25 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 25 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 25 tydzień życia dziecka? Co potrafi 25 tygodniowe dziecko? Co widzi 25 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda skok rozwojowy w 25 tygodniu życia dziecka? Ile powinno jeść 25 tygodniowe niemowlę? Jak wspomagać rozwój 25 tygodniowego dziecka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

25 tydzień życia dziecka – rozwój

25 tydzień życia dziecka to etap, w którym dziecko zaczyna wykazywać swoje pierwsze preferencje żywieniowe. Co ciekawe, maluch zaczyna także rozumieć, że jest odrębną istotą i nie łaknie już tak bardzo kontaktu z ludźmi, chociaż wciąż lubi przebywać w towarzystwie bliskich mu osób. Ma ochotę się przemieszczać i poznawać coraz to nowsze zakamarki otoczenia, w którym się znajduje.

Półroczne dziecko dość często i gwałtownie zmienia swoje nastroje. Na przestrzeni zaledwie kilku sekund potrafi przejść ze skrajności w skrajność i w jednej chwili żywiołową radość zamienić w przejmujący smutek. Nie jest to jednak niczym niepokojącym – takie zachowania są typowe dla sześciomiesięcznego bobasa. Wraz z upływem kolejnych tygodni życia dziecka jego tendencja do zmiennych nastrojów zacznie słabnąć, a jego humor się ustabilizuje.

Na tym etapie rozwoju możesz również dostrzec już pierwsze symptomy określające charakter twojego malucha, z którym to będzie funkcjonował przez całe życie. Jeśli dziecko jest spokojne i większość czasu spędza na obserwacji otoczenia, oglądaniu i słuchaniu, to wysoce prawdopodobne, że z natury będzie introwertykiem. Jeśli natomiast maluch łaknie kontaktu niemal z każdą napotkaną osobą i żywo interesuje się każdym przedmiotem w zasięgu swojego wzroku, może to świadczyć o ekstrawertycznym typie osobowości. U dziecka w dwudziestym piątym tygodniu życia rozwijają się również takie przymioty jak poczucie humoru, poziom odporności na stres, lękliwość lub odwaga.

Co potrafi 25 tygodniowe dziecko?

  • dociekliwie bada twarz mamy, używając do tego celu obu rączek – próbuje włożyć mamie paluszki do ust i ciągnie ją za włosy
  • z zaciekawieniem i fascynacją przygląda się swojemu wizerunkowi w lustrze
  • dość sprawnie próbuje podciągać się do pozycji siedzącej
  • leżąc na brzuszku i próbując się podnieść, przyciąga brodę do klatki piersiowej
  • swobodnie przewraca się z plecków na brzuch i z brzucha na plecy
  • umiejętnie chwyta nawet niewielkie zabawki i sprawnie przekłada je z jednej rączki do drugiej
  • potrafi wziąć do rąk butelkę z mlekiem i samodzielnie ją utrzymać na wysokości ust
  • mając podparcie, potrafi utrzymać się na nogach w pozycji pionowej, jednak u półrocznych dzieci jest to dość rzadkie zjawisko, dlatego nie przejmuj się, jeśli twój maluch jeszcze nie praktykuje stania na nogach
  • niektóre dzieci potrafią już siedzieć samodzielnie – nigdy nie wolno jednak sadzać dziecka na siłę

25 tydzień życia dziecka – jak wspomagać rozwój półrocznego dziecka?

Twoje dziecko coraz pewniej wypowiada ciągi sylab, typu „mamamama”, „dadadada” czy „tatatatata”. Warto je do tego zachęcać i inicjować zabawy związane z powtarzaniem. Za każdym razem, gdy maluchowi uda się powtórzyć po tobie jakiś dźwięk, postaraj się go docenić i radośnie na to zareagować. To go zachęci do dalszej zabawy, która świetnie rozwija jego aparat mowy.

Z uwagą obserwuj emocje swojego niemowlaka, a za każdym razem, gdy zauważysz, że jego nastrój się zmienił, staraj się to nazwać. Mów do dziecka spokojnie i powoli – na przykład, gdy zauważysz, że jest smutne, powiedz „Zosia zgubiła grzechotkę i jest smutna, tak?” lub „Kasia lubi wodę i cieszy się z kąpieli, prawda?”. Mimo, że teraz może się to wydawać niepotrzebne, ponieważ twój maluch i tak nie potrafi mówić, będzie to miało ogromne znaczenie w dalszym procesie jego rozwoju. Takie praktyki pomogą mu radzić sobie ze swoimi emocjami i opisywać własne uczucia w momencie, w którym już nauczy się mówić.

25 tygodniowe dziecko przepada za zabawami z użyciem rytmu i dźwięku, dlatego warto inicjować wspólną rozrywkę, polegającą na rytmicznym klaskaniu, skandowaniu czy czytaniu rymowanym wierszyków.

25 tydzień życia dziecka – szczepienia

Komunikat wydany przez Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020 wskazuje, że między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka należy wykonać obowiązkowe szczepienia ochronne, takie jak:

  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
  • szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)
  • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
  • szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
  • szczepienie przeciwko pneumokokom

Można poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom:

25 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Półroczne dziecko przechodzi przez swój piąty skok rozwojowy, co może objawiać się takimi symptomami jak na przykład obniżony apetyt, apatia, nieustanna potrzeba uwagi, nieśmiałość w obliczu obcych ludzi, obojętność wobec otoczenia czy potrzeba ciągłej bliskości fizycznej ze swoją mamą. Pojawiające się na tym etapie rozwoju niepokój i lęki mogą wywrzeć negatywny wpływ na jakość snu dziecka. Dlatego warto zadbać o to, aby w domu panowała kojąca atmosfera, pełna wzajemnego szacunku i życzliwości. Możliwe, że maluch sam z siebie wybierze ulubionego misia, kocyk lub poduszkę i zacznie traktować ten przedmiot jak przytulankę. Będzie ssać kciuk lub smoczek i przytulać się do wybranej rzeczy, a to sprawi, że stanie się spokojniejszy. Ulubiona przytulanka da mu poczucie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie, jakim jest kolejny skok rozwojowy.

Jakie zmiany u dziecka pojawią się po zakończeniu piątego skoku rozwojowego?

Maluch stanie się znacznie spokojniejszy, ponieważ będzie w stanie samodzielnie raczkować i sięgać po najbardziej interesujące przedmioty. Pogodzi się również z tym, że mama może znikać na jakiś czas z jego pola widzenia i przestanie odczuwać lęk separacyjny. Przed wami około dziesięć tygodni wyciszenia i spokoju przed nadejściem kolejnego skoku rozwojowego.

25 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Dwudziesty piąty tydzień stanowi końcówkę szóstego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem prawie pół roku.

25 tygodniowe niemowlę – waga i wzrost

Dziecko znajdujące się między czwartym a szóstym miesiącem swojego życia rośnie bardzo szybko. Zyskuje od jednego do dwóch centymetrów wzrostu w ciągu miesiąca, a na wadze przybiera w tempie wynoszącym od 15 do 30 gramów dziennie, 150 gramów tygodniowo, co składa się z kolei na przyrost wagi o 600 – 800 gramów na przestrzeni całego miesiąca.

Jak wyglądają uśrednione normy dla wagi i wzrostu dziewczynki w dwudziestym piątym tygodniu życia, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziewczynki w szóstym miesiącu życia:

  • waga: 7,4 kg
  • wzrost: 66 cm

Przeciętne wymiary chłopca w szóstym miesiącu życia:

  • waga: 7,9 kg
  • wzrost: 68 cm

Przedstawione parametry prezentują uśrednione wartości, które wynikają z przeprowadzonych licznych pomiarów statystycznych, a co za tym idzie, mają jedynie charakter informacyjny. Dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg. Nie przejmuj się, jeśli twoje dziecko jest nieco mniejsze lub większe od swoich rówieśników, ponieważ zwykle wpływają na to czynniki, na które nikt z nas nie ma wpływu. To w jakim tempie rośnie twoje dziecko zależy od jego uwarunkowań genetycznych czy wagi i wzrostu w dniu narodzin. Chcąc wspomagać prawidłowy rozwój swojego malucha, zadbaj o jego zbilansowaną dietę, częste spacery i dobrej jakości sen.

25 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

25 tydzień życia dziecka to etap, w którym w jego diecie na dobre mogą zagościć już pokarmy stałe. Nie ma konkretnych wytycznych co do kolejności ich wprowadzania, jednak warto zacząć od warzyw. Owoce cechują się znacznie słodszym smakiem, dlatego istnieje ryzyko, że jeśli to od nich zaczniesz urozmaicać dietę swojego niemowlaka, nie będzie on chciał później jeść warzyw. Ponadto, warzywa zawierają znaczne ilości błonnika, co jest bardzo cenne w momencie rewolucji, jaką jest kompletna zmiana dotychczasowego sposobu żywienia dziecka. Błonnik wyreguluje pracę jego jelit i sprawi, że łatwiej będzie mu się trawić wprowadzone właśnie pokarmy stałe. Warto pamiętać o tym, żeby nie podawać dziecku surowych warzyw. Najlepsze będą te gotowane w wodzie lub na parze.

Moment, w którym twoje dziecko zaczyna spożywać inne pokarmy niż mleko, jest odpowiedni na to, aby włączyć je do aktywnego uczestnictwa w codziennym życiu rodzinnym, a szczególnie podczas wspólnych posiłków. Jeśli maluch potrafi już samodzielnie siedzieć, postaw przy stole wysoki fotelik przeznaczony do karmienia dzieci. Możesz także posadzić swojego bobasa na kolanach. Taka praktyka może zniwelować początkowo niechętne podejście malucha do nowych smaków, ponieważ dzieci zwykle chętniej jedzą w towarzystwie, naśladując przy tym dorosłych.

Jak widzi 25 tygodniowe niemowlę?

Wzrok dziecka w dwudziestym piątym tygodniu życia śmiało można porównać już do sposobu widzenia osoby dorosłej. Co prawda, półroczny maluch widzi jeszcze dość niewyraźnie, jednak podobnie jak dorośli dostrzega już wszystkie kolory i zauważa nawet niewielkie przedmioty. Oswaja się również z działaniem ostrego światła – mimo to, nie zaleca się sadzania dziecka przed telewizorem. Szybko i stale zmieniające się obrazy mogłyby wywołać u malucha uczucie niepokoju i lęku.

Ile śpi 25 tygodniowe dziecko?

Półroczne dziecko przesypia przeciętnie od 12 do 14 godzin na dobę. Większość tego czasu przypada na pory nocne, w których maluch przesypia zwykle od 9 do 11 godzin. Pozostałe trzy godziny lokuje w krótkich drzemkach w trakcie dnia.

Na tym etapie warto popracować nad swoimi reakcjami na usłyszany w nocy płacz dziecka. Mimo, że może ci się to wydawać trudne, słysząc kwilenie malucha w łóżeczku, postaraj się nie biec do niego tak od razu. Być może dziecko samo się uspokoi i zaśnie ponownie bez twojej interwencji. Jeśli będziesz biec do dziecka za każdym razem, kiedy tylko zapłacze może to skutkować tym, że u malucha wykształci się odruch płaczu w momentach, w których mu się na przykład nudzi. W dodatku, samodzielne zasypianie dziecka będzie w przyszłości utrudnione. Dlatego zanim pobiegniesz do łóżeczka, weź kilka oddechów i zastanów się czy faktycznie twoja obecność w danym momencie jest dziecku niezbędna.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo