W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos.

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Rozpoczynasz 6 miesiąc ciąży. To wciąż drugi trymestr.

Waga dziecka w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

W tym czasie może ono ważyć już około pół kilograma i mierzyć od 20 do 30 centymetrów.

Jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży?

Jest już bardzo podobne do noworodka – jego proporcje są prawidłowe. Ma jednak fałdy pomarszczonej skóry. Ten wygląd „staruszka” wynika z tego, że skóra dziecka rozwija się zdecydowanie szybciej niż tkanka tłuszczowa. Zaczyna ona już produkować barwnik, podczas gdy zawartość tłuszczu w organizmie zwiększa się tylko nieznacznie. Skóra wciąż pokryta jest meszkiem płodowym, który chroni ją i utrzymuje ciepło. Znajduje się na niej także maź płodowa – ma ona za zadanie chronić przed otarciami.

23 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym okresie twój maluszek ma już niemal ustalony „plan dnia” – bardzo dużo śpi i ma kilka godzin, które wybiera na swoją aktywność. Niestety najczęściej są to godziny nocne. Dalszemu rozwojowi podlegają zmysły wzroku i słuchu – w tym tygodniu możliwe jest, że dziecko rozpoznaje już twój głos. Staraj się to wykorzystać i często mów do maluszka. Zbuduje to między wami więź i przyzwyczai go do twojego głosu.

W dwudziestym trzecim tygodniu ruchy dziecka są silne, rytmiczne i wyczuwalne dla matki. Maluch reaguje na bodźce z zewnątrz, więc przy gwałtownym ruchu lub głośnym dźwięku, którego się przestraszy, może mocno kopać i zwijać się.

23 tydzień ciąży – dolegliwości i objawy

W tym okresie szybko rośnie brzuch – jego wielkość może zacząć sprawiać ci problemy w czasie codziennego funkcjonowania, ale najmocniej w ciągu nocy. Problemy ze snem po 23 tygodniu ciąży to problem niemal każdej przyszłej mamy. Przez nocną aktywność dziecka będziesz często się budzić; duży brzuch nie ułatwi też znalezienia wygodnej pozycji. Dobrze sprawdzi się teraz spanie na lewym boku – powinno być Ci wygodniej, a krew będzie mogła swobodnie napływać do łożyska. Możesz też włożyć poduszkę między nogi.

Ten czas to zdecydowanie większa produkcja hormonów – powiększają się piersi, które przygotowywane są do wytwarzania pokarmu, a włosy i skóra stają się bardziej odżywione. Pojawiają się obrzęki nóg spowodowane uciskiem macicy na żyłę główną dolną, puchną też palce. Zwiększanie objętości ciała to skutek zatrzymania wody i soli w organizmie. W tym okresie mogą zacząć powiększać ci się stopy ze względu na rozluźnienie więzadeł, dlatego warto rozważyć kupno większych i przede wszystkim wygodnych butów. Na tym etapie ciąży pojawiają się często wahania nastrojów. Unikaj stresujących sytuacji i koniecznie przygotuj partnera na swoje humorki.

Ile przytyję w 23 tygodniu ciąży?

Twoja waga powinna wzrosnąć od początku ciąży o około 6-8 kilogramów.

Przedwczesny poród

Od 23. tygodnia szanse na przeżycie dziecka, jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, wzrastają do 85%. Ze względu na niekompletnie wykształcone zmysły wcześniak jest jednak narażony na ślepotę lub głuchotę. Częste w tych przypadkach są również upośledzenia fizyczne. Tylko 20% dzieci urodzonych na tym etapie ciąży jest w pełni zdrowe i rozwija się prawidłowo poza organizmem matki.