40 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 10 miesiąc życia dziecka?

Jak wygląda skok rozwojowy w 40 tygodniu życia dziecka? 40 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Co potrafi 40 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 40 tydzień życia dziecka? Co powinno jeść 40 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

40 tydzień życia dziecka – rozwój 10 miesięcznego dziecka

Twój maluch prawdopodobnie może poszczycić się już kilkoma mleczakami. Jakie są normy czasowe dla wyrzynania się pierwszych ząbków?

  • między szóstym a dziesiątym miesiącem życia dziecka – dolne jedynki
  • między ósmym a dwunastym miesiącem życia dziecka – górne jedynki
  • między dziewiątym a trzynastym miesiącem życia dziecka – górne dwójki
  • między dziesiątym a szesnastym miesiącem życia dziecka – dolne dwójki

Warto już teraz zadbać o higienę jamy ustnej bobasa. W jaki sposób? Dziewięciomiesięczne dziecko uwielbia naśladować dorosłych, dlatego sprezentuj mu kolorową szczoteczkę i za każdym razem, gdy chcesz umyć swoje zęby, zabierz malucha ze sobą do łazienki i posadź go obok siebie przed lustrem. Nie dość, że dla dziecka to będzie niesamowita zabawa, to nawet nie zauważy kiedy wyrobi w sobie ten zdrowy nawyk, jakim jest systematyczna higiena jamy ustnej.

Czterdziestotygodniowe niemowlę podejmuje śmiałe próby samodzielnego stawiania pierwszych kroków, dlatego rodzice muszą w tym czasie mieć oczy dookoła głowy. Maluch podnosi i opuszcza stopy, a także skręca tułów i balansuje, by znaleźć środek ciężkości i móc tym samym utrzymać równowagę. To nie jest proste, ponieważ dziecko pragnie poruszać się znacznie szybciej niż jest do tego zdolne na tym etapie swojego rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest, aby stale obserwować dziecko i asekurować je z uwagą podczas tych pierwszych, często nieudanych prób stawiania kroków.

Koniecznie należy zabezpieczyć mieszkanie, np. za pomocą specjalnych nakładek wszelkie wystające kanty, takie jak rogi stołów lub blatów, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy i w którym miejscu niemowlę straci równowagę i upadnie. Od tych pierwszych, nieporadnych kroków do chodzenia minie jeszcze przynajmniej kilka tygodni. 

Co potrafi 10 miesięczne dziecko?

  • zna już od trzydziestu do czterdziestu słów, przy czym wciąż rozumie znacznie więcej, niż jest w stanie wyrazić (przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecko opanuje jeszcze około dziesięciu słów). Oczywiście nie jest to jeszcze płynna mowa – w potoku różnorakich dźwięków wydawanych przez niemowlę od czasu do czasu można wyłowić coś, co przypomina „normalny” wyraz
  • dziecko świetnie kojarzy już wszelkie zależności przyczynowo – skutkowe, a dzięki temu potrafi przewidywać powtarzające się zdarzenia (na przykład wie, że nalewanie wody do wanny zwiastuje kąpiel)
  • z coraz większą łatwości przystosowuje się do nowych sytuacji 
  • działa świadomie i celowo
  • zauważa różnice między poszczególnymi przedmiotami i często je ze sobą porównuje
  • myśli w sposób dedukcyjny i z uwagą bada wszelkie obiekty, które wpadną mu w rączki
  • potrafi okazywać niezadowolenie, na przykład marudząc, płacząc lub energicznie wymachując rączkami 

40 tygodniowe dziecko – jak wspomagać jego rozwój?

Jedną z ulubionych rozrywek dziecka stanowi zabawa w chowanego, jednak wcale nie musi ona za każdym razem przebiegać tak samo:

  • możesz ukryć niewielki przedmiot pod jedną z trzech przygotowanych wcześniej miseczek, a następnie pozwól zgadnąć maluchowi pod którą z nich ta zabawka się znajduje
  • schowaj się w tym samym pokoju, w którym przebywa dziecko i zaczekaj aż cię znajdzie, a jak już mu się to uda, doceń to i zareaguj entuzjastycznie
  • pokaż maluchowi jak sam może się schować, na przykład pod pieluszką 

40 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Czterdziesty tydzień życia dziecka stanowi końcówkę jego szóstego skoku rozwojowego, który trwa już od czterech tygodni. W jego trakcie zachowanie twojego dziecka mogło ulec gwałtownej zmianie. Stało się apatyczne, straciło apetyt, miało problemy z zasypianiem i borykało się z bardzo niespokojnym snem. Co więcej, było nieco rozkapryszone i stale poirytowane bez żadnego wyraźnego powodu. Mogły mu towarzyszyć stany lękowe, a także nieśmiałość oraz nieufność w obliczu obcych ludzi.

Dziecko buntowało się podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności, takich jak na przykład kąpiel czy przebieranie się. Stale potrzebowało twojej uwagi i bliskiego kontaktu fizycznego. Te wszystkie zmiany w zachowaniu podczas przechodzenia przez skok rozwojowy są całkowicie naturalne i nie stanowią absolutnie żadnego powodu do zmartwień. Jest to ostatni tydzień szóstego skoku rozwojowego, a dzięki temu twój maluch za kilka dni stanie się nieco grzeczniejszy i spokojniejszy. 

W jakie nowe cechy i umiejętności u twojego dziecka obfituje jego szósty skok rozwojowy? 

Na przykład takie jak:

  • maluch nie ma już najmniejszych problemów z samodzielnym siadaniem, a co więcej, coraz częściej udaje mu się wstawać bez niczyjej pomocy
  • przez kilkadziesiąt sekund potrafi utrzymać ciężar swojego ciała i ustać na nóżkach 
  • coraz częściej wykazuje się inicjatywą i zachęca innych domowników do zabawy, podczas gdy do tej pory było zupełnie odwrotnie
  • dziecko zaczyna odczuwać, a nawet okazywać prawdziwą zazdrość, jeśli widzi, że rodzice przytulają lub bawią się z innymi dziećmi 
  • trafnie interpretuje nazwy różnych przedmiotów i w coraz większym stopniu rozumie ich przeznaczenie 
  • chętnie przygląda się swojemu wizerunkowi w każdym napotkanym lustrze i stroi do siebie zabawne miny
  • potrafi bardzo szybko i sprawnie się poruszać

Zanim dziecko ukończy pierwszy rok swojego życia czeka nie jeszcze jeden skok rozwojowy. Siódmy skok rozwojowy odbędzie się między czterdziestym pierwszym a czterdziestym szóstym tygodniem życia malucha. 

40 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Czterdziesty tydzień stanowi początek dziesiątego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już dziewięć miesięcy.

40 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Dziesięciomiesięczne niemowlę zyskuje przeciętnie od 0,25 do 0,5 centymetra miesięcznie, a jego tempo przybierania na wadze wynosi od 12 do 13 gramów na dobę , od 84 do 91 gramów tygodniowo i od 360 do 390 gramów miesięcznie.

W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary czterdziestotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziewięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,9 kg
  • wzrost: 72 cm

Przeciętne wymiary dziewięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 9,2 kg
  • wzrost: 73 cm

Przedstawione informacje opierają się na danych statystycznych, dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 centymetrów oraz +/- 1,5 kilograma, co również będzie mieściło się w granicach przyjętej normy. Warto także zaznaczyć, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i wpływa na to wiele czynników, takich jak na przykład:

