Nadchodzi duża zmiana! Rząd chce wprowadzić alimenty natychmiastowe 2022. Ile będą wynosić?

Jak wynika z najnowszych doniesień, rząd planuje spore zmiany w obecnym prawie alimentacyjnym. Trwają prace nad nowym projektem, który zakłada wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych. Wiadomość tak szczególnie ucieszy osoby otrzymujące środki na dzieci o byłego partnera. Kto będzie mógł się o nie ubiegać? Ile będą wynosić? Alimenty natychmiastowe 2022 – od kiedy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rząd planuje nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie przepisów alimentacyjnych.
  • Zmiana zakłada wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych.
  • Alimenty natychmiastowe mają być orzekane do czasu uzyskania właściwej i oficjalnej decyzji sądu dotyczącej alimentów.
  • Wysokość alimentów natychmiastowych ma być uzależniona od sumy wynagrodzenia minimalnego w danym roku.

Zmiana przepisów alimentacyjnych

Rząd PiS właściwie już od momentu objęcia władzy zapowiadał, że jedynym z jego priorytetów będzie uszczelnienie przepisów alimentacyjnych i starania o skuteczniejszą ściągalność należności. Teraz planowane są kolejne zmiany mające na celu usprawnienie systemu. Według najnowszych doniesień rząd przygotowuje projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która wprowadzi tzw. alimenty natychmiastowe.

Takie rozwiązanie pozwoli szybko i bez długotrwałych i skomplikowanych procedur uzyskać prawo do świadczenia na rzecz dzieci. Obowiązek wypłaty środków oraz jej wysokość ma zostać ustalona do czasu właściwego orzeczenia sądu odnośnie do alimentów.

Zobacz: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?

Alimenty natychmiastowe – od kiedy?

Dokładna data wejścia w życie wspomnianej nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie jest jeszcze znana. Nieoficjalnie pojawiają się jednak głosy, że zmiany mogą zostać wprowadzone już w 2022 roku. Oznaczałoby to, że już w najbliższych miesiącach część rodziców będzie mogła składać wnioski o przyznanie alimentów natychmiastowych.

Obowiązek alimentacyjny pojawia się w momencie rozwiązania lub unieważnienia małżeństwa, a także po orzeczeniu separacji. Ciąży na jednym z małżonków i najczęściej dotyczy świadczenia na dzieci. Na razie nie wiadomo, czy alimenty natychmiastowe bez rozwodu także będą przysługiwały. Warto jednak pamiętać, że nawet bez oficjalnego sądowego rozwiązania małżeństwa można ubiegać się o wypłatę środków od byłego partnera. Prawo daje możliwość wystąpienia o tzw. zabezpieczenie przysługujących roszczeń. Sąd po rozpatrzeniu takiego wniosku może nakazać pozwanemu wypłatę pewnej sumy, jeszcze zanim zapadnie końcowe orzeczenie.

Sprawdź: Rząd uderzy w alimenciarzy od 1 grudnia? Konsekwencje mogą dotknąć także ich pracodawców

Alimenty natychmiastowe 2022: kwota

Kwota alimentów natychmiastowych ma być uzależniona od tego, ile w danym roku wynosi minimalne wynagrodzenie. Ze względu na to, że w 2022 roku ma ono wzrosnąć do 3 tysięcy złotych brutto, to wysokość tych alimentów przedstawia się następująco:

  • 21% minimalnego wynagrodzenia w przypadku jednego dziecka – w 2022 roku będzie to kwota w wysokości 630 zł,
  • 19% minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku dwóch dzieci tych samych rodziców – w 2022 roku będzie to kwota w wysokości 1140 zł,
  • 17% minimalnego wynagrodzenia na każde z trzech dzieci – w 2022 roku będzie to kwota w wysokości 1530 zł
  • 15% minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga – w 2022 roku będzie to kwota w wysokości 1800 zł
  • 13% minimalnego wynagrodzenia na każde z pięciorga i więcej dzieci – w 2022 roku będzie to kwota w wysokości 1950 zł na pięcioro dzieci i po 390 zł na każde kolejne.

Zobacz: Alimenty 2021: Co się zmieniło w prawie alimentacyjnym w 2021 roku?

Wniosek o alimenty natychmiastowe 2022

Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest pomysłodawcą projektu, zaznacza, że procedura ubiegania się i przyznawania alimentów natychmiastowych ma być maksymalnie uproszczona. Rozpatrzenie sprawy przez sąd ma trwać nie dłużej niż 14 dni. Natomiast wniosek o alimenty natychmiastowe, według zapowiedzi, ma być składany za pomocą łatwego i przystępnego formularza.

Sprawdź: Nowe przepisy nie spodobają się rodzicom. Kto straci zwrot podatku na dziecko?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo