Ani proszek, ani soda. Poznaj przepis na biszkopt, który zawsze wychodzi puszysty jak chmurka

Większość osób popełnia podstawowy błąd, dodając do biszkoptu proszek do pieczenia lub – co gorsza – sodę oczyszczoną. Jest jednak lepszy sposób, aby wyrósł on jak na drożdżach. Jaki? Podpowiadamy.

W wielu przepisach na biszkopt można znaleźć proszek do pieczenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to zbędny dodatek. Dodany w nadmiarze sprawia, że ciasto jest zbite, a nawet może mieć nieprzyjemny posmak. Jak zrobić biszkopt, żeby nie pękał i był wyrośnięty? Z tym patentem już nigdy nie zrobisz ciasta inaczej.

Sprawdź: Pyszny, zdrowy i bez grama cukru. Dzieci oszaleją na punkcie tego deseru od babci Kici Koci

Biszkopt, który zawsze się udaje i nie opada? Poznaj sekrety cukierników

Jest kilka elementów, które mogą być przyczyną opadającego biszkoptu. Jedną z nich jest różnica temperatur produktów. Nie bez powodu w przepisach widnieje dopisek “wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej”. Może być to też kwestia nieodpowiednich proporcji składników. Na tym jednak nie koniec. Należy pamiętać, że ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika, a podczas pieczenia nie otwieramy drzwiczek. Na koniec nie wyjmujemy ciasta od razu ze środka, tylko zostawiamy jeszcze na trochę przy uchylonych drzwiczkach.

Co dodać natomiast do ciasta, aby zawsze było pięknie wyrośnięte? Kluczem są dobrze ubite białka oraz odrobina… soku z cytryny.

Sprawdź: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Jak ubiec dobry biszkopt? Przepis tradycyjny, z którym poradzi sobie każdy

Do przygotowania biszkoptu w tortownicy o średnicy 23 cm potrzebujemy:

  • 5 jajek,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 3/4 szklanki mąki pszennej,
  • 1/4 szklanka mąki ziemniaczanej,
  • kilka kropel soku z cytryny.

Dół tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, ale nie smarujemy tłuszczem brzegów. Następnie przechodzimy do ubijania białek. Gdy zaczynają sztywnieć, dodajemy stopniowo po łyżce cukru, ciągle miksując. Białka są gotowe, gdy po odwróceniu miski z niej nie wypadają. Wówczas dodajemy sok z cytryny i delikatnie mieszamy całość szpatułką. Następnie dodajemy po jednym żółtku, miksując na najniższych obrotach tylko do połączenia składników. Później zostaje już tylko dodać przesiane mąki i wymieszać delikatnie szpatułką. Przelewamy ciasto do tortownicy i wkładamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy do tzw. suchego patyczka, czyli około 35-40 minut.

Sprawdź: Zapomnij o mleku. Dodaj do naleśników szklankę tego produktu. Ciasto będzie puszyste jak chmurka

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo