3 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 3 tydzień życia dziecka?

Co i jak widzi 3 tygodniowe dziecko? Co potrafi noworodek w trzecim tygodniu swojego życia? Jak często i ile pokarmu zjada? Jak przebiega skok rozwojowy w 3 tygodniu u dziecka? Na te oraz pozostałe pytania dotyczące trzeciego tygodnia życia dziecka odpowiedzi znajdziesz poniżej.

3 tydzień życia dziecka – rozwój

Trzeci tydzień życia to czas, w którym noworodek potrafi już stosować różne rodzaje płaczu w celu wyrażenia takich potrzeb i emocji jak na przykład smutek, głód, strach, uczucie zimna, zmęczenie czy samotność. Twoja rola polega na tym, aby nauczyć się je rozpoznawać i odpowiednio na nie reagować. Jak odróżnić rodzaje płaczu? Krótki i krzykliwy płacz najczęściej jest oznaką głodu. Zanim do niego dojdzie dziecko prawdopodobnie będzie mlaskać, ssać swój palec i poszukiwać głową piersi. Natomiast jeśli dziecko płacze nosowo, narastająco i marudnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób chce wyrazić swoje zmęczenie lub dyskomfort, który może być spowodowany na przykład niewygodną poduszką lub zbyt mokrą pieluszką.

W trzecim tygodniu życia dziecka można już zaobserwować pierwsze zalążki jego temperamentu i osobowości. Aktywność dziecka, którą obserwuje się w okresie płodowym oraz w życiu niemowlęcym jest jego cechą wrodzoną i nie zmienia się przez całe życie. Spokojny i mało ruchliwy noworodek prawdopodobnie będzie miał taki spokojny temperament również w swoim dorosłym życiu, a dziecko ruchliwe i krzykliwe pozostanie tak aktywne już zawsze.

Jak wspierać rozwój noworodka w trzecim tygodniu jego życia?

 • pokazuj mu zabawki cechujące się kontrastującym zabarwieniem
 • masuj mu stópki
 • śpiewaj mu kołysanki lub puszczaj spokojną muzykę z pozytywki
 • mów do niego
 • powieś w obrębie jego wzroku czarno – biały obraz, plakat lub ilustrację

Co powinno cię zaniepokoić w trzecim tygodniu rozwoju noworodka?

 • ciągły krzyk
 • apatia
 • brak reakcji lub zbyt gwałtowna reakcja na bodźce wzrokowe, dźwiękowe i dotykowe
 • stale zaciśnięte nóżki
 • nieustające naprężenie ciała

Jeśli zaobserwujesz, że któryś z powyższych symptomów utrzymuje się w sposób długotrwały, warto zgłosić to lekarzowi.

Skok rozwojowy w 3 tygodniu dziecka

W trzecim tygodniu swojego życia noworodek wielkimi krokami zbliża się do swojego pierwszego skoku rozwojowego, który powinien nastąpić między czwartym a piątym tygodniem. Jakie zmiany może przynieść pierwszy skok rozwojowy?

 • lepsze trawienie pokarmu
 • poprawa zmysłu wzrokowego
 • dłuższe okresy czuwania między kolejnymi drzemkami
 • noworodek zacznie się uśmiechać

Jak widzi 3 tygodniowe dziecko?

Noworodek w trzecim tygodniu życia wciąż ma nieco ograniczony zmysł wzroku:

 • widzi trzydzieści razy mniej wyraźnie od osoby dorosłej
 • nie potrafi rozróżniać kolorów
 • widzi przedmioty znajdujące się w odległości maksymalnie 35 centymetrów
 • dostrzega silne kontrasty
 • widzi tylko proste i duże wzory

W trzecim tygodniu życia dziecka wzrok wciąż pozostaje jego najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Noworodek nie potrafi rozróżniać poszczególnych kolorów, a jedynie reaguje na silnie kontrastujące barwy światła. Świadczyć o tym mogą jego specyficzne odruchy, wpływające na percepcję wzrokową. Pod wpływem działania światła mięsień tęczówki może zwężać lub rozszerzać źrenicę, a dzięki temu dziecko potrafi reagować na światło oraz ciemność.

Co ciekawe, noworodki nie widzą w sposób przestrzenny i postrzegają otoczenie jedynie w dwóch wymiarach, nie potrafiąc przy tym ocenić które przedmioty znajdują się bliżej, a które dalej. Niemowlęta cechują się również widzeniem peryferyjnym, a to sprawia, że znacznie łatwiej im dostrzec to, co znajduje się na obrzeżach ich pola widzenia niż to, co znajduje się w jego centralnej części. Trzytygodniowy noworodek wciąż pozostaje krótkowidzem, a jego zmysł wzroku potrzebuje naprawdę długiego treningu by móc widzieć w taki sposób, jak przeciętny dorosły. Jego ostrość widzenia będzie stopniowo się poprawiać, jednak na tym etapie dziecko widzi trzydzieści razy gorzej niż dorosły i potrafi skupić wzrok na przedmiotach, które znajdują się maksymalnie w 70 – centymetrowej odległości.

3 tygodniowe dziecko – jak wygląda?

W trzecim tygodniu życia noworodek jest już nieco mniej pomarszczony, a jego skóra zaczyna tracić różowe zabarwienie. Niemowlę wciąż posiada kikut pępowinowy, który na tym etapie jest jego najbardziej podatną na zakażenia częścią ciała, dlatego też należy go traktować w taki sam sposób, jak traktuje się gojącą się ranę. Niektórzy przemywają ten obszar spirytusem, jednak może on wysuszyć i podrażnić bardzo delikatną skórę noworodka. Dlatego też lepszym wyborem do pielęgnacji miejsca, w którym znajduje się kikut pępowinowy jest przegotowana woda z mydłem.

Taka mieszanka również posiada właściwości odkażające, a przy tym nie narusza naturalnej flory bakteryjnej niemowlęcia. Okolicę pępka warto przemywać dziecku raz dziennie, a także po każdym możliwym zabrudzeniu. Warto też przy zakładaniu pieluszki zwrócić uwagę na to, aby pępek pozostał odkryty, ponieważ dostęp powietrza jest w stanie przyspieszyć gojenie. Kikut pępowinowy powinien odpaść samoistnie na początku trzeciego tygodnia życia noworodka. W przeciwnym razie zgłoś taką nieprawidłowość lekarzowi.

3 tygodniowy noworodek – waga i wzrost

Waga dziecka w danym tygodniu życia zależy od tego ile wynosiła jego waga urodzeniowa. Zgodnie z przyjętymi normami dzieci do czwartego miesiąca życia powinny przybierać na wadze od 140 do 230 gramów tygodniowo. Natomiast średnie tempo wzrostu noworodka wynosi około 0,5 cm tygodniowo. W pierwszych miesiącach życia na wzrost i wagę niemowlęcia wpływają takie czynniki jak na przykład ilość spożywanego pokarmu, długość snu, a także częstotliwość zażywania świeżego powietrza.

Ogólnie rzecz ujmując, waga dziecka stanowi odbicie jego zdrowia. Jeśli maluch przybiera na wadze zbyt wolno, może być to symptomem takich schorzeń jak:

Ile powinno jeść 3 tygodniowe niemowle?

Na etapie trzeciego tygodnia życia niemowlę przyzwyczaiło się już do tego, że otrzymuje pokarm regularnie, a to sprawia, że czuje się bezpiecznie. Dzięki temu znacznie częściej pozwala sobie na krótkie przerwy podczas ssania, a zwłaszcza wtedy, jeśli coś zdoła przyciągnąć jego uwagę.

Warto zauważyć, że takie zachowanie dziecka jest dowodem jego stale rosnącego zainteresowania otaczającym go światem i nie świadczy o braku apetytu.

Karmienie piersią

W trzecim tygodniu życia dziecka twoje piersi produkują już właściwy, nieco mniej rozwodniony i bardziej sycący pokarm. Noworodek je tyle, ile potrzebuje, a to pozytywnie wpływa na unormowanie się laktacji. Dodatkowo, wykształca się u niego tak zwany warunkowy odruch ssania, utrzymujący się do około trzeciego miesiąca życia. Taki odruch powoduje, że gdy weźmiesz dziecko na ręce, to przestaje płakać, a przy tym wykonuje niecierpliwe ruchy w poszukiwaniu piersi. W trzecim tygodniu życia niemowlę uczy się również zależności przyczynowo – skutkowych, dzięki czemu wie, że kiedy zacznie energicznie ssać pierś, to popłynie więcej pokarmu.

Karmienie butelką

Mleko modyfikowane należy przygotowywać ściśle przestrzegając instrukcji zamieszczonej na jego opakowaniu. Oprócz tego warto przestrzegać takich zasad, jak:

 • nieodmierzanie mleka „na oko”, ponieważ niewłaściwe proporcje mogą wywołać problemy trawienne u dziecka
 • używanie przegotowanej i ostudzonej wody
 • wyparzenie butelki i smoczka i przed użyciem

Ile śpi 3 tygodniowy noworodek?

Podczas czterech pierwszych tygodni życia dziecko przesypia od szesnastu do osiemnastu godzin w ciągu doby. W tym czasie odbywa się regeneracja jego organizmu i rozwija się układ nerwowy. Z każdym kolejnym tygodniem zwiększają się jego okresy czuwania, a ilość snu proporcjonalnie spada. Przez pierwszych sześć miesięcy życia niemowlę ma nieuregulowany zegar snu i czuwania, a nauka rytmu okołodobowego zajmuje mu około roku. Warto pamiętać, że normy mówiące o osiemnastogodzinnym śnie noworodka są jedynie wskazówką, dzięki której rodzice mają szansę zareagować w przypadku, w którym sen dziecka jest zbyt krótki, a tym samym może być symptomem poważnego schorzenia.

Fazy snu u noworodka są znacznie krótsze niż te, którymi cechuje się starsze dziecko. W około trzydziestominutowych odstępach sen malucha naprzemiennie przechodzi z fazy snu głębokiego do fazy drzemania, a wszystko po to, by jego rozwój miał szanse przebiegać w sposób prawidłowy. Trzytygodniowe dziecko powinno przesypiać za jednym razem przynajmniej dwie godziny. Wyjątek stanowią wcześniaki oraz noworodki cechujące się niższą masą ciała, ponieważ ich żołądki są zwyczajnie zbyt małe, aby dzieci mogły najeść się na zapas. Niemowlę może spać o każdej porze dnia i nocy, ponieważ jego organizm nie wytwarza jeszcze melatoniny, czyli hormonu, który ma za zadanie prawidłowo regulować rytm dnia i nocy.

Jak ułożyć dziecku rytm dnia i nocy? Warto w tym celu stosować uporządkowany harmonogram dnia, który odgrywa ogromną rolę w procesie przyzwyczajania dziecka do naturalnego rytmu dobowego. Podobnie jak dorosły człowiek, noworodek śpi mocnym snem wtedy, kiedy jest zmęczony nadmiarem bodźców. Podstawą w nauce rytmu okołodobowego są rytuały wprowadzane już od pierwszych dni życia dziecka, takie jak na przykład:

 • wieczorna kąpiel
 • masaż przed snem
 • karmienie przy zgaszonym świetle w porach nocnych

Sen wywiera ogromny wpływ na zachowanie zdrowia psychicznego i fizycznego już od pierwszych dni życia i stanowi podstawę prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiednia długość i ilość snu jest w stanie zapewnić mu wyższy poziom skupienia uwagi, lepsze zapamiętywanie, umiejętność kontrolowania emocji, a także poprawę zachowania i ukojenie.

Trzytygodniowy noworodek nie potrafi jeszcze mówić, dlatego płacz jest jego sposobem komunikowania się ze światem. Co może oznaczać płacz dziecka w nocy? Przerwanie snu z powodu płaczu może sygnalizować:

 • złe samopoczucie
 • chorobę
 • uczucie głodu
 • spadek nastroju
 • uczucie zimna lub gorąca
 • potrzebę bliskości rodziców
 • kolkę
 • przemoczoną pieluszkę
 • lęk separacyjny
 • potrzebę zainteresowania

3 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzeci tydzień to druga połowa pierwszego miesiąca życia dziecka.

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo