Czerwony odbyt u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie] czerwony odbyt u dziecka przyczyny objawy leczenie

Czerwony odbyt u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie]

Czerwony odbyt u dziecka może wzbudzać niepokój. Najczęściej taka dolegliwość występuje wraz z innymi objawami, które mogą być bardzo uciążliwe dla najmłodszych – może być to swędząca pupa u dziecka, zaparcia, ból lub inne niepokojące objawy. Odparzenie odbytu u dziecka alarmuje rodziców i wskazuje na to, że powinni oni zmienić codzienną pielęgnację.

Czerwony odbyt u dziecka – możliwe przyczyny

Czerwony odbyt u dziecka to dla wielu rodziców sygnał alarmowy, który jest bardzo niepokojący. Zaczerwienienia na pupie dziecka rzadko są jedyną dolegliwością – często towarzyszy im szereg innych nieprzyjemnych objawów. Często są to dla dziecka bardzo uciążliwe dolegliwości, które mogą utrudniać mu codzienne funkcjonowanie. Wśród objawów często towarzyszących czerwonemu odbytowi możemy wymienić z pewnością między innymi:

  • uciążliwe swędzenie,
  • zaparcia,
  • a także inne problemy, często związane z bólem towarzyszącym maluchowi.

Z tego względu warto zorientować się, jakim chorobom lub błędom w pielęgnacji dziecka może towarzyszyć zaczerwienienie odbytu.

Zobacz też: Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?

Owsica – objawy i leczenie

Pierwszą z popularnych chorób, którym najczęściej towarzyszy czerwony odbyt u dziecka, jest owsica. Często zaczerwienieniom na pupie towarzyszy również uporczywe swędzenie. Swędząca pupa u dziecka to charakterystyczny objaw właśnie w przypadku owsicy. W przypadku tej choroby charakterystyczne jest to, że nasilenie nieprzyjemnych objawów następuje w nocy – z tego względu najmłodsi zakażeni owsikami nie mogą spokojnie spać przez świąd. Dzieci najczęściej zakażają się pasożytami, jakimi są owsiki przez połknięcie jaj. Może do tego dojść podczas zabaw lub innych codziennych czynności, gdy dziecko będzie mieć kontakt ze skażonym przedmiotem lub powierzchnią, na przykład z klamką, pościelą, ręcznikiem itp.

Owsiki żyją w układzie pokarmowym, a ich samice składają jaja w okolicy odbytu – stąd biorą się charakterystyczne dla owsicy objawy. Czerwony odbyt u dziecka i swędzenie pupy to nie jedyne objawy owsicy – często występuje również rozdrażnienie, osłabienie i brak apetytu. Jeśli podejrzewa się owsicę u swojego dziecka, niezwłocznie należy wykonać badania. Trzeba pobrać wymaz z odbytu dziecka i udać się na badanie na pasożyty. Leczenie polega na podaniu wszystkim domownikom leków przeciwpasożytniczych, a dodatkowo należy szczególnie zadbać o utrzymanie higieny – regularną zmianę bielizny, dokładne mycie rąk, częste pranie pościeli i ręczników, krótkie obcinanie paznokci. 

Zobacz też: Robaki u dzieci: Przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania i leczenia

Grzybica odbytu u dzieci

Kolejną przypadłością, która może wiązać się z czerwonym odbytem u dzieci, jest grzybica odbytu. Tego typu dolegliwość objawia się również poprzez pieczenie i swędzenie odbytu. Grzybica jest bardzo częstym i niesłusznie lekceważonym stanem u najmłodszych. Najczęściej zakażenie grzybicze rozwija się w sytuacji osłabienia organizmu, na przykład przy antybiotykoterapii. Grzybica odbytu może być bardzo groźna dla najmłodszych dzieci, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i obserwować rozwój ewentualnego zakażenia. Można jednak wyleczyć ją w domu – należy zachować restrykcyjne zasady codziennej higieny, a także zastosować odpowiednią maść na grzybicę odbytu, którą można kupić w każdej aptece.

Zobacz też: Grzybica paznokci [przyczyny, objawy, leczenie + domowe sposoby]

Odparzenia w okolicach odbytu dziecka

Zaczerwieniony odbyt u dziecka może być związany również z odparzeniami, które powstają przy używaniu pieluszek. Odparzenia pieluchowe u najmłodszych dzieci są częstym problemem, który okazuje się być bardzo uciążliwy dla najmłodszych. Gdy zaobserwujemy u swojego dziecka tego typu dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie wykąpać dziecko, a odparzenia posmarować odpowiednim kremem. Aby unikać tego typu sytuacji, które są bardzo niekomfortowe dla dziecka, należy dbać o odpowiednią profilaktykę. Pieluchy trzeba zmieniać dzieciom co około dwie godziny i przy każdym wypróżnieniu. Należy zwracać na to uwagę szczególnie w nocy. Kontakt z kałem i moczem może sprzyjać odparzeniom, dlatego należy przykładać szczególną uwagę do bardzo częstych zmian pieluszek.

Warto pamiętać też o tym, żeby przy każdej kąpieli dokładnie myć okolice intymne dzieci, a po zakończeniu kąpieli posmarować dziecko oliwką, co zapobiega wysuszeniu skóry. Należy pamiętać również o tym, żeby ostrożnie używać zasypek – nadmiar zasypki na pupie dziecka również może sprzyjać odparzeniom. Czerwony odbyt u niemowlaka to najczęściej wina niewłaściwej lub niedokładnej higieny, dlatego należy zwracać ogromną uwagę na profilaktykę i dbanie o odpowiednio częstą zmianę pieluch, a także dokładne mycie i pielęgnowanie okolic odbytu dziecka.

Zobacz też: Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka

Zapalenie odbytu u dziecka – objawy

Czerwony odbyt u dziecka może być również jednym z objawów zapalenia odbytu. Czerwona pupa przy odbycie u dziecka powinna być sygnałem alarmującym zwłaszcza w sytuacji, gdy wśród objawów występuje również silny ból, swędzenie, a także uczucie częstego parcia. Tego typu symptomy wskazują właśnie na zapalenie odbytu u dziecka. Niekiedy mogą pojawiać się również nieprawidłowe wydzieliny, takie jak ropny, śluzowy lub nawet krwisty wyciek z odbytu. 

Zapalenie odbytu u dziecka może być objawem groźnych dolegliwości, takich jak na przykład zapalenia jelita grubego. Może być też wynikiem zakażeń grzybiczych lub infekcji wirusowych, alergii (przykładowo na środki pielęgnacyjne), długotrwałego stosowania leków w formie doodbytniczej. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u dziecka należy jak najszybciej udać się do lekarza, który powinien zlecić szereg odpowiednich badań. W przypadku zapalenia odbytu najczęściej włącza się pod opieką lekarza odpowiednie leczenie farmakologiczne. Zapalenie odbytu po wyleczeniu często nawraca, dlatego bardzo ważna jest też odpowiednia profilaktyka i utrzymanie higieny. Poza stosowaniem się do zasad odpowiedniego mycia i pielęgnacji pupy dziecka warto pamiętać również o odpowiedniej diecie bogatej w błonnik i odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów.

Zobacz też: Odparzenia pieluszkowe czy alergia? Sprawdź, co dolega niemowlęciu!

Maść na zaczerwieniony odbyt u dziecka

Po rozpoznaniu przyczyn wywołujących zaczerwienienie w okolicy odbytu u dziecka trzeba podjąć odpowiednie kroki. Leczenie zawsze dobieramy do przyczyn. Najczęściej należy skonsultować się z lekarzem, który włączy odpowiednie leczenie farmakologiczne – to ważne w przypadku owsicy czy zapalenia odbytu. W niektórych przypadkach, takich jak lekkie infekcje grzybicze czy odparzenia odbytu, rodzice mogą samodzielnie poradzić sobie z problemem przy użyciu odpowiednich maści.

Dobrym sposobem jest poradzenie się farmaceuty w aptece na temat włączenia do pielęgnacji dziecka odpowiedniego specyfiku. Zaczerwienienie wokół odbytu dziecka spowodowane odparzeniami pieluszkowymi można pielęgnować po myciu specjalnymi maściami na odparzenia, które nawilżają skórę i łagodzą objawy odparzeń. Dzięki temu możliwe jest szybsze wyleczenie skóry. W przypadku infekcji grzybiczych również można zastosować maść polecaną przez farmaceutę. Należy pamiętać o zachowaniu wzmożonej higieny i używaniu w czasie leczenia preparatów, które nie będą podrażniać skóry. Dzięki temu uniknie się problemu, jakim jest czerwony odbyt u dziecka.

Sprawdź: Jakie kosmetyki dla noworodka?

Rodzice pytają o czerwony odbyt u dziecka:

Jakie są choroby odbytu u dzieci?

Do najczęstszych chorób odbytu u dzieci zaliczamy zapalenie odbytu, grzybicę okolic odbytu, a także wywoływaną zakażeniem pasożytniczym owsicę. Czerwony odbyt u dziecka może wiązać się również z odparzeniami pieluszkowymi.