17 tydzień ciąży

To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Zleciało, prawda? Dopiero co byłaś w pierwszych tygodniach ciąży i z niecierpliwością wypatrywałaś czasu, gdy będzie już widać, że spodziewasz się dziecka, a teraz już jesteś w okresie, gdy brzuch staje się widoczny i szybko rośnie. Bardziej aktywne zaczyna być również dziecko, którego ruchy możesz już wyczuwać. Uwaga: w tym tygodniu często wzrasta ochota na seks. Po tygodniach gorszego samopoczucia znów czujesz się seksowna i masz niesamowity apetyt… na swojego partnera!

Siedemnasty tydzień ciąży: który to miesiąc?

Siedemnasty tydzień ciąży to drugi jej trymestr. Jesteś już pod koniec czwartego miesiąca. Być może odczuwasz już pierwsze ruchy dziecka? Wciąż mogą być dość nieregularne. W tym czasie twoje maleństwo ma już około 13-14 centymetrów i waży około 100-150 gramów.

Jak rozwija się i jak wygląda dziecko w 17. tygodniu ciąży?

Maluch z tygodnia na tydzień staje się coraz większy. Wygląda już jak miniaturka noworodka. Jego główka przybrała okrągłą formę, a rozmiarowo jej proporcje coraz bardziej zbliżają się do docelowych. Przestaje ona dominować nad resztą ciałka maluszka.

Widoczniejsze są coraz bardziej detale, które do tej pory pozostawały jeszcze do tej pory dosyć niewyraźne. Na dłoniach dziecka pojawiają się linie papilarne – ale nie tylko, ponieważ zaczynają się kształtować również na stopach! Ponadto zaczynają rosnąć mu paznokcie – przygotuj się na to, że tuż po porodzie trzeba będzie je przyciąć. Pamiętaj, by zaopatrzyć się w specjalne nożyczki dedykowane niemowlętom. Mają one bezpieczne okrągłe końcówki, dzięki którym nie zranisz dziecka. Pamiętaj, by paznokietki obcinać dopiero, gdy maluch głęboko zaśnie.

W 17. tygodniu ciąży w ostatnią fazę rozwoju wchodzą też narządy płciowe: u dziewczynek wykształcają się wargi sromowe i pochwa, u chłopców rozpoczyna się wędrówka jąder do worka mosznowego. Zakończy się ona dopiero pod koniec ciąży.

W czasie siedemnastego tygodnia ciąży następuje intensyfikacja rozwoju zmysłów. Dziecko zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe z zewnątrz – ma już wykształcone ucho zewnętrzne i narząd Cortiego, w którym znajdują się receptory słuchowe. Rozwinął się też zmysł dotyku. Dziecko potrafi zaciskać dłonie w piąstki i wykształciło odruch chwytny. Maluch reaguje także aktywnie na dźwięki. Wie, co dzieje się w Twoim otoczeniu, słyszy odgłosy z niego oraz umie je już klasyfikować – część z nich go uspokaja, inne są mu obojętne, a jeszcze inne zwyczajnie go irytują.

Pod skórą dziecka powoli zaczyna odkładać się brązowa tkanka tłuszczowa – tak organizm dziecka będzie bronił się przed wychłodzeniem po porodzie. Dzięki temu zaczyna też pogrubiać się skóra, która przestaje być przeźroczysta. Do tej pory była ona cienka jak pergamin i wyraźnie było pod nią widać naczynia krwionośne. Obecnie zaczyna się proces, w którym zaróżowi się ona, przybierze docelowy kolor i przestanie być aż tak delikatna.

Kończy się również budowa serca – w czasie życia płodowego posiada ono otwór pomiędzy przedsionkami, który zamknie się po porodzie, kiedy dziecko będzie już samodzielnie oddychać. W czasie 17. tygodnia ciąży serce dziecka bije około 120–160 razy na minutę. Możesz ten dźwięk usłyszeć każdorazowo przy kolejnych badaniach USG, co jest dla Ciebie zapewne najpiękniejszym dźwiękiem na świecie.

17. tydzień ciąży – dolegliwości i objawy

Półmetek ciąży to okres, w którym brzuch zaczyna coraz szybciej rosnąć. W tym momencie powinien być już wyraźnie powiększony. Macica jest wyczuwalna około 6 centymetrów pod pępkiem. Zmienia się też środek ciężkości – mogą pojawić się problemy z zachowaniem równowagi i bóle pleców. Najlepiej zrezygnować z butów na wysokim obcasie i często odpoczywać (zwłaszcza w pozycji leżącej na lewym boku). Dobrym pomysłem jest też układanie najczęściej jak tylko się da nóg na podnóżku – pomoże to nieco zniwelować problem żylaków.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest wzrost produkcji hormonów i pracy gruczołów łojowych. Powoduje to obfitsze pocenie się i zwiększenie ilości wydzielanego śluzu z pochwy. W takiej sytuacji niezbędne okazują się wkładki higieniczne. Może także pogarszać się wygląd cery – wypryski i zaskórniki to normalność. Zwiększona produkcja łoju ma na to niebagatelny wpływ. Na skórze mogą pojawić się widoczne pajączki, a na nogach – żylaki. Ponadto występują krwawienia z nosa i dziąseł podczas szczotkowania zębów oraz pojawiają się rozstępy. Dlatego suchą skórę warto smarować oliwką i balsamami. Nie tylko ją nawilżysz, dzięki czemu stanie się ona bardziej elastyczna, ale również przy okazji wcierania substancji nawilżających (bez względu na to, po jakie z nich sięgniesz) zafundujesz swojej skórze masaż. Zapobiega to utracie przez nią jędrności. Nadmierne jej rozciągnięcie nie zakończy się wysypem rozstępów, ale skóra wróci także łatwiej do swojej formy sprzed ciąży po porodzie.

Zasypaliśmy Cię gradem ewentualnych negatywnych skutków ciąży, które mogą przydarzyć Ci się w 17. tygodniu ciąży. Nie martw się, są również pozytywne strony tego okresu oczekiwania na dziecko. W tym okresie ciąży możesz bowiem zaobserwować także wzrost libido.

Seks w ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży są zazwyczaj ciężkie pod względem współżycia przyszłych rodziców. Ciężarna kobieta boryka się z mdłościami, sennością, ciągłym zmęczeniem i seks jest ostatnią rzeczą, o której myśli. Również hormony tutaj robią swoje – przyszła mama nie czuje się atrakcyjna, nie wzrasta w niej również chęć na łóżkowe figle nawet przy nieśmiałych pieszczotach ze strony partnera. Część specjalistów upatruje w tym naturalnego mechanizmu obronnego ze strony organizmu kobiety. Ma on dać czas zarodkowi, by bezpiecznie się zagnieździł w ścianach macicy i stał się silniejszy, by gwałtowne ruchy nie mogły mu już zaszkodzić.

Pierwsze tygodnie ciąży nie sprzyjają również współżyciu, ponieważ przyszli rodzice zwyczajnie boją się, że seks mógłby uszkodzić malucha lub negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Zaczyna się to powoli zmieniać właśnie w drugim trymestrze. Przyszła mama czuje się coraz lepiej, pierwsze dolegliwości ciążowe już za nią. Okres porannych nudności już minął, a hormony sprawiają, że kobieta czuje się atrakcyjna i spełniona – wraz z tymi odczuciami powraca ochota na seks. Czasami jest ona naprawdę duża i utrzyma się już na tym poziomie do końca ciąży.

Nieustanna ochota na współżycie może przełożyć się na intensywniejsze doznania. Podobno wiele kobiet dopiero w ciąży zasmakowało orgazmów, których przed ciążą nie były w stanie osiągnąć. Wpływ na to mają nie tylko hormony, ale także większa wrażliwość narządów płciowych, które są lepiej ukrwione w tych tygodniach. Dzięki temu wszystkie bodźce są przez przyszłą mamę odbierane ze zwiększoną intensywnością.

Ponadto w czasie ciąży całe ciało kobiety reaguje inaczej na dotyk. Pod wpływem hormonów staje się bardziej wrażliwe na najdelikatniejsze nawet muśnięcia. Dzięki temu ciąża to czas, gdy przyszła mama odkrywa nowe strefy erogenne na swoim ciele, których istnienia by nie podejrzewała – może być to miejsce pod kolanem, w zagięciu łokcia, na plecach czy na szyi.

Ciekawostką jest również fakt, że kobiety w czasie ciąży mogą przeżywać orgazm po raz pierwszy w życiu, ale nie tylko. Może towarzyszyć mu kobiecy wytrysk, czyli dowód na naprawdę ekscytujące zbliżenie. Zazwyczaj ma on miejsce pod wpływem hormonów ciążowych i nie jest powodem do niepokoju, chociaż z początku może zaskoczyć. Skąd się on w ogóle bierze? Cewka moczowa jest otoczona gruczołami, które zawierają płyn nazywany ejakulatem. Zazwyczaj płynu tego jest na tyle mało, że jego wydobywanie się podczas kobiecego orgazmu jest niezauważalne. W czasie ciąży może się to zmienić, wedle części specjalistów za wszystko są tradycyjnie odpowiedzialne hormony ciążowe. W czasie ciąży mogą one powodować wzrost ilości płynu ejakulacyjnego, przez co wytrysk nim staje się zauważalny. A może być naprawdę silny!  U niektórych kobiet może być on prawdziwą fontanną – obfity wytrysk sięga wtedy nawet na 20-30 centymetrów odległości i jest wtedy naprawdę mokro. Jak wspominaliśmy, wytrysk kobiecy może zaskoczyć, nie tylko przyszłą mamę, ale również jej partnera, niemniej jednak wiele kobiet wspomina, że to jedno z lepszych łóżkowych przeżyć, jakie miały okazję doświadczyć w całym swoim pożyciu seksualnym. Nie należy się więc bać tej nowości. Nie wpływa ona w żaden sposób na bezpieczeństwo malucha.

A jak uprawiać seks, by był on bezpieczny dla maluszka? Teoretycznie brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży, nie przeszkadza więc w przyjmowaniu różnych pozycji. Pozycja tradycyjna, czyli “na misjonarza” może przestać być już wygodna, a ponadto może wywoływać stres u przyszłych rodziców. Spróbujcie kochać się od tyłu lub na tak zwane “łyżeczki”, czyli od tyłu, lecz w pozycji leżącej. Obydwa sposoby zapewniają naprawdę głęboką penetrację, a jednocześnie są zupełnie bezpieczne dla brzucha. Podobnie jest z wszelkimi pozycjami na stojąco. Uważaj jednak, by nie stracić równowagi, ponieważ może się to zakończyć bolesnym – a jednocześnie również możliwe, że niebezpiecznym – upadkiem.

Ile przytyję w 17 tygodniu ciąży?

Waga to sprawa indywidualna, ale prawdopodobnie zwiększy się ona o około 3-4 kilogramy. Możesz mieć napady wilczego głodu, ale warto zachować wstrzemięźliwość, ponieważ twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrośnie tylko nieznacznie. Tak, to prawda, jesz za dwoje. Ciężarne kobiety bardzo często zapominają, że ta druga istotka nie potrzebuje ogromnych porcji i w słowach tych znajdują wygodną wymówkę, by jeść naprawdę dużo.

Zamiast jeść więcej – jedz zdrowiej! Zachowuj regularne odstępy między jedzeniem. Nie rób przerw dłuższych niż 3-4 godziny. Dzięki temu unikniesz gwałtownych skoków cukru we krwi. Staraj się jeść pięć posiłków dziennie. W każdym z nich powinny znajdować się węglowodany, białka i tłuszcze.

Ponadto w ciąży warto pamiętać o suplementacji witaminy D – witamina ta pomaga przyswajać wapń, a ten jest potrzebny do rozwoju szkieletu kostnego dziecka.

17 tydzień ciąży: Ruchy dziecka

17 tydzień ciąży, to okres w którym ruchy dziecka zaczynają być coraz bardziej odczuwalne. Jeśli nie odczuwałaś ich wcześniej, to z pewnością teraz doznasz tego cudownego uczucia.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 17 tydzień ciąży

  1. Nie lubię opisów, gdzie sugerowane jest że powinnam coś zauważyć lub czuć: “Teraz powinnaś odczuwać już pierwsze ruchy dziecka.” A jak nie czuje to co?

    Wiele źródeł wskazuje, że w tym czasie można odczuwać już pierwsze ruchy dziecka a nie że powinno się…

    Jeśli ktoś nie ma trochę zdrowego rozsądku, może popaść w paranoję doszukując się wszystkiego co kobieta w ciąży “powinna” już.

    Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

    Test pieluszek jednorazowych

    Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

    Czytaj dalej →
    Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

    Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

    Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo