Rozstępy w ciąży – łatwiej zapobiegać niż likwidować?

Na początku są ciemnoczerwone lub różowe, potem bledną i stają się mniej widoczne, ale jednak nam przeszkadzają. Jak nie dopuścić do powstawania rozstępów w ciąży?

Ciąża to czas burzy hormonalnej, podczas której w organizmie kobiety podnosi się m.in. poziom kortyzolu. To zaś oznacza kłopoty z produkcją kolagenu. Jego włókna stają się dużo mniej rozciągliwe niż dotychczas, a dodatkowy przyrost wagi osłabia je jeszcze bardziej. Kiedy pękają, na skórze pojawiają się rozstępy – zmora większości kobiet w ciąży (według badań problem dotyczy nawet 90% pań). Co gorsza, pręgi mogą być niechcianą „pamiątką” nie tylko na brzuchu, lecz także na piersiach, udach, pośladkach czy w dolnej części pleców. Choć nie istnieje złoty środek na uniknięcie rozstępów w ciąży, jest kilka sposobów, by zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania.

Waga, która nie przekracza normy

Oczywiście to, ile można, a nawet powinno się przytyć w ciąży, zależy od wagi „startowej”. Niemniej przyjmuje się, że przeciętnie jest to nie więcej niż 14 kg. Dobrze, by przyrost ten był równomiernie rozłożony w czasie – skórze łatwiej będzie się do niego przystosować. Dlatego jedzenie za dwoje nie jest wskazane.

Sprawdź, jak nie przytyć w ciąży? >>>

Odpowiednia, czyli zdrowa dieta

Kontrola wagi w ciąży nie oznacza głodzenia się. Wystarczy odżywiać się racjonalnie, bez objadania się słodkościami i fast foodami. Zdrowa dieta pomoże także zapobiegać powstawaniu rozstępów w ciąży. Na skórę korzystnie działają m.in.:

  • cynk – występuje w pestkach dyni, orzechach, grochu, kaszy gryczanej, czosnku, migdałach, dzikim ryżu, sezamie, wołowinie;
  • witamina A – znajduje się w przetworach mlecznych, jajkach, tłustych rybach, wątróbce. W jej roślinną odmianę, czyli karoteny, są bogate, np.: marchew, dynia, szpinak, sałata, rzeżucha;
  • witamina E – jej źródłem są przede wszystkim oleje, czyli oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, a poza tym orzechy, nasiona słonecznika, ziarna zbóż, szpinak, sałata;
  • witamina C – znajduje się m.in. w cytrusach, które w ciąży mogą być niewskazane ze względu na działanie alergizujące, ale także w czarnych porzeczkach, jabłkach, pomidorach, zielonej papryce, ziemniakach czy kiszonej kapuście.
  • woda – odpowiednie nawodnienie organizmu zwiększa elastyczność skóry.

Masaż i krem dobre na wszystko

Kondycję skóry w miejscach najbardziej narażonych na rozstępy poprawią codzienne masaże (wykonywane np. szorstką gąbką lub rękawicą pod prysznicem, rano i wieczorem). Brzuch masuje się delikatnie, podobnie piersi, omijając sutki. Uda i pośladki bardziej energicznie.

Skuteczność masaży rośnie, gdy równocześnie stosujemy kremy lub olejki zapobiegające powstawaniu rozstępów. I jeśli wykonujemy je przez pełne dziewięć miesięcy. Przed zakupem kosmetyków koniecznie sprawdź jednak, od którego miesiąca ciąży można ich używać. Na bardzo wielu z nich znajduje się informacja, żeby stosować je dopiero od drugiego trymestru ciąży. W większości przypadków oznacza to, że firma nie przeprowadziła badań na kobietach w pierwszych trzech miesiącach ciąży, w związku z czym nie jest znany wpływ preparatu na płód.

Dwa razy w tygodniu warto też zrobić peeling całego ciała, co ułatwi wchłanianie się kosmetyków i poprawi ich działanie.

Wypróbuj jeden z popularnych preparatów na rozstępy. Ja używałam kremu marki Maternea [KLIK]  i rozstępy się nie pojawiły, choć może to być związane też z innymi czynnikami. Bardzo dobre recenzje ma olejek Bio-Oil [KLIK], który działa nawet na już powstałe czerwone pręgi. Warto też zaopatrzyć się w rękawicę do masażu [KLIK].

Ruch pomoże na rozstępy w ciąży?

Spacery, ćwiczenia lub joga dla kobiet w ciąży, pływanie sprawią, że mniej przytyjesz, a do tego poprawią ukrwienie skóry i jej elastyczność.

Jednak się pojawiły i co teraz?

Niestety na powstawanie rozstępów w ciąży największy wpływ mają czynniki genetyczne, dlatego nawet regularne dbanie o siebie może nie przynieść zamierzonych efektów. Skóra poddaje się najczęściej pod koniec drugiego trymestru ciąży lub w trzecim, czasami nawet przed samym porodem, kiedy hormony szaleją najbardziej. W gorszej sytuacji są też mamy bliźniąt. Co więc pozostaje, gdy rozstępy już się pojawiły?

Najtańszym rozwiązaniem są dostępne w drogeriach i aptekach kremy, które zmniejszą widoczność rozstępów. Panie z bardziej zasobnym portfelem mogą wybrać się m.in. na peeling chemiczny, w czasie którego używa się kwasu glikolowego, mezoterapię, mikrodermabrazję, laseroterapię czy radiofrekwencję mikroigłową. Aby zabiegi zadziałały, potrzeba jednak kilku wizyt w salonie, przez co koszty terapii rosną jeszcze bardziej.

[Zdjęcie główne: Giphy.com]

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo