6 tygodniowe niemowlę – Jak wygląda 6 tydzień życia dziecka?

6 tygodniowe niemowlę już w znacznie mniejszym stopniu przypomina nieporadnego noworodka. Jego rączki i nóżki nie są już tak silnie podkurczone jak wcześniej, ponieważ napięcie mięśniowe w tych obszarach ulega osłabieniu. Najprawdopodobniej odczujesz to podczas przebierania swojego dziecka, ponieważ od tej pory rączki znacznie łatwiej będzie umieścić w rękawach, a nóżki w nogawkach śpioszków. Jednak na tym etapie wciąż może utrzymywać się jeszcze wiele odruchów typowych dla noworodków, co jest całkowicie naturalne i nie stanowi najmniejszego powodu do zmartwień. Co więcej, takie wrodzone odruchy noworodkowe będą towarzyszyć twojemu maluchowi jeszcze przez kilka kolejnych tygodni, a może nawet miesięcy.

Szósty tydzień życia dziecka – co się zmieniło w jego rozwoju?

 • ćwiczy aparat mowy, a repertuar wydawanych przez niego dźwięków poszerzył się aż czterokrotnie w porównaniu z pierwszym tygodniem życia
 • zaczyna uśmiechać się w sposób świadomy w momentach, w których czuje radość
 • potrafi się denerwować i złościć, na przykład wtedy, kiedy zbyt szybko odsuwasz je od piersi lub odkładasz do łóżeczka
 • podnosi jednocześnie lub naprzemiennie nóżki i głowę
 • leżąc na brzuchu, potrafi coraz dłużej utrzymać główkę w górze – w tej pozycji ćwiczy również mięśnie tułowia, szyi oraz karku
 • podejmuje próby utrzymania głowy w pozycji pionowej – koniecznie musisz mu w tym pomóc i nadal ją podtrzymywać, stabilizując jego sylwetkę
 • między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem życia jego tylne ciemiączko zaczyna zarastać

Jak wspomagać rozwój sześciotygodniowego dziecka?

Badania dowodzą, że 6 tygodniowe niemowlę najlepiej rozwija się psychicznie wtedy, kiedy ma stały i bliski kontakt fizyczny ze swoimi rodzicami. Dlatego warto jak najczęściej je przytulać, dotykać, masować, głaskać i całować. Nie obawiaj się powszechnie panującego mitu, że w ten sposób możesz rozpieścić swoje dziecko. Ważnym elementem wspierania rozwoju sześciotygodniowego malucha jest przestrzeganie możliwie regularnego i powtarzalnego harmonogramu każdego dnia. Dlatego staraj się przestrzegać stałych godzin spacerów, masaży, kąpieli, a także pozostałych czynności natury pielęgnacyjnej. Po pewnym czasie takiej systematyczności zauważysz, że twoje dziecko, gdy nadchodzi odpowiednia pora, oczekuje na te rutynowe czynności, na przykład radośnie wymachując rączkami lub kopiąc nóżkami. To samo dotyczy momentów, w których na przykład wchodzisz do pokoju i dziecko wyczuje twoją obecność.

Pierwsza wizyta kontrolna u pediatry

6 tydzień życia dziecka to pora na odbycie pierwszej kontrolnej wizyty u lekarza dziecięcego. Jest to tak zwana wizyta szczepienna, podczas której maluch otrzyma szczepionki zgodne z harmonogramem szczepień. Są to:

 • kolejna dawka szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW typu B)
 • pierwsza dawka szczepionki na tężec, krztusiec oraz błonicę (DTP)

Wizyta u pediatry to również doskonała okazja, aby opowiedzieć o wszystkich swoich wątpliwościach i obawach. Dlatego przygotowując się do niej, zanotuj w telefonie lub notatniku wszystkie pytania, które chcesz zadać. Zapisz również wszystkie niepokojące obawy, które być może zauważyłaś u dziecka w minionych tygodniach. Będąc już w gabinecie lekarskim, możesz być na tyle pochłonięta zabawianiem dziecka i zaaferowana tą pierwszą wizytą, że zapomnisz czego chciałaś się dowiedzieć.

Na przestrzeni drugiego i czwartego miesiąca życia dziecka zdarza się, że pediatra lub ortopeda prosi o wykonanie pierwszego USG stawów biodrowych po to, aby sprawdzić czy rozwijają się one prawidłowo. Badanie wykonywane za pomocą urządzenia ultrasonograficznego jest bezpieczne dla dziecka, jednak mimo to nie należy go robić zbyt często. Jeśli twoje dziecko nie otrzyma skierowania na takie badanie, nie przejmuj się. Doświadczony lekarz jest w stanie ocenić poziom rozwoju bioderek dziecka nawet bez USG.

6 tygodniowe niemowlę – jak się z nim bawić?

Na każdym etapie rozwoju dziecka staraj się mówić do niego jak najwięcej, jednak pamiętaj o tym, żeby nie stosować przesadnych, sepleniących zdrobnień, do których dorośli w obecności niemowląt mają ogromną tendencję. Takie zdrobnienia utrudniają rozwój aparatu mowy u dziecka, dlatego mów do niego z czułością, co najwyżej używając naturalnych zdrobnień, które są obecne w języku polskim. Oprócz tego, niemowlę potrzebuje twojej obecności – przytulania, kołysania, a także nucenia spokojnych melodii.

W szóstym tygodniu życia dziecka warto też wspomóc rozwój jego zmysłu wzroku, a także koordynacji wzrokowej. Jak to zrobić? W odległości przekraczającej 30 centymetrów od jego twarzy umieść przedmiot cechujący się żywym kolorem, takim jak na przykład zieleń, czerwień lub błękit. Staraj się zataczać nim kręgi, jednocześnie obserwując czy twój maluch wodzi za nim wzrokiem. Jeśli nie będzie jeszcze potrafił zatoczyć swoimi oczami pełnego kręgu, nie przejmuj się tym. Jego koordynacja wzrokowo – ruchowa wciąż jest w fazie rozwoju.

Co jeszcze może zainteresować 6 tygodniowe dziecko?

 • kolorowa karuzela zawieszona nad łóżeczkiem
 • miękkie grzechotki
 • dzwoneczki zawieszone w bezpiecznej odległości
 • kojące dźwięki pozytywki
 • spokojne kołysanki
 • stonowana muzyka, na przykład klasyczna, pop lub smooth jazz

6 tygodniowe niemowlę – skok rozwojowy

W szóstym tygodniu życia dziecko swój pierwszy skok rozwojowy ma już za sobą. To właśnie dlatego wydłużyły się jego przerwy między drzemkami, dziecko zaczęło się uśmiechać w momentach, w których czuje radość, a także znacznie lepiej trawi pokarm. Kolejny skok rozwojowy będzie miał miejsce dopiero na przestrzeni siódmego, ósmego i dziewiątego tygodnia życia dziecka.

6 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Szósty tydzień to wciąż pierwsza połowa drugiego miesiąca życia dziecka.

6 tygodniowe niemowlę – waga i wzrost

Waga i wzrost dziecka na tak wczesnym etapie rozwoju w dużej mierze zależy od tego, ile wynosiły te parametry w dniu narodzin. Przyjęło się, że do czwartego miesiąca życia niemowlę powinno przybierać na wadze od 140 do 230 gramów i rosnąć około pół centymetra na tydzień.

Ile je 6 tygodniowe dziecko?

6 tydzień życia dziecka to czas, w którym podstawę jego pożywienia wciąż stanowi mleko. W dalszym ciągu obowiązuje również zasada karmienia na żądanie, czyli wtedy, kiedy dziecko się budzi i najczęściej płacze. Warto jednak pamiętać, że nie każdy płacz niemowlęcia sygnalizuje głód. Powodem takiego płaczu może być również przemoczona pieluszka, uczucie dyskomfortu lub po prostu samotność i chęć przytulenia się do mamy. Pamiętaj również o tym, aby nie traktować karmienia jako sposobu na uspokojenie dziecka. To niebezpieczne, ponieważ jeśli przyzwyczaisz swojego malucha do takiego schematu, to w przyszłości bardzo trudno będzie go odstawić od piersi.

