21 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 21 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 21 tydzień życia dziecka? Jak się bawić z dzieckiem gdy mija 21 tydzień niemowlaka? 21 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Jak wygląda rozwój 21 tygodniowego dziecka? Ile śpi 21 tygodniowe dziecko? 21 tygodniowe dziecko – waga i wzrost. Obowiązkowe szczepienia 21 tygodniowego dziecka. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

21 tydzień życia dziecka – rozwój
Dla niemowlaka w dwudziestym pierwszym tygodniu życia najlepszą zabawkę stanowią jego rączki i stópki. Ruchy dziecka są już świetnie skoordynowane, a co za tym idzie, jego chwyty z każdym dniem stają się bardziej precyzyjne i pewniejsze.
Co potrafi dziecko w dwudziestym pierwszym tygodniu życia?
- leżąc na brzuchu stabilnie utrzymuje główkę w górze
- opierając się na przedramionach lub całych ramionach potrafi podnosić klatkę piersiową
- świadomie wyciąga rączki po zabawkę, która je zainteresuje i chce jej dotknąć
- jego chwyty są pewne i celowe
- potrafi złapać się za rączki i splatać palce
- podejmuje pierwsze próby siadania, podciągając przy tym główkę do klatki piersiowej, napinając mięśnie brzucha oraz miednicy, a także zginając rączki i nóżki – na samodzielne siadanie jest jednak jeszcze o wiele za wcześnie
- potrafi obracać się z plecków na boki
- próbuje przewracać się z pleców na brzuszek i coraz częściej mu się to udaje
- potrafi przez kilka sekund utrzymać ciężar swojego ciała i ustać na nogach, jeśli podtrzymasz je pod paszkami
- skupia się na konkretnej czynności przez dłuższy czas
- dostrzega proste racje przyczynowo – skutkowe, na przykład wie, że wieczorna kąpiel może zwiastować sen
- wydaje coraz więcej dźwięków, a jego wachlarz tonacji jest coraz bardziej zróżnicowany
- zaczyna reagować na swoje imię
- nie potrafi mówić, ale często próbuje imitować dźwięki zasłyszane u innych osób
- często się ekscytuje, radośnie się przy tym śmiejąc, śliniąc i piszcząc z zadowolenia
- nie lgnie już tak chętnie do każdej napotkanej osoby – radośnie reaguje na widok bliskich osób, śmiejąc się i energicznie wymachując nóżkami i rączkami, natomiast w obliczu obcych ludzi może odczuwać nieśmiałość, niepewność lub lęk
- potrafi wyrażać negatywne emocje nie tylko poprzez płacz, ale również takie dźwięki jak na przykład sapanie, kwilenie, jęczenie czy stękanie
- trafnie odczytuje twoją mimikę twarzy – odpowiada uśmiechem na uśmiech, a na widok smutnej miny poważnieje
- potrafi uspokoić je nie tylko kołysanie, jak było dotychczas, ale również widok rodziców, dźwięk ich głosu, smoczek lub ulubiona zabawka
- zdaje sobie sprawę, że przedmioty, które znikają z pola widzenia, nie przestają istnieć na zawsze
21 tydzień życia dziecka – w jaki sposób wspomagać rozwój pięciomiesięcznego niemowlaka?
- mów do niego jak najczęściej i staraj się przy tym używać wysokiego tonu głosu i prostych słów
- weź je w ramiona, śpiewaj i tańcz
- czytaj mu książeczki – najlepiej takie z kolorowymi i niezbyt skomplikowanymi grafikami
- staraj się zadawać dziecku różne pytania, a przy tym często powtarzaj te same słowa
- nie narażaj go na nadmiar bodźców, takich na przykład włączony ekran telewizora czy przebywanie w zatłoczonych miejscach, ponieważ układ nerwowy dziecka jest jeszcze zbyt delikatny i takie bodźce mogą budzić w nim lęk i niepokój
- dbaj o kojącą i ciepłą atmosferę w domu, pełną wzajemnego szacunku i zrozumienia – kłótnie z partnerem, częste mówienie podniesionym głosem, a nawet ciche dni i grobowa atmosfera mogą odcisnąć piętno na rozwoju emocjonalnym dziecka
21 tygodniowe dziecko – szczepienia
Komunikat wydany przez Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020 wskazuje, że między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka należy wykonać następujące obowiązkowe szczepienia ochronne:
- szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
- szczepienie przeciwko pneumokokom
- szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
- szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)
- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
Ministerstwo Zdrowia informuje z kolei, że warto poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom, do których należą:
- szczepienie przeciw meningokokom
- szczepienie przeciw rotawirusom
Dlaczego warto szczepić dziecko?
- obowiązkowe i zalecane szczepienia niejednokrotnie ratują życie
- skutecznie chronią przed możliwymi powikłaniami lub kalectwem, które mogą być następstwem chorób zakaźnych
- działają bardzo szybko
- redukują ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych
- stanowią jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji
21 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
21 tygodniowe dziecko ma za sobą już cztery skoki rozwojowe:
- pierwszy – odbył się między czwartym a piątym tygodniem jego życia
- drugi – w ósmym tygodniu życia
- trzeci – miał miejsce na przestrzeni dziesiątego, jedenastego i dwunastego tygodnia życia
- czwarty – odbył się między osiemnastym a dwudziestym rokiem życia
Przed ukończeniem pierwszego roku życia twoje dziecko spotka się jeszcze z trzema skokami rozwojowymi:
- piąty – między dwudziestym drugim a dwudziestym szóstym tygodniem życia
- szósty – będzie trwał od trzydziestego szóstego do czterdziestego tygodnia życia
- siódmy – odbędzie się między czterdziestym pierwszym a czterdziestym szóstym tygodniem życia
Jakie symptomy świadczą o tym, że twoje dziecko przechodzi właśnie przez skok rozwojowy?
Przede wszystkim objawy takie jak apatia, bardzo obniżony lub wyjątkowo wzmożony apetyt, rozdrażnienie, zwiększona płaczliwość, problemy z zasypianiem, niespokojny sen, a także potrzeba nieustannej uwagi i kontaktu fizycznego z mamą.
21 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
Dwudziesty pierwszy tydzień stanowi przełom między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka. Twój maluch ma zatem pięć miesięcy.
21 tygodniowe dziecko – waga i wzrost
Na przestrzeni trzeciego, czwartego, piątego i szóstego miesiąca życia dziecko rośnie w tempie około 2 centymetrów na miesiąc i przybiera na wadze:
- od 15 do 30 gramów na dobę
- od 105 do 210 gramów tygodniowo
- od 600 do 800 gramów miesięcznie
Jak przedstawiają się przeciętne wymiary dwudziestojednotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?
Przeciętne wymiary pięciomiesięcznej dziewczynki:
- waga: 6,7 kg
- wzrost: 64 cm
Przeciętne wymiary pięciomiesięcznego chłopca:
- waga: 7,2 kg
- wzrost: 66 cm
Są to jednak wartości orientacyjne i warto zastosować do nich odchylenie na poziomie +/- 4 cm i +/- 0,8 kg.
Na tempo wzrostu i przybierania na wadze wpływa wiele czynników, takich na przykład uwarunkowania genetyczne dziecka, wymiary w dniu narodzin, poziom apetytu, częstotliwość, długość i jakość snu nocnego czy poziom ruchliwości. Aby sprawdzić czy wzrost i waga przyrastają w sposób harmonijny, skorzystaj z siatki centylowej. Z łatwością znajdziesz ją w Internecie, a możliwe, że również w książeczce zdrowia dziecka.
Na podstawie siatki centylowej nie tylko będziesz mogła ocenić czy wymiary twojego dziecka są w normie, ale również sprawdzić czy nie boryka się z nadwagą lub niedowagą. Przy okazji dowiesz się również jak twój maluch rozwija się na tle swoich rówieśników. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości skonsultuj je z lekarzem.
Pamiętaj, że to właśnie pediatra najlepiej jest w stanie ocenić czy twoje dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, ponieważ oprócz przyjętych norm, jego ocena opiera się również na specjalistycznej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu zawodowym.
21 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?
Pięciomiesięczne niemowlę zjada przeciętnie od pięciu do sześciu posiłków w ciągu doby, przy czym na każdy z nich składa się zwykle od 150 do 180 ml mleka, które wciąż stanowi podstawę jego diety.
Na tym etapie rozwoju warto rozszerzyć dietę malucha i wprowadzić do codziennego jadłospisu pierwsze produkty bezmleczne. Damy mu w ten sposób szansę na to, by mógł zapoznawać się z nowymi smakami. Jego układ pokarmowy jest coraz dojrzalszy, a tym samym jest gotowy na przyjmowanie półpłynnych, a następnie stałych pokarmów. Modyfikacje jadłospisu zacznij od wody w nieograniczonych ilościach oraz od warzyw. Każde warzywo warto wprowadzać pojedynczo – jedno co kilka dni.
Jeśli twój maluch nie będzie chciał któregoś z nich jeść, będzie płakał, krzywił się i wypluwał jedzenie, nie karm go na siłę. Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą mieć swoje własna upodobania żywieniowe i nie wszystko im musi smakować. Nie poddawaj się również, jeśli dziecko na początku w ogóle nie będzie chciało przyjmować innych pokarmów niż mleko. Niektórym dzieciom po prostu trudno jest otworzyć się na nowe smaki. Przy rozszerzaniu diety niemowlaka należy uzbroić się w cierpliwość.
21 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę w 21 tygodniu życia?
Na etapie piątego miesiąca życia dziecka jego wzrok zaczyna się wyostrzać, dzięki czemu może on obserwować otoczenie bez efektu nadmiernego rozmycia. Wciąż jednak nie widzi w pełni wyraźnie, a jego zmysł wzroku stadium pełnego rozwoju osiągnie dopiero na przestrzeni szóstego roku życia. Wtedy będzie widział tak jak osoby dorosłe.
Dwudziestojednotygodniowe dziecko nie jest w stanie dostrzec różnicy w fakturze obserwowanych przez nie obiektów. Maluch widzi już trójwymiarowo i otaczający świat postrzega w sposób przestrzenny. Najatrakcyjniejsze są dla niego duże, kolorowe przedmioty, takie jak na przykład czerwony balon czy zielona piłeczka.
Warto pamiętać o tym, aby nie narażać dziecka na zbyt rażące światło czy szybko zmieniające się obrazy. Należy chronić wzrok malucha przed światłem telefonu, telewizora, zbyt mocnych żarówek czy lampek choinkowych. Tak silne bodźce mogłyby wywołać u niemowlaka uczucie silnego stresu i lęku, a jego układ nerwowy jest jeszcze zbyt słaby, aby sobie z nimi poradzić. Na oglądanie telewizji dziecko będzie gotowe dopiero po ukończeniu drugiego roku życia, a teraz znacznie lepszym wyborem są dla niego kolorowe książeczki i obserwacja otoczenia, jednak pod warunkiem, że nie jest ono zbyt zmienne.
Ile śpi 21 tygodniowe dziecko?
Niemowlę w piątym miesiącu życia nadal przesypia większość doby. Od 2 do 4 godzin snu lokuje w krótkich drzemkach w trakcie dnia, a od 9 do 11 godzin przesypia w nocy. Na przespanie całej nocy nieprzerywanym snem jest jednak stanowczo zbyt wcześnie. Maluch wciąż budzi się na karmienie lub w momentach, w których coś złego mu się przyśni, usłyszy jakiś dźwięk, ma pełną pieluszkę lub odczuwa inny rodzaj dyskomfortu fizycznego.
- 21 tydzień życia dziecka – rozwój
- 21 tydzień życia dziecka – w jaki sposób wspomagać rozwój pięciomiesięcznego niemowlaka?
- 21 tygodniowe dziecko – szczepienia
- 21 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
- 21 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
- 21 tygodniowe dziecko – waga i wzrost
- 21 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?
- 21 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę w 21 tygodniu życia?
- Ile śpi 21 tygodniowe dziecko?
Spotęguj piękno razy kilka. Rozmnóż magnolię z gałązki i wzbogać swój ogród
Kluski śląskie będą miękkie i delikatne jak obłoczek. Sekretem szczypta tego składnika
Czy seniorzy wiedzą, co podpisują? Mieszkanie za rentę, czyli senior na umowie dożywocia
Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy? Kaloryfery włączą tylko pod tym warunkiem
Niskie pensje w oświacie? Oto rada rządu dla nauczycieli: pracuj więcej, wyprowadź się z miasta
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
- 21 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 21 tydzień życia dziecka?
19 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 19 tydzień życia dziecka?
19 tydzień życia dziecka który to miesiąc? Co potrafi 19 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda 19 tydzień życia dziecka? Co widzi 19 tygodniowe dziecko? Ile śpi 19 tygodniowe niemowlę? Jak się...
Czytaj dalej →45 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 11 miesiąc życia dziecka?
Co potrafi 45 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 45 tygodniu życia dziecka? 45 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Co może jeść 45 tygodniowe niemowlę? Rozwój 45...
Czytaj dalej →24 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 24 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 24 tydzień życia dziecka? Co potrafi 24 tygodniowe dziecko? Co widzi 24 tygodniowe niemowlę? Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka? Jak wygląda skok rozwojowy w 24 tygodniu życia...
Czytaj dalej →37 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 9 miesiąc życia dziecka?
37 tydzień życia dziecka – który to miesiąc, jak wygląda, skok rozwojowy? Co potrafi 37 tygodniowe dziecko? Co je 37 tygodniowe niemowlę?
Czytaj dalej →17 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 17 tydzień życia dziecka?
Co potrafi 17 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda 17 tydzień życia dziecka? Co widzi 17 tygodniowe dziecko? Ile śpi 17 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić z 17 tygodniowym niemowlakiem? 17 tydzień...
Czytaj dalej →28 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 28 tydzień życia dziecka?
28 tydzień życia dziecka to z jednej strony czas wymagający i trudny, z drugiej – bardzo satysfakcjonujący dla rodziców obserwujących rozwój pociechy. Niemowlę na tym etapie coraz częściej ma swoje...
Czytaj dalej →39 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 9 miesiąc życia dziecka?
39 tydzień życia dziecka – który to miesiąc, jak wygląda, skok rozwojowy, waga, wzrost, jedzenie, sen. Co potrafi 39 tygodniowe dziecko?
Czytaj dalej →35 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 8 miesiąc życia dziecka?
Co potrafi 35 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 35 tydzień życia dziecka? Jak wygląda skok rozwojowy w 35 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 35 tygodniowe niemowlę? 35 tydzień życia dziecka...
Czytaj dalej →18 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 18 tydzień życia dziecka?
Co potrafi 18 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 18 tydzień życia dziecka? Ile śpi 18 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda rozwój 18 tygodniowego dziecka? Co widzi 18 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić...
Czytaj dalej →11 tygodniowe niemowlę – Jak wygląda 11 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 11 tydzień życia dziecka? Co potrafi 11 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda skok rozwojowy gdy mija 11 tydzień życia dziecka? 11 tygodniowe niemowlę rozwój – co musi wiedzieć rodzic?...
Czytaj dalej →1 tydzień życia dziecka
Pierwsze dni noworodka? Zobacz, jak przebiega 1 tydzień życia dziecka. Dowiedz się, ile powinien jeść i spać tygodniowy noworodek. Pierwszy tydzień życia dziecka, a zwłaszcza pierwsza doba noworodka zazwyczaj jest...
Czytaj dalej →9 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 9 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda rozwój 9 tygodniowego niemowlaka? Co potrafi 9 tygodniowe dziecko? Jak wygląda lista szczepień na 9 tydzień życia dziecka? Jak bawić się z 9 tygodniowym niemowlakiem? Jaka powinna być...
Czytaj dalej →26 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 26 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda skok rozwojowy w 26 tygodniu życia dziecka? Jak wygląda 26 tydzień życia dziecka? Co potrafi 26 tygodniowe dziecko? Co powinno jeść 26 tygodniowe niemowlę? Jakie są obowiązkowe szczepienia...
Czytaj dalej →5 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 5 tydzień życia dziecka?
Jak wygląda 5 tydzień życia dziecka? Co widzi dziecko w 5 tygodniu swojego życia? Co potrafi 5 tygodniowe dziecko? Jak wygląda rozwój 5 tygodniowego niemowlaka? Jaka powinna być waga 5...
Czytaj dalej →6 tygodniowe niemowlę – Jak wygląda 6 tydzień życia dziecka?
6 tygodniowe niemowlę już w znacznie mniejszym stopniu przypomina nieporadnego noworodka. Jego rączki i nóżki nie są już tak silnie podkurczone jak wcześniej, ponieważ napięcie mięśniowe w tych obszarach ulega...
Czytaj dalej →Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?
Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....
Czytaj dalej →Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...
Czytaj dalej →Czy dźwięk suszarki lub szum odkurzacza magicznie usypia niemowlęta?
Pozostańmy jeszcze przez chwilę w tematach magicznych (sprawdź wczorajszy tekst o “cudownych właściwościach” oleju kokosowego:)). Dziś mam dla Was szumny tekst o szumie suszarki, odkurzacza, farelki, lejącej się wody. Szum suszarki,...
Czytaj dalej →