  • uwarunkowania genetyczne dziecka
  • wygląd jego rodziców (jeśli rodzice są niskiego wzrostu i drobnej budowy ciała, to dziecko prawdopodobnie również nie będzie cechować się wysokim wzrostem i potężną budową ciała)
  • wzrost i waga dziecka w dniu narodzin (dzieci, które urodziły się bardzo drobne często pozostają mniejsze od swoich rówieśników, podobnie jak wcześniaki)
  • odpowiednio zbilansowana dieta 
  • pory karmienia (dzieci karmione w myśl zasady „na żądanie”, czyli zawsze wtedy, kiedy są głodne i zażyczą sobie pokarmu, zwykle szybciej przybierają na wadze niż maluchy, które są karmione o stałych, wyznaczonych porach)
  • rodzaj mleka (maluchy karmione mlekiem z piersi matki zwykle wolniej przybierają na wadze, niż te karmione mlekiem modyfikowanym)
  • rodzaj temperamentu (ruchliwe bobasy często wolniej przybierają na wadze, ponieważ w znacznie szybszym tempie zużywają energię pozyskaną z jedzenia – spalają więcej kilokalorii) 
  • infekcje, ząbkowanie i skoki rozwojowe – to okresy, podczas których dzieci borykają się ze znacznie obniżonym poziomem apetytu, a tym samym nieco wolniej przybierają na wadze

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy twoje dziecko rozwija się w sposób harmonijny i prawidłowy, a także jak rozwija się na tle swoich rówieśników, skorzystaj z siatek centylowych. Pamiętaj, aby wybrać taką, która jest zgodna z narodowością, wiekiem, a także płcią twojego malucha, ponieważ inne są normy dla chłopców, a inne dla dziewczynek. Siatki centylowe pozwolą ustalić czy waga i wzrost twojego dziecka oscylują w okolicach podobnego centyla. Jeśli tak, oznacza to, że jego rozwój jest zrównoważony. Dodatkowo dowiesz się jaki procent dzieci w Polsce cechuje się niższym bądź wyższym wzrostem oraz niższą bądź wyższą wagą od twojego malucha. Przyjęto, że wzrost i waga mieszczące się między trzecim a dziewięćdziesiątym siódmym centylem są w normie. Jeśli jednak okaże się, że wymiary twojego dziecka przyjmują skrajne wartości, skonsultuj się z pediatrą. 

40 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Jadłospis czterdziestotygodniowego dziecka powinien składać się z pięciu posiłków dziennie:

  • trzech głównych posiłków, które powinny zawsze przypadać na pory dzienne (dania te powinny składać się z produktów bezmlecznych, takich jak warzywa, owoce, jaja, mięso, ryby, produkty glutenowe)
  • dwóch pozostałych posiłków w ciągu doby, na które powinno składać się maksymalnie 800 ml mleka

Jak widzi niemowlę w 40 tygodniu życia?

Wzrok dziecka w tym wieku nie rozwija się już tak dynamicznie jak jeszcze kilka miesięcy temu. Maluch widzi już niemal tak dobrze jak dorośli, jednak wciąż nieco mniej wyraźnie. Jednak może obserwować przedmioty znajdujące się kilka metrów dalej i potrafi celnie określić dzielącą go od nich odległość. Rzeczywistość postrzega przestrzennie i trójwymiarowo, potrafiąc przy tym dostrzec naprawdę niewielkie szczegóły. Jego zmysł wzroku wciąż jednak będzie się rozwijał i pełną dojrzałość osiągnie w okolicach szóstego roku życia.

Zobacz również: Kiedy i jak widzi noworodek?

10 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 40 tygodniowe dziecko?

Dziecko między dziewiątym a dwunastym miesiącem życia przesypia zwykle około 14 godzin w ciągu doby, przy czym znaczną większość tego snu lokuje w porach nocnych – nawet do 12 godzin, a pozostałe dwie godziny przypadają na drzemki w ciągu dnia. W tym wieku warto już uczyć dziecko, że noc jest czasem na odpoczynek i spanie, a dzień służy do zabawy, spożywania większości posiłków i przytulania się. Warto już teraz przesuwać pory karmienia w taki sposób, aby omijały one godziny nocne. Jednak oduczanie malucha nocnego karmienia powinno przebiegać stopniowo, ponieważ nagłe odstawienie go od piersi w nocy mogłoby wywołać efekt odwrotny od zamierzonego i dziecko jeszcze głośniej domagałoby się pokarmu.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo