Guzek za uchem u dziecka zawsze wywołuje u rodziców niepokój. Wyobraźnia zaczyna pracować, w głowie natychmiast układają się czarne scenariusze. Spokojnie, gulka za uchem u dziecka nie musi oznaczać niczego złego. Zazwyczaj jest to po prostu powiększony węzeł chłonny, który da się nie tylko wyczuć palcami, ale również jest widoczny. Należy w tej sytuacji udać się do pediatry, który przebada malucha i w razie potrzeby zaordynuje leczenie.
Czym są węzły chłonne?
Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego. Układem limfatycznym, czyli siecią połączonych ze sobą naczyń, płynie limfa. Limfa to jeden z płynów ustrojowych. Jej głównym zadaniem jest funkcja transportowa. Limfa transportuje do węzłów chłonnych obce cząsteczki, bakterie i substancje toksyczne.
Węzły chłonne to malutkie narządy, które mają zazwyczaj kształt fasolki. W ludzkim ciele są ich tysiące, o czym mało kto wie, ponieważ zazwyczaj skupiamy się na węzłach za uszami, na karku, pod żuchwą, pod pachami i w pachwinach. W tych właśnie miejscach węzły chłonne występują najliczniej. Głównym zadaniem węzłów chłonnych jest niszczenie bakterii, wirusów, substancji toksycznych i innych obcych cząsteczek, które zebrała w organizmie krążąca limfa.
Przeczytaj: Więcej na temat węzłów chłonnych dziecka >>
Kulka za uchem, czyli powiększone węzły chłonne
Węzły chłonne pracują nieustannie i codziennie radzą sobie z mniejszymi zagrożeniami. Jednak gdy w węzłach chłonnych toczy się zacięta walka z zarazkami, które zaatakowały organizm, węzły powiększają się. Dzieje się to w związku ze stymulacją antygenową i zwiększeniem przepływu krwi przez węzły. Potrafią się one znacząco powiększyć, przez co stają się wyraźnie wyczuwalne, a nawet i widoczne. W większości przypadków guzki za uchem u dziecka są więc wynikiem infekcji wirusowej, po której zwalczeniu znikną.
Węzły chłonne powiększają się, gdy są w trakcie zwalczania wirusów lub bakterii, które pojawiły się w organizmie
Zdarza się jednak też, że powiększone węzły świadczą o poważniejszej przypadłości, takiej jak choroby autoimmunologiczne, poważne alergie czy nawet nowotwory. Przewlekle powiększone węzły powinny zostać dokładnie przebadane przez lekarza, który skieruje na dalsze badania.
Zgrubienie za uchem u dziecka niezwiązane z węzłami
Zdarza się, że powstają na szyi zgrubienia, które nie są związane z węzłami. Lekarze często diagnozują je jako chrząstki, które nagle się uformowały w tym miejscu. Nie ma w nic niczego groźnego, nie zagrażają zdrowiu ani życiu.