Karmienie piersią

W szóstym tygodniu po porodzie możesz odczuć, że twoje piersi zrobiły się nieco bardziej miękkie, chociaż do tej pory były nabrzmiałe i pełne mleka. Jest to całkowicie naturalne zjawisko i absolutnie nie stanowi powodu do zmartwień. Nadmiarowa produkcja pokarmu dobiegła końca – od teraz twoje piersi produkują dokładnie tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Pamiętaj również, że jeśli zdecydowałaś się na karmienie dziecka piersią, bardzo ważne jest, abyś przestrzegała niektórych zasad żywienia i bezwzględnie stosowała je w swojej diecie. Czego powinnaś unikać w okresie laktacji? Produktów takich jak:

 • alkohol
 • kofeina w nadmiernych ilościach
 • tłuszcze nasycone (izomery trans), zawarte na przykład w tłustym mięsie, margarynie, fast foodach czy słodkich, niezdrowych przekąskach
 • słodycze i cukier w nadmiarze
 • konserwanty
 • słodziki, takie jak na przykład aspartam, sukraloza, surbitol lub sacharyny

Karmienie butelką

Mimo, że apetyt twojej pociechy rośnie z tygodnia na tydzień, warto pamiętać o tym, aby przygotowywać dokładnie taką porcję mleka, jaką zaleca producent na opakowaniu. Staraj się nie dosypywać więcej mleka modyfikowanego, niż wskazuje instrukcja, ponieważ jest to nie tylko prosta droga do zaparć u dziecka, ale również do nadmiernie szybkiego przybierania na wadze. W szczególnych sytuacjach, jeśli dziecko po podaniu wskazanej porcji wciąż jest głodne, lepiej przygotować mu dokładkę według instrukcji, niż zagęszczać mieszankę większą ilością proszku.

Jak widzi 6 tygodniowe dziecko?

6 tygodniowe niemowlę wciąż rozwija swój niedoskonały zmysł wzroku, a co za tym idzie, z każdym dniem widzi coraz lepiej. Jak widzi niemowlę w szóstym tygodniu życia?

 • doskonali widzenie obuoczne
 • coraz lepiej zaczyna widzieć przedmioty znajdujące się w dalszej odległości, niż 30 centymetrów
 • potrafi dłużej skupiać wzrok na jednym punkcie, na przykład na przedmiocie lub osobie
 • zaczyna śledzić wzrokiem przedmioty, które poruszają się po łuku

Ile śpi 6 tygodniowe niemowlę?

Sześciotygodniowe niemowlę przesypia zwykle od 16 do 20 godzin na dobę. Tak długi czas snu wynika z tego, że dziecko wciąż przystosowuje się do otaczającego go świata. Na tym etapie niemowlę nadal nie odróżnia dnia od nocy i budzi się zgodnie ze swoim naturalnym rytmem. W drugim miesiącu życia okresy czuwania, czyli przerwy między kolejnymi drzemkami, ulegają wydłużeniu. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że czas pojedynczej drzemki również się wydłuża, a ilość takich drzemek zaczyna spadać.

Statystyczny 6 tydzień życia dziecka

 • przesypia przeciętnie od sześciu do siedmiu godzin w ciągu dnia
 • przesypia od ośmiu do dziesięciu godzin w nocy
 • pojedyncza drzemka zwykle trwa od jednej do trzech godzin
 • okresy czuwania między kolejnymi drzemkami w ciągu dnia wynoszą około godziny
 • w nocy niemowlę wciąż budzi się na karmienie i będzie to robić aż do szóstego miesiąca życia.

Przedstawione dane mają charakter statystyczny. To, ile śpi dziecko, zależy od takich czynników jak wiek niemowlaka, jego wrażliwość, temperament oraz geny, czyli rzeczy, na które nikt nie ma wpływu. Warto zauważyć, że niemowlęta, które potrafią najeść się na zapas, czyli podczas pojedynczego karmienia zjeść więcej, zwykle potem dłużej śpią, ponieważ głód ich nie budzi zbyt szybko. Dlatego wcześniaki lub dzieci cechujące się niską masą urodzeniową zwykle budzą się częściej – ich żołądek jest mniejszy, a w konsekwencji mieści nieco mniej potrzebnego pokarmu.

6 tydzień życia dziecka to czas, w którym niemowlę powoli zaczyna odróżniać sen w ciągu dnia od tego w nocy. Uczy się bodźców i zaczyna kojarzyć dzień ze światłem i dźwiękami domowego życia, a noc z ciemnością i ciszą. Wciąż jednak budzi się na nocne karmienie, najczęściej raz lub dwa razy. To ważne, aby nie odmawiać dziecku ssania piersi w nocy, ponieważ kobiecy pokarm w tych godzinach zawiera znacznie większą ilość kalorii i kwasów tłuszczowych, które stanowią ogromne wsparcie dla prawidłowego rozwoju mózgu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo