Dieta na zaparcia u dzieci

Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?

O zaparciach u dziecka mówimy wtedy, gdy maluch wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w ciągu tygodnia i odczuwa związany z tym ból i niepokój. Może również brudzić bieliznę kałem, który zwykle przyjmuje postać zbitych stolców o sporej objętości. Niewydalone masy kałowe zalegają w odbytnicy, narażając na ryzyko zatrudnia organizmu. Jednym ze sposobów leczenia zaparć u dziecka jest dieta bogata w błonnik. Dla dziecka zmiana jadłospisu nie powinna być nagła – nowe produkty powinny być wprowadzane powoli, aby nie narażać go na bóle brzucha.

Co ugotować dziecku z zaparciami?

Dieta przy zaparciach u dziecka powinna przede obfitować w produkty pochodzenia roślinnego, najlepiej w postaci surowej. Jeżeli jednak organizm ich nie toleruje, nie należy wprowadzać do jadłospisu od razu dużej ilości błonnika, lecz robić to metodą małych kroków. Można również gotować dziecku warzywa, jednak nie jest to zalecane w przypadku marchewki, która wzmaga zaparcia. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie ku temu, aby gotować dziecku takie warzywa jak np. brokuł, kalafior, kalarepa czy papryka.

Jakie produkty powinna zawierać dieta przy zaparciach u dziecka? Warto wprowadzić do niej takie produkty jak m.in.:

  • pełnoziarniste kasze,
  • płatki,
  • pieczywo z razowej mąki,
  • otręby,
  • pestki z dyni,
  • ziarna słonecznika,
  • sezam,
  • siemię lniane,
  • wiórki kokosowe.

Zwiększając ilość błonnika w diecie nie możemy zapominać o bardzo ważnej rzeczy: wodzie. Błonnik pokarmowy poprawia perystatykę jelit, a tym samym przyspiesza trawienie i ułatwia wypróżnianie, ale wchłania także dużo płynów. Jeśli nie zapewnimy dziecku odpowiedniej podaży wody, nie tylko nie ulżymy mu w cierpieniach, ale też problem zaparć u dziecka może przybrać na sile. Podając dziecku picie pamiętaj też, że cukier może spotęgować problem zaparć, dlatego warto wybierać wodę, a nie słodzone napoje czy soki. Warto wiedzieć, że nadmierne spożycie cukru przyczynia się też do rozwoju patogennych drobnoustrojów w świetle jelita, a także do powstawania stanów zapalnych w organizmie.

Zobacz też: Zaparcia w ciąży

Zupa na zaparcia u dzieci

W menu dziecka powinna pojawić się zupa. Na zaparcia u dzieci najlepiej sprawdzi się gęsta zupa krem, którą można przygotować z różnych warzyw, takich jak m.in. por, ziemniaki, cebula, kalarepa, szpinak, kalafior, brukselka, seler czy pietruszka. Świetnie na zupę krem nadaje się poza tym dynia. Dobrze będzie dodać do niej nieco kefiru lub jogurtu naturalnego – są to produkty pozytywnie wpływające na pracę jelit, ponieważ zawierają dobre bakterie probiotyczne. Tego typu nabiał dobrze jest także jeść razem z owocami.

Dieta dla dziecka z zaparciami – przepisy

Przedstawiamy całodniowy, przykładowy jadłospis dla dziecka z zaparciami wraz z przepisami.

Śniadanie: płatki owsiane z owocami

  1. Namocz płatki owsiane na co najmniej 30 minut w wodzie, a następnie zagotuj.
  2. W międzyczasie zetrzyj jabłko na tarce, pokrój na kawałki banana, dodaj kilka truskawek i odrobinę cynamonu.
  3. Po zakończeniu gotowania wymieszaj płatki z owocami i dodaj mały jogurt naturalny.
  4. Podawaj na talerzu lub w miseczce.

Drugie śniadanie: 2 kromki pełnoziarnistego chleba – z pomidorem, sałatą i rzodkiewką

Obiad: zielona zupa krem

  1. Obierz jedną pietruszkę, 2 czerwone papryki, 2 cebule, 1 kalarepę i 1 ząbek czosnku, dodaj dwie garście szpinaku, a następnie zalej wodą i zagotuj.
  2. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
  3. Po ugotowaniu schłódź zupę, po czym przelej do blendera razem z warzywami. Miksuj przez około 2 minuty.
  4.  Przelej zawartość blendera do garnka i ponownie zagotuj. Dodaj jeden mały jogurt naturalny i wymieszaj.

Podwieczorek: jabłko ze skórką

Kolacja: 3 kromki chleba razowego – z twarogiem i zielonym ogórkiem

Owoce na zaparcia u dzieci

Dieta bogata w błonnik dla dziecka powinna zawierać owoce – jeżeli to tylko możliwe, to należy zjadać je ze skórką, która zawiera nie tylko błonnik, lecz także sporo cennych dla zdrowia witamin. Najlepiej spożywać je w całości lub w formie koktajlów. Soki zawierają znacznie mniejszą ilość błonnika. Warto także zachęcić malucha, aby po zjedzeniu owoców przepłukał jamę ustną wodą, co pozwoli zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. Szczególnie korzystne przy zaparciach są jabłka, które najlepiej spożywać każdego dnia.

Rodzice pytają o dietę na zaparcia u dziecka

1. Co dawać dziecku do jedzenia przy zaparciach?

Ulgę w przypadku zaparć u dziecka przyniesie spożywanie surowych warzyw i owoców, a także takich produktów bogatych w błonnik jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki, otręby, pestki dyni, słonecznik i sezam. W diecie nie może również zabraknąć fermentowanego nabiału, takiego jak jogurt naturalny, kefir czy maślanka.

2. Jakie są najlepsze obiadowe przepisy dla dzieci z zaparciami?

Dziecku z zaparciami najlepiej podawać na obiad zieloną zupę krem, warzywne surówki oraz kasze z warzywami.

3. Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw na zaparcia?

Jeżeli dziecko nie lubi warzyw, można spróbować podać mu je na kolorowym talerzyku, najlepiej z motywem jego ulubionej bajki. Dobrze będzie również maluchowi wytłumaczyć, że takie jedzenie pomoże mu uniknąć bólu związanego z wypróżnianiem.

4. Jaka dieta przyczynia się do zaparć u dzieci?

Najważniejszą przyczyną zaprać u dzieci jest dieta uboga w błonnik, zawierająca sporo produktów przetworzonych, cukru, słodyczy, mięsa i białego pieczywa.

5. Jakich zasad spożywania posiłków przestrzegać przy zaparciach dziecka?

Dziecko zmagające się z zaparciami powinno przyjmować 5 posiłków dzienne w kilkugodzinnych odstępach. Ważne jest także to, aby były one jedzone bez pośpiechu. Warto również zachęcić malucha do tego, aby przed jedzeniem wypił szklankę przegotowanej wody z cytryną, co pozwoli pobudzić trawienie. Dietę dziecka należy wzbogacać o produkty bogate w błonnik stopniowo.
Ostatni posiłek powinien być spożywany nie później niż 2 godziny przed położeniem dziecka do snu.

Post navigation

42 komentarze