Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?

O zaparciach u dziecka mówimy wtedy, gdy maluch wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w ciągu tygodnia i odczuwa związany z tym ból i niepokój. Może również brudzić bieliznę kałem, który zwykle przyjmuje postać zbitych stolców o sporej objętości. Niewydalone masy kałowe zalegają w odbytnicy, narażając na ryzyko zatrudnia organizmu. Jednym ze sposobów leczenia zaparć u dziecka jest dieta bogata w błonnik. Dla dziecka zmiana jadłospisu nie powinna być nagła – nowe produkty powinny być wprowadzane powoli, aby nie narażać go na bóle brzucha.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do powstawania zaparć u dzieci przyczynia się niewłaściwa dieta: bogada w cukier, przetworzone produkty oraz mąkę pszenną.
  • Dieta na zaparcia obfituje w błonnik zawarty m.in. w warzywach, owocach, kaszach oraz produktach z mąki razowej.
  • Jedząc dużo produktów bogatych w błonnik należy też dużo pić - w przeciwnym wypadku problem zaparć może się zaostrzyć.

Co ugotować dziecku z zaparciami?

Dieta przy zaparciach u dziecka powinna przede obfitować w produkty pochodzenia roślinnego, najlepiej w postaci surowej. Jeżeli jednak organizm ich nie toleruje, nie należy wprowadzać do jadłospisu od razu dużej ilości błonnika, lecz robić to metodą małych kroków. Można również gotować dziecku warzywa, jednak nie jest to zalecane w przypadku marchewki, która wzmaga zaparcia. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie ku temu, aby gotować dziecku takie warzywa jak np. brokuł, kalafior, kalarepa czy papryka.

Jakie produkty powinna zawierać dieta przy zaparciach u dziecka? Warto wprowadzić do niej takie produkty jak m.in.:

  • pełnoziarniste kasze,
  • płatki,
  • pieczywo z razowej mąki,
  • otręby,
  • pestki z dyni,
  • ziarna słonecznika,
  • sezam,
  • siemię lniane,
  • wiórki kokosowe.

Zwiększając ilość błonnika w diecie nie możemy zapominać o bardzo ważnej rzeczy: wodzie. Błonnik pokarmowy poprawia perystatykę jelit, a tym samym przyspiesza trawienie i ułatwia wypróżnianie, ale wchłania także dużo płynów. Jeśli nie zapewnimy dziecku odpowiedniej podaży wody, nie tylko nie ulżymy mu w cierpieniach, ale też problem zaparć u dziecka może przybrać na sile. Podając dziecku picie pamiętaj też, że cukier może spotęgować problem zaparć, dlatego warto wybierać wodę, a nie słodzone napoje czy soki. Warto wiedzieć, że nadmierne spożycie cukru przyczynia się też do rozwoju patogennych drobnoustrojów w świetle jelita, a także do powstawania stanów zapalnych w organizmie.

Zobacz też: Zaparcia w ciąży

Zupa na zaparcia u dzieci

W menu dziecka powinna pojawić się zupa. Na zaparcia u dzieci najlepiej sprawdzi się gęsta zupa krem, którą można przygotować z różnych warzyw, takich jak m.in. por, ziemniaki, cebula, kalarepa, szpinak, kalafior, brukselka, seler czy pietruszka. Świetnie na zupę krem nadaje się poza tym dynia. Dobrze będzie dodać do niej nieco kefiru lub jogurtu naturalnego – są to produkty pozytywnie wpływające na pracę jelit, ponieważ zawierają dobre bakterie probiotyczne. Tego typu nabiał dobrze jest także jeść razem z owocami.

Dieta dla dziecka z zaparciami – przepisy

Przedstawiamy całodniowy, przykładowy jadłospis dla dziecka z zaparciami wraz z przepisami.

Śniadanie: płatki owsiane z owocami

  1. Namocz płatki owsiane na co najmniej 30 minut w wodzie, a następnie zagotuj.
  2. W międzyczasie zetrzyj jabłko na tarce, pokrój na kawałki banana, dodaj kilka truskawek i odrobinę cynamonu.
  3. Po zakończeniu gotowania wymieszaj płatki z owocami i dodaj mały jogurt naturalny.
  4. Podawaj na talerzu lub w miseczce.

Drugie śniadanie: 2 kromki pełnoziarnistego chleba – z pomidorem, sałatą i rzodkiewką

Obiad: zielona zupa krem

  1. Obierz jedną pietruszkę, 2 czerwone papryki, 2 cebule, 1 kalarepę i 1 ząbek czosnku, dodaj dwie garście szpinaku, a następnie zalej wodą i zagotuj.
  2. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
  3. Po ugotowaniu schłódź zupę, po czym przelej do blendera razem z warzywami. Miksuj przez około 2 minuty.
  4.  Przelej zawartość blendera do garnka i ponownie zagotuj. Dodaj jeden mały jogurt naturalny i wymieszaj.

Podwieczorek: jabłko ze skórką

Kolacja: 3 kromki chleba razowego – z twarogiem i zielonym ogórkiem

Owoce na zaparcia u dzieci

Dieta bogata w błonnik dla dziecka powinna zawierać owoce – jeżeli to tylko możliwe, to należy zjadać je ze skórką, która zawiera nie tylko błonnik, lecz także sporo cennych dla zdrowia witamin. Najlepiej spożywać je w całości lub w formie koktajlów. Soki zawierają znacznie mniejszą ilość błonnika. Warto także zachęcić malucha, aby po zjedzeniu owoców przepłukał jamę ustną wodą, co pozwoli zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. Szczególnie korzystne przy zaparciach są jabłka, które najlepiej spożywać każdego dnia.

Rodzice pytają o dietę na zaparcia u dziecka

1. Co dawać dziecku do jedzenia przy zaparciach?

Ulgę w przypadku zaparć u dziecka przyniesie spożywanie surowych warzyw i owoców, a także takich produktów bogatych w błonnik jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki, otręby, pestki dyni, słonecznik i sezam. W diecie nie może również zabraknąć fermentowanego nabiału, takiego jak jogurt naturalny, kefir czy maślanka.

2. Jakie są najlepsze obiadowe przepisy dla dzieci z zaparciami?

Dziecku z zaparciami najlepiej podawać na obiad zieloną zupę krem, warzywne surówki oraz kasze z warzywami.

3. Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw na zaparcia?

Jeżeli dziecko nie lubi warzyw, można spróbować podać mu je na kolorowym talerzyku, najlepiej z motywem jego ulubionej bajki. Dobrze będzie również maluchowi wytłumaczyć, że takie jedzenie pomoże mu uniknąć bólu związanego z wypróżnianiem.

4. Jaka dieta przyczynia się do zaparć u dzieci?

Najważniejszą przyczyną zaprać u dzieci jest dieta uboga w błonnik, zawierająca sporo produktów przetworzonych, cukru, słodyczy, mięsa i białego pieczywa.

5. Jakich zasad spożywania posiłków przestrzegać przy zaparciach dziecka?

Dziecko zmagające się z zaparciami powinno przyjmować 5 posiłków dzienne w kilkugodzinnych odstępach. Ważne jest także to, aby były one jedzone bez pośpiechu. Warto również zachęcić malucha do tego, aby przed jedzeniem wypił szklankę przegotowanej wody z cytryną, co pozwoli pobudzić trawienie. Dietę dziecka należy wzbogacać o produkty bogate w błonnik stopniowo.
Ostatni posiłek powinien być spożywany nie później niż 2 godziny przed położeniem dziecka do snu.

Dodaj komentarz

8 komentarzy: Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?

  1. Ja gotuję owsiankę, dodaję namoczone śliwki suszone i pokrojone i jabłuszko tarte surowe. Córka to uwielbia:) Daję też wyciskane soki z wyciskarki wolnoobrotowej. Uwielbia też pieczone jabłko, które często jemy na deserek. Zdarzyło się niestety po kilkudniowej wizycie u dziadków, że Asia nie mogła zrobić kupy i po wizycie u pediatry podaliśmy czopek eva/qu bambini, który szybko zadziałał i córka bez bólu zrobiła kupkę. Niestety dziadkowie przedobrzyli z czekoladą, którą córka uwielbia ale w domu rzadko dostaje:)

    • PILNE! Co na zaparcia dla półroczniaka?

      Widziałam już dzisiejszego posta o nierobieniu kupki przez 9 dni, ale u nas Julcia cierpi na zaparcia od miesiąca tzn zrobiła kilka razy kupkę ale dopiero po włożeniu czopka! Byłam juz u dwóch lekarzy. Jeden sprawę zbagatelizował a drugi przepisał debridat na poprawienie pracy jelit. Dzisiaj znowu Julcia się strasznie męczyła, nie zrobiła już porządnej kupki od 10 dni, tylko po małym bobku :/ Po długich naradach daliśmy z mężem kolejnego czopka (niby lekarz powiedział że jak się męczy to żeby dać), ale ja mam wrażenie że źle robimy bo przecież kiedyś musi ta kupę sama zrobić. Dzisiaj zjadła cały słoik jabłek, dawałam też śliwki, herbatkę na trawienie. Nie podaję już ryżu, kaszek, tylko jarzynki i owoce i piciu. Co robić? Znów lecieć do lekarza?

      • Re: PILNE! Co na zaparcia dla półroczniaka?

        PS. Właśnie poczytałam jeszcze na forum i znalazłam że takie wkładanie czopka może przyzwyczaić do wypróżnianai tylko z czopkiem!!! Pomocy bo juz nie wiem co mam robić. A ten czopek co daliśmy dziś o 17tej jeszcze nie zadziałał 🙁 Juz mi się płakać chce.

      • Re: PILNE! Co na zaparcia dla półroczniaka?

        Znajomej dziecko też nie mogło zrobic kupki przez dłuższy okres czasu,była u swojego pediatry i ten polecił kupic syrop o nazwie Laktuloza (bez recepty,może byc stosowany nawet u 2 miesięcznego dziecka) i podawac w dawce 1-3 ml/kg masy ciała/dobę w dawkach podzielonych.I koniecznie regularnie,czyli codziennie,dopóki dziecko nie będzie mogło samo się wypróżnic bez wysiłku. Bo to,że da się raz na tydzień itp to za wiele nie da.Ja też Kubusiowi podawałam przez pewien okres czasu laktulozę,naprawdę pomoga. To syntetyczny dwucukier,więc sam reguluje pracę jelit i nie prowadzi do przyzwyczajenia jelit do wypróżniania,co niestety dzieje się przy podawaniu często czopka glicerolowego.

      • Re: PILNE! Co na zaparcia dla półroczniaka?

        Witaj.u nas zadziałał soczek z jabłek.wcześniej podawałam tarte jabłuszko i deserek ze słoiczka ale nie pomogło.Dopiero gdy podałam do picia sok z jabłek (gerber lub bobovita) Julcia bez problemu się wypróżnia. Pozdrawiam.

      • Re: PILNE! Co na zaparcia dla półroczniaka?

        Jakie mleczko pijecie? cycowe?
        Jabłka wbrew pozorom nie ułatwiają wypróznienia..własnie soczek jabłkowy- na nas działa przecierowy bobofrut.
        usg jamy brzusznej robiłyscie?

        to był i nasz problem kiedys, mało nie osiwiałam, ale bobofrut jest dobry na wszystko.tak ze 120 ml, ale raczej rano, a nie na wieczór

        kaszki ryzowe mozna zastapic kukurydzianą. nie przesadzac z bananami. powodzenia

    • Co na zaparcia?

      Dziewczyny pomozcie, moj niespelna dwu miesieczny synek ma problemy z zalatwianiem sie. Nie chce przyzwyczajac go do termometra albo czopkow,moze macie jakies inne sposoby?Dodam, ze masowanie brzuszka nie pomaga. Maly karmiony jest Bebikiem 1

      • Re: Co na zaparcia?

        Moze sprobuj podawac mu po lyzeczce pare razy dziennie naparu z rumianku. Moze tez warto zmienic mieszanke na jakas inna?
        Radze tez zapytac w aptece o jakies srodki na zaparcia dla maluszkow.
        Zycze powodzenia.

      • Re: Co na zaparcia?

        ja dawalam rano do picia ciepla, przegotowana wode. pomagalo bardzo.

      • Re: Co na zaparcia?

        W aptece jest syrop normalac na zaparcia dla niemowląt ewentualnie od czasu do czasu możesz dac,ale spróbuj najpierw tak jak napisała koleżanka dawac wodę przegotowaną i zmienic mleczko tak jak napisała angica

      • Re: Co na zaparcia?

        Ja stosowałam LACTULOSUM w syropie. Nie uzależnia. Córeczka po dwuch tyodniach stosowania unormowała się. Skonsultuj z lekarzem pediatrą. Powodzenia.

    • co na zaparcia?

      Czy mozecie mi polecic cos skutecznego na zaparcia dla dwulatka? Mam z tym odwieczny problem. Mały robi kupki co 3, 4 dni i to to z takim bolem, ze płakac mi sie chce. Przewaznie po czopku dopiero moze sie wypronic.Od jakiegos czasu stosuje syrop lactulosum, ale nie zauwazyłam jakiejs poprawy. Musze dodac, ze duzo pije, wiec nie wiem skad te problemy. Prosze doradzcie mi cos?

      • Re: co na zaparcia?

        Niestety, mam ten sam problem u trzylatki- nie umiem sobie poradzić, lactulosum piła już ze 2 butelki. Słyszałam, że samo przejdzie, ale jak długo trzeba czekać???
        Nie umiem ani Tobie ani sobie pomóc i tylko mam nadzieje, że to z czasem przejdzie…:((

      • Re: co na zaparcia?

        A jogurcik?

    • polecam na zaparcia

      wiem, że wiele dzieci z forum ma ten problem. jak wielki probelm był u Patryka niektórzy pewnie pamiętają. zainteresowanych odsylam do wyszukiwarki.

      po wielu eksperymentach mogę polecić cos, co wspaniale skutkuje.
      te cudeńko to maslanka firmy MILKO.
      kupuję zazwyczaj smakową np. owoce leśne lub truskawkową i naturalna. mieszam. dodaję z 10 truskawek i robie koktajl. podaję mu na drugie śniadanie.
      na początku mu nie smakowało. ale nastepnego dnia zobaczył, jak wzyscy pija i zachwalają i sam skusił się na kilka łyżek. teraz wypija codziennie cały kubeczek.
      podaję mu tez chlebek pełnoziarnisty Wasa żytni. zje z dżemem jedną kromkę.
      u nas taki zestaw sprawdzil się rewelacyjnie. często kupka jest nadprogramowa

      • Re: polecam na zaparcia

        ja mam ostatnio odwrotny problem – kupka co 5-10 minut…
        przez 3 dni zielona, teraz po podaniu bactrimu, enterolu i lakkcidu dziwny rusy brąz, żółty i śluz:(
        do tego od czasu do czasu mu się wroci:(
        zwlekam z wizyta lekarza, w miare je i pije, ale ma temp.38.6st.
        🙁

        co to jest???
        mysle, czy mama nie dała mu czegoś zakazanego czymoze to rotawirus – juz nic nie wiem,a pupe Filipek ma jak ogień i ciagle go szczypie i narzeka, ze “brzuszek boli”:( ma biegunke

      • Re: polecam na zaparcia

        jak nie urok to sr… 🙁

        ja nie mam doświadczenia z rorawirusem, ale tak na chłopski rozum, to chyba juz ktoś z domowników latał by do kibelka….
        skoro ma temperaturę,a antybiotyk nie działa, ja bym nie zwlekała z wizytą. najlepiej zbadać tą kupkę (posiew, psaożyty). może to lamblie.
        Patryk jak był malutki tez miał biegunkę, zielone kupy i miał robiony posiew. był w porządku, ale gorączki nie miał.

        a na czerwoną pupę kup wiesiołek, rozwal ampułkę i posmaruj tym olejem.

      • Re: polecam na zaparcia

        Dobrze, że przypomniałaś o maślance, ja płaczę nad brakiem kupki, jutro wypróbuję maślankę. Jeśli uda się, wycałuję Ciebie. Żeby i nam pomogło.

      • Re: polecam na zaparcia

        Na czerwoną pupkę polecam Tormentiol lub puder Dactarin, który nam pomaga na dupcię podrażnionią kupką długo trzymaną.

      • Re: polecam na zaparcia

        Kochana Beatko a powiedz mi jak minął Twój problem,stosowałaś leki długo? Jak odkryłaś maślankę dałaś sobie spokój ze wszystkim, przeszło zupełnie?

      • Re: polecam na zaparcia

        Patryk caly czas bierze debridat. byliśmy u dwóch gastrologów i usłyszeliśmy, że nie możemy bać się leków. są one konieczne.
        teraz mamy wizyte na poczatlu lipca ustaloną. za kilka dni wyelimnuje całkowicie lek i zobaczymy jak zareaguje.
        jeśli znowu będą kłopoty mają zabrać Patryka na badanie jelit.

        co do maslanki, to najlszybsze rezultaty są po samej naturalnej z owocami. ale smakowo lepsze są mieszkanki owocowej i naturalnej plus owoce.
        nie spodziewaj się, że “ruszy” pierwszego dnia. ale coddziennie podawaj i wtedy zobaczysz, czy działa.
        napisz jak rezultaty:-)
        u nas wszyscy się opiają koktajlami, bo sa rewelacyjne.

      • Re: polecam na zaparcia

        aaa, tez zapomnialam o maslance, Hubi pije albo maslanke albo kefir, nie lubi jednak smakowych woli naturalne

      • Re: polecam na zaparcia

        Salmonella może.

      • Re: polecam na zaparcia

        To dobrze że już się uporaliście z tym problemem:)

    • Co na zaparcia dla 4-miesięcznej dzidzi

      Moja cztero-miesieczna coreczka robi kupkę raz w tygodniu. Co pomaga takim dzieciaczkom na zaparcia? Podobno to normalne, że dziecko karmione piersią robi kupkę tak żadko ale widzę,że mała po paru dniach już się męczy i słabiej je. Słyszłam też, że można podawać dziecku łyżeczkę soku jabłkowego raz dziennie. Co o tym sądzicie drogie mamusie?

      • Re: Co na zaparcia dla 4-miesięcznej dzidzi

        Muszę ci powiedzieć że moja też prawie 4 miesięczna córeczka przez dłuższy czas robiła kupkę raz w tygodniu.
        Ale jeśli twoja mała sie męczy to włóż jej czopek glicerynowy(pół) to napewno jej pomożesz. Ja też nieraz mojej wkładałam, a jak nie miałam czopków to kawałek mydełka.

      • Re: Co na zaparcia dla 4-miesięcznej dzidzi

        Moi chłopcy, co prawda juz od dwóch dni 5-m, ale też tak mają. Kupy są w poniedziałki :)) – dzis były łącznie 4!!
        U mnie jak dotąd wystarczał pożądny masaż brzuszka, ale myslę, że jabłuszko nie zaszkodzi. Ty możesz zjeść trochę suszonych śliwek.

      • Re: Co na zaparcia dla 4-miesięcznej dzidzi

        Moj synek tez tak ma, gdyby nie to, ze po 3-4 dniach strasznie meczyly go bole brzucha i dawalam mu troche czopka glicerynowego nie wiem, kiedy w ogole zrobilby kupke. Moja pediatra kazala mi sprobowac najpierw z 1/4, potem z 1/3 a jak nie pomagalo to z 1/2 czopka glicerynowego.
        Ale ostatnio dalam 1/2 czopka a kupka byla po 22 godzinach od jego podania.
        Wiec pediatra powiedziala mi ze jest bez recepty taki preparat w syropie Laktuloza, ktory dziala troche jak wypelniacz jelit, tak tlumaczyla mi lekarka i stymuluje wyproznienie. Daje Matiemu codziennie 1,5 ml na noc i do poludnia jest kupka. Z zalecen lekarki dla mojego synka o masie 6150 moge mu dawac od 1,5 do 2,5 ml laktulozy dziennie (na wieczor) i powinno pomoc
        i pomaga, a przy tym zniknely bole brzucha i kolki.
        Jako ze jest to preparat bez recepty mysle ze mozesz smialo go zastosowac, ale jesli masz obawy to lepiej skonsultowac sie z pediatra.
        W moim przypadku to, ze zjadlam suszone sliwki, albo czarne jagody zamiast pomoc Matiemu w wyproznieniu spowodowaly i u mnie i u synka silne bole brzucha, wiec nie wszystkim pomaga.

      • Re: Co na zaparcia dla 4-miesięcznej dzidzi

        Ja polecam gotowane buraczki – dla mamusi oczywiście, o ile karmisz piersią. Działają rozluźniająco… Następnego dnia po zjedzeniu już jest u dziecka efekt.

      • Re: Co na zaparcia dla 4-miesięcznej dzidzi

        Dziękuję dziewczyny za rady. Myślę, że na początek zjem buraczki, jak nie pomoże to skorzystam z innych rad, które jak zwykle są cenne. Na forumowe mamy można liczyć. Pozdrawiam gorąco Was i Wasze dzieciątka.

    • co na zaparcia u niemowlaka?

      Mój synek skończył dziś miesiac, jest karmiony piersią i dokarmiany raz dziennie butelką. Zauważyłam, że ostatnią kupkę zrobił wczoraj rano, więc chyba biedaczek ma zaparcie. Poradźcie proszę, co takiemu maleństwu dać, żeby zrobił kupkę?

      • Re: co na zaparcia u niemowlaka?

        a dokarmiasz Bebiko Omneo? PO nim nie powinno byc zaparc….

        guciak i Ninka ur. 27.04.2003

      • Re: co na zaparcia u niemowlaka?

        ja poczekałabym do trzeciego dnia i dopiero wtedy interweniowałabym…spróbuj rano przed karmieniem napoić dziecko ciepłą wodą z glukozą…może to rozrusza trochę jelitka… A jeśli nic się nie zmieni to pomagają czopki glicerynowe, ale taką pomoc zostaw na ostateczność..dzieci szybko przyzwyczajają się do takich rzeczy i potem mogą mieć nawykowe zaparcia…

        jeszcze jest kwestia tego ile razy dziennnie maleństwo je z butli..jeśli raz to nie przejmowałabym się tym, że nie robi kupki co dzien lub co dwa dni…jeśli głównym pokarmem jest mleko matki to stolce mogą być nawet raz w tygodniu ( u nas tak było )

        Weronka z Krzysiaczkiem 9.6.03

      • Re: co na zaparcia u niemowlaka?

        dzieci w tym wieku mogą nie robić kupi nawet do 7 dni!

        Ja sama w 3-4 dniu podałabym pół czopka glicerynowego (albo mniej – 1/4)

        Gosia i Michałek (10 msc:)

      • Re: co na zaparcia u niemowlaka?

        Sprobuj jesc wieciej jablek, a mniej marchewki, bananow. O czekoladzie nie wspominam, bo tej pewnie i tak nie jadasz 🙂 Nasza dieta naprawde wplywa na maluchy. Wiec na pewno pomoze chociaz troche. W kazdym razie nie zaszkodzi

      • Re: co na zaparcia u niemowlaka?

        zuzolcowy rekord w nierobieniu kupki to 10 dni. Pediatra kazałą dac czopek 11 dnia (ale obeszło sie bez)
        jesli Maluch nie placze, nie steka, nie jest rozdrazniony, to jest ok. A Ty postaraj sie jesc wiecej blonnika i warzywek moze pomoze 🙂
        pozdrawiamy

      • Re: co na zaparcia u niemowlaka?

        Dokarmiam NAN HA1, takie mleko podawano w szpitalu 😉

    • Zaparcia/wzdęcia

      Jak radzicie sobie z zaparciami? Macie może też częste wzdęcia?

      • Ja miałam problem w ciąży i tuż po niej, ale już jest ok. Błonnik w diecie działa cuda, w ciąży również można go stosować, nawet dostaniesz w aptece taki fajny dla kobiet w ciąży, laximama, w formie kisielu. Przez jakiś po ciąży jeszcze go stosowałam, ale teraz już nie muszę.

      • Ja na noc piłam Dulcobis, który kupiłam na e-ziko jest na prawdę u nich tani, więc warto zajrzeć 🙂

      • Mi przy tych problemach pomaga sok z czarnych jagód i dicopeg.

      • Widzę co osoba to inny środek. Ja również stosowałam laximamę, bo ma szersze zastosowanie. Poza wzdęciami usuwa też zaparcia, no i wzmacnia odporność. Do tego zaspokaja ochotę na słodkości 🙂 A to akurat jak dla mnie bardzo ważne bo jestem łasuchem, a jak wiadomo słodkości zapierają.

    Zdrowie dziecka

    Syrop Stodal: stosowanie u dzieci

    Stodal jest syropem reklamowanym przez producenta jako środek na uporczywy kaszel, niezależnie od jego rodzaju – zarówno na ten mokry, jak i na kaszel suchy. Jest to środek homeopatyczny, a więc wyrób...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka

    Nadmiar karotenu u dzieci

    Karoten ma korzystny wpływ na odporność organizmu, a także na wzrok niemowlaka. To beta-karotenowi nasza skóra zawdzięcza swój kolor. To z niego także tworzy się w naszym organiźmie witamina A....

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka

    Bakteria czy wirus?

    Infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne – zna je każda mama, a także cały zestaw chorób, które wywoływane są przez wirusy i bakterie. Choroby te są dosyć podobne, a od prawidłowego rozpoznania czy...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

    Krup u dzieci

    Krup to poważna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią dziecka, nie należy więc ignorować jej objawów. Atakuje głównie dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. Jakie są jej...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka

    Co na męczący kaszel u dziecka?

    Czym jest kaszel? Męczący kaszel u dziecka sprawia, że nie może ono spokojnie spać, przez co jest zmęczone i rozdrażnione. W rzeczywistości kaszel to gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

    Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]

    Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

    Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie

    Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Ślub i wesele w niedzielę

    Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

    Czytaj dalej →
    Gry i zabawy dla dzieci

    LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

    Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general