Bon turystyczny – do kiedy można go wykorzystać? Sejm znów przedłuża ważność dodatku. Rodzice zyskają kilka miesięcy?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie rodzinne, wprowadzone jeszcze w 2020 roku. Mając na uwadze, że jeszcze niemal miliard złotych z przeznaczonego na ten cel funduszu nie został spożytkowany, rząd postanowił przedłużyć okres obowiązywania świadczenia. Poprawka została już przegłosowana w Sejmie i w Senacie, a teraz czeka na podpis prezydenta. Rodzice zyskają zatem dodatkowe kilka miesięcy na spokojne zagospodarowanie środków. Do kiedy bon turystyczny jest ważny?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ważność bonu turystycznego została przedłużona do końca marca 2023 roku.
  • Dodatek mogą otrzymać rodzic na każde dziecko do 18. roku życia (podwójny bon przysługuje rodzicom, którzy wychowują dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności).
  • Aby z niego skorzystać, trzeba dokonać aktywacji po zalogowaniu na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Bon turystyczny – do kiedy ważny?

Bon turystyczny to specjalne świadczenie dla rodzin z dziećmi, które obowiązuje już od 2020 roku. Jego celem było nie tylko zapewnienie wsparcia rodzinom, ale także podbudowanie branży turystycznej, która wyjątkowo mocno odczuła skutki wszystkich pandemicznych obostrzeń i ograniczeń. W ramach programu na każde dziecko do 18. roku życia przysługuje jednorazowy dodatek w wysokości 500 zł, przyznawany w postaci niewymienialnego bonu (w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymują podwójny bon). Oznacza to, że nie jest on wypłacany “do ręki” czy nawet na konto, a wszelkich płatności dokonuje się wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Mimo upływu ponad dwóch lat wciąż jeszcze wielu rodziców nie zdecydowało się na wykorzystanie środków. Niestety gdy skończy się ważność dodatku, pieniądze przepadną – nie można ich wypłacić czy zachować na później. Według rządowych danych z przeznaczonej na program kwoty 4 mld, jeszcze prawie miliard nie został wykorzystany. W związku z tym zdecydowano się po raz kolejny przedłużyć jego ważność. Bon turystyczny będzie można wykorzystać najprawdopodobniej jeszcze do końca marca 2023 roku, a więc również w trakcie ferii zimowych czy świątecznych. Zmiana ta została wprowadzona dość niespodziewanie w ramach ustawy o… szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze (informację tę można znaleźć w 26. artykule tegoż dokumentu pod tym linkiem). Ustawa została już przyjęta przez Sejm i Senat, a 19 września przekazano ją do podpisu prezydenta. Po złożeniu podpisu i po ogłoszeniu dokumentu w Dzienniku Ustaw nowe przepisy powinny wejść w życie.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022. Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić!

Bon turystyczny – ważność przedłużona. Gdzie jeszcze można z niego skorzystać?

Zgodnie z przepisami ustawy o bonie turystycznym, aby skorzystać z przysługujących środków, nie trzeba składać żadnego wniosku. Wystarczy założyć profil na PUE, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu należy wejść zakładkę “Polski Bon Turystyczny”, gdzie powinny wyświetlać się wszystkie świadczenia przysługujące w ramach programu.

Każdy bon trzeba jednak aktywować. Aby to zrobić, klikamy przycisk “Aktywuj bon”. W tym momencie na ekranie powinno wyświetlić się okienko do wpisania aktualnego numeru telefonu komórkowego oraz adresu e-mail. Gdy już uzupełnimy te dane, ponownie klikamy “Aktywuj bon”, a po chwili powinniśmy otrzymać specjalny kod obsługi płatności. Za jego pomocą można regulować należności m.in. w hotelach czy pensjonatach, które akceptują bon. Co więcej, ze środków można skorzystać, aby opłacić wyjazd dziecka na obóz, kolonie czy wycieczkę, a także zakupić wejściówki do niektórych parków rozrywki, np. Suntago czy Energylandia. Lista podmiotów, które przyjmują płatności bonem, znajduje się pod tym linkiem: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Sprawdź: Dofinansowanie do gazu 2022. Już można składać wnioski o dodatek! Komu przysługuje?

Rodzice pytają o ważność bonu turystycznego

Do kiedy jest ważny bon turystyczny 500 zł?

Posłowie i senatorowie przyjęli projekt przedłużenia bonu turystycznego do końca marca 2023 roku. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta.

Do kiedy jest bon turystyczny i gdzie z niego skorzystać?

Bon będzie ważny jeszcze do 30 marca 2023 roku po złożeniu podpisu przez prezydenta, do której ustawa trafiła 19 września. Lista miejsc, gdzie można z niego skorzystać, znajduje się pod tym linkiem: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo