami mieć wrażenie, że porozumiewają się one za pomocą dziwnego języka, który brzmi równie obco, co mandaryński. Zrozumienie sensu ich wypowiedzi może się wydawać...

Czytaj dalej →
Rodzice

Rozwód: i co dalej?

Rozwód to z pewnością jedna z bardziej traumatycznych rzeczy, które mogą się człowiekowi przydarzyć w życiu. Nawet jeśli przebiega w dobrej atmosferze, a stosunki łączące byłych już wkrótce małżonków są...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general