Egzamin ósmoklasisty 2023 – ile trwa? Te przedmioty trzeba mieć ze sobą! Co jeszcze warto wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty to obowiązkowy test dla wszystkich uczniów kończących naukę na etapie szkoły podstawowej. Pod koniec maja ósmoklasiści sprawdzą swoją wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Kiedy i o której rozpoczną się egzaminy? Ile będą mieli czasu na rozwiązanie zadań? Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego?

Egzaminy 8-klasisty 2023 – czas trwania

Czas trwania egzaminu różni się w zależności od przedmiotu. Test z języka obcego jest najkrótszy, natomiast egzamin z języka polskiego trwa najdłużej.

  • Język polski – czas podstawowy: 120 minut, czas wydłużony: 180 minut
  • Matematyka – czas podstawowy: 100 minut, czas wydłużony: 150 minut
  • Język obcy nowożytny – czas podstawowy: 90 minut, czas wydłużony: 135 minut

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego?

Egzamin z języka polskiego rozpocznie się we wtorek 23 maja o godzinie 9.00 i potrwa 120 minut. Arkusz będzie składał się z dwóch części:

  • w pierwszej znajdą się zadania dotyczące dwóch tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (najczęściej publicystycznego lub popularnonaukowego). Część pytań będzie dotyczyć wskazane lektury lub innych lektur obowiązkowych, mogą pojawić się także polecenia dotyczące języka (słowotwórstwo, mowa zależna/niezależna, składnia, wiedza o ortografii i interpunkcji),
  • druga część arkusza to miejsce na tworzenie samodzielnej dłuższej wypowiedzi pisemnej (co najmniej 200 słów); uczniowie mają do wyboru wypowiedź o charakterze twórczym, czyli opowiadanie, lub o charakterze argumentacyjnym, czyli rozprawkę; niezależnie od wyboru muszą wykazać się znajomością co najmniej jednej lektury obowiązkowej.

Zobacz: Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2023. Z jakim motywem zmierzyli się uczniowie? Co może pojawić się w 2023?

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki?

Z matematyką, królową nauk, uczniowie zmierzą się w środę 24 maja, również o godzinie 9.00. Na rozwiązanie zadań mają w sumie 100 minut. W arkuszu może się znaleźć od 19 do 23 poleceń, w tym większość zamkniętych (jedynie 5-7 otwartych). Uczeń powinien pamiętać m.in.:

  • wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia,
  • równania z jedną niewiadomą,
  • działania na potęgach i pierwiastkach,
  • działania na ułamkach,
  • zagadnienie z geometrii: koła, kąty, wielokąty.

Sprawdź: Przecieki egzamin ósmoklasisty 2023. Nauczyciele typują, co będzie na polskim. “Te trzy lektury to pewniaki!”

Egzamin ósmoklasisty 2023 – procedury. Co można ze sobą zabrać?

Na egzaminie ósmoklasisty nie można mieć dodatkowych pomocy naukowych (np. kalkulatora) czy przyborów (np. ekierki). Każdy uczeń powinien mieć przy sobie legitymację oraz coś do pisania – może to być pióro lub długopis koniecznie ‎z czarnym tuszem. Wyjątek stanowi egzamin z matematyki, ponieważ uczeń może wnieść na salę także linijkę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo