3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia – między 12 a 15 dniem cyklu występuje owulacja.

Obliczanie wieku ciąży

Dlaczego w okresie, który nazywany jest trzecim tygodniem ciąży dopiero dochodzi do zapłodnienia? Czy nie powinien to być dopiero pierwszy tydzień? Otóż nie i chociaż to zagmatwane, wyjaśnienie tego jest proste: wiek ciąży liczy się zawsze od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Po pierwsze robi się to z uwagi na tradycyjny sposób obliczania daty porodu, po drugie, wedle wielu specjalistów czas poprzedzający zapłodnienie jest serią niezbędnych czynności układu rozrodczego kobiety, które są naturalnym elementem procesu, który dzieje się od chwili połączenia jajeczka i plemnika. Bez tego swoistego “prequelu” zajście w ciążę nie byłoby możliwe, dlatego też wliczany on jest w czas trwania ciąży.

Pierwszy tydzień ciąży to okres od pierwszego dnia miesiączki przez kolejnych siedem dni. Macica w tym czasie pozbywa się niepotrzebnego nadmiaru śluzówki, który pozostał po poprzednim cyklu. Oczyszcza się z niego poprzez krwawienie, które jest właśnie miesiączką. Następne dni po niej to okres ponownego wzrostu świeżej warstwy rozpulchnionych błon śluzowych, które będą gotowe na przyjęcie zarodka. Ponadto w czasie, który wedle literatury fachowej jest drugim tygodniem ciąży, następuje intensywne dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Jeden z nich wysuwa się na prowadzenie, przez co nazywany jest pęcherzykiem dominującym. To właśnie on zostanie wkrótce uwolniony z tzw. pęcherzyka Graafa i da początek nowemu życiu, gdy spotka się z plemnikiem. Będzie to miało miejsce w trzecim tygodniu ciąży.

Co się dzieje u mamy w 3 tygodniu ciąży?

Organizm kobiety dostosowuje się do ewentualnego zapłodnienia – zmienia się przede wszystkim jakość śluzu. Po miesiączce kobieta w pochwie może odczuwać suchość. Kilka dni później pojawi się śluz, który z dnia na dzień zacznie robić się bardziej rozciągliwy, kleisty i przeźroczysty. Konsystencją przypomina on białko surowego jajka. Śluz ten nie tylko pomaga plemnikom się przemieszczać wewnątrz dróg rodnych kobiety, ale również zapewnia im pożywienie. Bogaty jest w cenne dla nich składniki odżywcze, które wydłużają okres życia plemników, przez co zwiększają się szanse na zapłodnienie. W tym okresie także pH w pochwie i macicy sprzyja utrzymaniu dłuższej żywotności i ruchomości plemników.

Gdy pęcherzyk Graafa dojrzeje, jest gotowy do wypuszczenia komórki jajowej znajdującej się w jego wnętrzu. Jest to moment jajeczkowania. Nie trwa on długo, cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Jajeczko wydostaje się z jajnika i zostaje wychwycone przez lejek jajowodu. Pęcherzyk Graafa tymczasem kurczy się, zapada i fałduje. Następnie przemienia się w ciałko żółte. Odpowiada za produkcję progesteronu, dzięki któremu zarodek w pierwszych etapach po zapłodnieniu będzie się rozwijał.

Zapłodnienie

Uwolnione jajeczko wędruje jajowodem w stronę macicy. Jeśli w tym czasie miał miejsce stosunek płciowy, do dróg rodnych kobiet dostaje się jednorazowo podczas wytrysku ok. 200-300 milionów plemników; jeśli są w doskonałej kondycji, to istnieje możliwość, że do jajowodu dotrze ich maksymalnie 500. Szacuje się, że do jajeczka dociera zaledwie 200 z nich, biorąc pod uwagę ich początkową ilość, nie jest to imponująca liczba, niemniej jednak to nadal silna konkurencja dla każdego z nich, gdy dotrą już do jajeczka. Do wnętrza komórki jajowej dzięki mechanizmom biologicznym, wnika zwykle tylko jeden plemnik. Osłonka przejrzysta, którą otoczone jest jajeczko staje się twarda i nieprzepuszczalna dla kolejnych plemników.

Plemnik już w chwili połączenia komórek wnosi informację o tym, jaka będzie płeć dziecka. Jeśli komórek jajowych gotowych do zapłodnienia jest więcej, może dojść do ciąży mnogiej, wówczas każda komórka jajowa jest zapładniana innym plemnikiem. Bliźniaki jednojajowe rodzą się w wyniku specyficznego podziału jednej komórki jajowej połączonej z jednym plemnikiem.

W przypadku par leczących się z niepłodności to właśnie w tym tygodniu zastępuje transfer zarodków.

3 tydzień ciąży to idealny moment na zapłodnienie

Trzeci tydzień ciąży: Jak wygląda płód?

W trzecim tygodniu ciąży mówimy o etapie przedzarodkowym. Plemnik wnika do jajeczka. Wnętrze jajowodów pokryte jest rzęskami, których ruchy przenoszą je w stronę macicy. W tym czasie materiał genetyczny łączy się: chromosomy mężczyzny parują się chromosomami kobiety. Tworzy się unikalny kod genetyczny, który daje początek nowemu życiu.  Już na tym etapie znany jest przyszły wygląd dziecka, choć długo nie będzie można tego zauważyć nawet w przypadku USG. To właśnie ten kod uwarunkuje, jaki człowiek przyjdzie na świat: czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, czy będzie mieć blond włosy czy ciemne, jakiego koloru będą oczy dziecka – wszystkie te informacje są już zapisane na tym etapie w genach.

Powstaje pierwsza komórka nowego człowieka, czyli zygota. Dwie komórki rozrodcze zaczynają się dzielić, czyli bruzdkować już po ok. dwóch dobach od zapłodnienia. Po około 40 godzinach od zapłodnienia są już dwie komórki, po około czterech dobach jest ich 16. W ten sposób powstają blastomery, a następnie – morula. Jej nazwa pochodzi od owocu morwy, ponieważ na tym etapie zarodek do złudzenia przypomina jej owoc. Z dwóch komórek powstały cztery, z czterech – osiem, z ośmiu – szesnaście – i tak dalej. Następnie powstaje blastocysta, która nadal się dzieli. Około 5-7 dnia po zapłodnieniu zagnieżdża się ona w gościnnej ścianie macicy, która jest przygotowana na jej przyjęcie. Śluzówka jest pogrubiona, rozpulchniona, dobrze ukrwiona – stanowi idealnie schronienie dla nowo powstałego życia.

Zarodek na tym etapie ma ok. 0,07 mm wielkości i jest niewidoczny podczas badania ultrasonograficznego; w tym tygodniu ciąży nie wykryje zazwyczaj również test betaHCG wykonywany z krwi.

Stanowczo żegnamy się z alkoholem!

Implementacja zarodka

Rozwijający się zarodek wędruje do macicy, przyczepiając się do jej ściany, która pokryta jest nabrzmiałą, grubą warstwą błony śluzowej; w razie braku zapłodnienia to właśnie ta błona usuwana jest w trakcie miesiączki. Zagnieżdżenie zarodka, zwane również implantacją, może nastąpić pod koniec tego tygodnia bądź na początku drugiego; u niektórych kobiet pojawia się delikatne plamienie implantacyjne w formie różowych śladów na bieliźnie czy papierze. Jest ono naturalne i wynika z uszkodzenia naczynia krwionośnego w ścianie bardzo ukrwionej macicy. Bardzo często plamienie to jest mylone z plamieniem powiązanym z miesiączką, zwłaszcza, że następuje prawie idealnie w czasie, gdy okres powinien nastąpić. Jak je rozróżnić? Plamienie towarzyszące implementacji jest bardziej skąpe. W przeciwieństwie do krwi miesiączkowej, ta wypływająca w wyniku implementacji jest ciemna, brunatna, wręcz brązowa. Nie ma też w niech skrzepów charakterystycznych dla krwi miesiączkowej.

Jeżeli leczysz się na przewlekłą chorobę (np. astmę) i zażywasz leki to koniecznie skonsultuj z lekarzem ich wpływ na dziecko.

Komórki zagnieżdżonego zarodka nadal się dzielą. Jednocześnie układają się najpierw w dwie, a następnie w trzy warstwy. To właśnie z nich wykształcą się wszystkie części i organy ciała. Pierwsza z nich to przyszły układ nerwowy, oczy i uszy dziecka, a także skóra. Druga warstwa to organy: układ oddechowy, układ trawienny, trzustka, wątroba i tarczyca. Z trzeciej warstwy wykształcą się kości, mięśnie, narządy płciowe, układ krążenia, układ moczowy.

Wokół zarodka zaczyna tworzyć się przejrzysta otoczka – wkrótce wykształci się ona w worek owodniowy, który przez następne miesiące będzie chronił dziecko i stworzy się w nim środowisko umożliwiające dziecku prawidłowy rozwój.

3 tydzień ciąży: Objawy i dolegliwości

Na tym etapie ciąży kobieta zwykle jeszcze nie wie, że mieszka w niej nowe życie. Nie pojawiają się również żadne bardziej widoczne objawy – jeśli w ogóle jakieś występują to będą one raczej zbliżone do typowych objawów poowulacyjnych, czyli obejmować mogą wrażliwość piersi, zmienny śluz, wyższą temperaturę organizmu, a niekiedy również zmęczenie czy drażliwość. Rzadko kiedy na tym etapie mowa o jakichkolwiek innych objawach. Co prawda burza hormonów już się zaczęła i bardzo szybko da o sobie znać, a także wywróci funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy do góry nogami, ale 3 tydzień ciąży to metaforyczna cisza przed burzą. Wiele już się dzieje, ale nadal procesy te pozostają w ukryciu. Już za kilkanaście dni dadzą o sobie znać i wszelkie objawy ciąży będą coraz wyraźniejsze i coraz mniej pozostawią wątpliwości co do tego, że w łonie przyszłej mamy rozwija się nowe życie.

3 tydzień ciąży: USG

Wiele kobieta zadaje sobie pytanie, czy ciąża w trzecim jej tygodniu jest już widoczna na USG. Jest na to za wcześnie. Nawet wizyta u lekarza nie jest w stanie potwierdzić ciąży – jest ona widoczna jedynie pod mikroskopem, nie zaś w badaniu USG. Za wcześnie nawet jeszcze na wykonywanie jakichkolwiek testów, które mogłyby potwierdzić, że w łonie rozwija się nowe życie. Pierwszych kilka dni po zapłodnieniu daje jedynie szansę na pozytywny test betaHCG z krwi pod koniec tego tygodnia trzeciego tygodnia ciąży przy krótkich cyklach. Poziom tego hormonu zaczyna stale wzrastać od momentu zapłodnienia, jednakże w pierwszych kilkunastu dniach jest jeszcze zbyt niski, by dać stuprocentową pewność co do obecności zarodka.

Badanie USG w 3 tygodniu nie da pewnej w 100% odpowiedzi na pytanie czy jesteś w ciąży

Jeśli świadomie planujecie ciążę, pamiętaj, by w tym okresie już bardzo o siebie dbać. Jeśli palisz – to ostatni dzwonek na rzucenie nałogu. Odstaw alkohol i inne używki. Staraj się nie przemęczać, przyjrzyj się swojej diecie. Zadbaj, by była bogata w wartościowe produkty odżywcze. Jedz dobrze zbilansowane posiłki i pij dużo wody. Zadbaj także o swoją kondycję fizyczną. Dobrze wyćwiczone mięśnie przydadzą Ci się podczas ciąży, a następnie podczas porodu.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo