Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła? To ważna data dla wszystkich wierzących

Początek listopada to szczególny czas, zwłaszcza dla osób wierzących. 1 listopada z okazji Wszystkich Świętych odwiedza się cmentarze i groby swoich bliskich. Nie jest to jednak jedyna data związana z pamięcią o zmarłych. 2 listopada w Kościele katolickim obchodzi się Zaduszki. Nie jest to uroczystość tak ważna jak Wszystkich Świętych, ale również ma spore znaczenie. Czy w takim razie w Zaduszki trzeba iść do kościoła?

Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła?

1 listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Wierni celebrują wówczas uroczystość Wszystkich Świętych, ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Świętu temu nadaje się w doktrynie katolickiej wielką rangę, dlatego też udział we mszy jest tego dnia obowiązkowy – Wszystkich Świętych należy do świąt nakazanych, a więc oprócz pójścia do świątyni, należy powstrzymywać się również od prac niekoniecznych. Ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy, przyjęło się, że to właśnie tego dnia odwiedza się groby bliskich i modli za ich dusze. W rzeczywistości 1 listopada nie jest jednak ceremonią poświęconą wszystkim zmarłym. Taki charakter ma dopiero Dzień Zaduszny, oficjalnie nazywany Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Co ciekawe, 2 listopada nie figuruje w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego jako specjalna uroczystość czy święto. Jest to dzień wspominana wszystkich wiernych zmarłych i modlitwy za bliskich, którzy przebywają w czyśćcu. To właśnie dusze czyśćcowe szczególnie potrzebują naszej pamięci i wsparcia w postaci modlitwy, aby szybciej dostąpić zbawienia. Zaduszki są więc idealnym momentem, aby poprosić Boga o łaskę dla zmarłych i ciepło o nich pomyśleć. Nie jest to jednak święto nakazane, a więc nie ma obowiązku pójścia do kościoła.

Sprawdź: Zaduszki: wiersze z okazji Święta Zmarłych. Utwory refleksyjne, poetyckie

Czy 2 listopada uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe?

2 listopada to ważna data, a przypadający na ten dzień obchód liturgiczny poświęcony zmarłym nie należy do uroczystości obowiązkowych. Wierni nie mają obowiązku uczestniczyć we mszy świętej, a ponieważ nie jest to święto nakazane, nie muszą również powstrzymywać się od pracy. Jak wiadomo, nie jest to dzień wolny od szkoły ani od pracy. Wszyscy normalnie wracają do swoich obowiązków po wolnym 1 listopada.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone od 2002 roku. Wtedy przypadła setna rocznica narodzin pluszowej zabawki. Od 1902 roku pluszowy miś towarzyszył w dzieciństwie milionom dzieci z krajów na całym...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo