Wesele 2020: Ile dać na wesele? [ślub chrześnicy, wnuczka, znajomych]

Zakup sukienki na wesele to jedno, ale nie mniejszym dylematem niż wybór stylizacji jest odpowiedź na pytanie “Ile dać na wesele?”. Czy istnieje różnica między ślubem znajomego, kuzyna i chrześnicy? A może to, ile się daje na ślub ustala się niezależnie od stopnia pokrewieństwa? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, ile dać na wesele w 2020 roku.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • To, ile do koperty na wesele włożyć zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się stopień pokrewieństwa z młodą parą, sytuację finansową gości oraz ilość osób, które wybierają się na ślub (para, singiel, rodzina z dziećmi).
 • Jednym z częstszych pytań jest: ile dać na wesele znajomych? Średnia kwota (w zależności od stopnia zażyłości) to 150-400 zł od osoby.
 • Rodzice młodych zwykle wspomagają ich finansowo podczas organizacji wesela. Wówczas nie wręczają już prezentu. Jeżeli jednak dzieci finansują wesele z własnych środków, mama i tato wkładają do koperty ponad 1000 zł.
 • Na ślub chrześniaka lub chrześnicy rodzice chrzestni przeznaczają wyższą kwotę - najczęściej ok. 1000 zł.
 • Świadek i świadkowa najczęściej wręczają parze młodej 500-600 zł. Ponadto podczas uroczystości stale czuwają nad jej prawidłowym przebiegiem i kwestiami organizacyjnymi.
 • Na wesele dwudniowe (z poprawinami lub noclegiem) wypada włożyć do koperty 100-150 złotych więcej.

Skąd wiadomo, ile dać na wesele 2020?

Sezon na wesela 2020 w pełni. Największą popularnością wśród młodych par cieszą się miesiące wiosenne i letnie. Wtedy też koszt przyjęcia ślubnego może być najwyższy. Często świeżo upieczeni małżonkowie proszą o pieniądze zamiast prezentów. Wśród gości przyjęła się zasada, że podarowana z tej okazji kwota w kopercie powinna mniej więcej pokryć cenę “talerzyka”. Jednak to, ile się daje na ślub, zależy od wielu czynników. Nie istnieje także żadna minimalna ani maksymalna kwota.

To, ile dać na wesele 2020 zależy od:

 • stopnia pokrewieństwa z młodą parą,
 • sytuacji finansowej gości,
 • tego, czy na wesele idziemy sami, czy z osobą towarzyszącą,
 • tego, czy para młoda zapewnia transport i nocleg,
 • tego, czy organizowane są także poprawiny.

Należy się także liczyć, że do kosztów związanych z prezentem na wesele może dojść cena bukietu kwiatów lub butelki dobrego alkoholu. Niekiedy młoda para prosi swoich gości o wrzucenie pieniędzy do puszki, której zawartość zostanie przeznaczona na cele charytatywne.
Tak naprawdę nieważne, jaka kwota na prezent weselny zostanie podarowana młodej parze. W tym szczególnym dniu liczy się przede wszystkim współdzielenie najważniejszej chwili w życiu z bliskimi i dobra zabawa. Nietaktem i niegrzecznym zachowaniem jest podarowanie pustej koperty, co niestety się zdarza.

Ile się daje na wesele znajomych?

Ślub i wesele to wydarzenia, które dzieli się nie tylko z członkami rodziny, ale także z przyjaciółmi i znajomymi. Goście często zastanawiają się ile wypada dać na wesele, aby nie popełnić gafy. Dzieje się tak zwłaszcza wśród ludzi młodych, których sytuacja finansowa często nie jest jeszcze ustabilizowana. Należy pamiętać, że każdy wkłada do koperty tyle, na ile w danym momencie może sobie pozwolić.

Ile dać na wesele znajomych? Kwota zależy od stopnia zażyłości między parą młodą a gośćmi. Bliscy przyjaciele zwykle wkładają do koperty nieco wyższą kwotę od dalszych znajomych. Jednak średnio jest to 150-300 zł od osoby (300-600 od pary).

Sprawdź: Najciekawsze wierszyki i życzenia weselne [poważne, śmieszne, krótkie i długie]

Ile się daje na wesele córki lub syna?

Inną kwestią jest, ile rodzice dają na wesele. Często to właśnie rodzie panny i pana młodego wspólnie finansują przyjęcie ślubne swoim dzieciom lub dokładają im sporą część potrzebnej kwoty. W takiej sytuacji narzeczeni odmawiają przyjęcia dodatkowego prezentu w postaci koperty. Mama i tato powinni taką wolę uszanować, aby nie stawiać dziecka w niezręcznej sytuacji.
Jednak ile wkłada się do koperty na wesele dziecka, jeżeli młodzi sami finansują swój ślub? Kwoty te zwykle są wysokie i znacznie przekraczają 1000 zł. Nie jest to jednak wymagane minimum i rodzice w trudnej sytuacji finansowej mogą wręczyć córce lub synowi mniejszą kwotę, prezent lub wspomóc ich w inny sposób.

Ile dać w kopertę na wesele chrześniakowi lub chrześnicy?

Ile powinien dać chrzestny na wesele? Rodzice chrzestni to szczególne osoby w życiu panny i pana młodego. Wybiera się na nich osoby z rodziny lub bardzo bliskich przyjaciół. Z tego powodu panuje także przekonanie, że ojciec lub matka chrzestna daje na wesele nieco wyższą kwotę, jednak wszystko zależy od ich sytuacji finansowej. Średnia kwota wkładana do koperty to 1000 zł.

Ile do koperty na wesele? fot. elements.envato.com

Ile dać na wesele wnuczkowi lub wnuczce?

Dziadkowie na wesele wnuczka lub wnuczki najczęściej wkładają do koperty 500-1000 złotych. Oczywiście kwota ta może ulec zmianie w zależności od statusu majątkowego i możliwości. Często zdarza się także, że babcia i dziadek wspierają młodą parę w inny sposób i w tym szczególnym dniu przekazują im w prezencie, np. rodzinną pamiątkę, która ma nie tylko wartość finansową, ale przede wszystkim sentymentalną.

Ile daje świadek i świadkowa na wesele – 2020 rok

Świadek i świadkowa są najczęściej wybierani spośród rodzeństwa lub bardzo bliskich przyjaciół. Na ich barkach spoczywa dużo obowiązków, dzięki czemu młoda para może w pełni się zrelaksować i nie przejmować kwestiami organizacyjnymi w dniu ślubu. Ile powinien dać świadek na ślubie? Jeżeli na wesele wybiera się sam, kwota ta waha się między 200 a 300 zł. Natomiast świadek i osoba towarzysząca powinni włożyć łącznie do koperty 500-600 zł, czyli tyle, ile dają znajomi na ślub.

Ile do koperty na wesele jednodniowe, a ile na dwudniowe?

Niepisaną zasadą jest, że na wesele dwudniowe lub z zapewnionym noclegiem należy włożyć do koperty nieco wyższą kwotę, ponieważ dla pary młodej organizacja takiego przyjęcia jest niekiedy bardzo dużym kosztem. Oczywiście, często młodzi nie oczekują zwrotu za to udogodnienie, jednak dodatkowa suma w kopercie to bardzo miły gest ze strony gości.

Ile dać na wesele dwudniowe? Przyjęło się, że na zabawę ślubną z poprawinami, noclegiem lub zapewnionym transportem należy włożyć do koperty 100-150 złotych więcej niż w przypadku zabawy jednodniowej.

Ile się daje na wesele od pary, a ile od singla/singielki?

Różnice pojawiają się także wtedy, gdy pod uwagę weźmie się, ile do koperty wkłada się od pary, a ile od jednej osoby. Single w zależności od możliwości powinni wręczyć młodej parze 150-300 złotych. W przypadku, kiedy zdecydują się zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, kwota ta ulega podwojeniu.

Ile pieniędzy daje się na wesele siostry lub brata?

Ostatnim zasadniczym pytaniem jest: ile dać na wesele rodzeństwu? Osoby niepełnoletnie nie wręczają parze młodej koperty z pieniędzmi. Warto jednak odłożyć kieszonkowe i kupić drobną pamiątkę, bukiet kwiatów lub przydatny gadżet, np. zestaw filiżanek. Starsze rodzeństwo najczęściej wręcza kopertę, w której znajduje się 500-800 zł. Kwota ta jest wyższa, jeżeli wybiera się na ślub z dziećmi.

Źródła:

Dodaj komentarz

Życzenia, Ślub i wesele

Poważne życzenia ślubne

Tak jak obiecałam wczoraj, kiedy publikowałam zabawne życzenia ślubne, dziś zajmę się ich trochę bardziej wyniosłą odmianą. Przejrzałam zasoby internetu i wybrałam dla Was kilka najciekawszych, wierszyków weselnych, które idealnie...

Czytaj dalej →
Rocznice ślubu, Ślub i wesele

Rocznice Ślubu: Nazwy, które warto znać

Czy wiesz, że każda rocznica ślubu ma swoją unikalną nazwę? Możesz z niej skorzystać przy wyborze prezentu lub podczas składania życzeń. Pamiętaj, że każdą rocznicę ślubu warto świętować, nawet tę...

Czytaj dalej →
Życzenia, Ślub i wesele

Życzenia ślubne

Nie tak dawno publikowałam dla Was teksty wierszyków, które można umieścić na zaproszeniach ślubnych oraz wierszyki na toasty weselne, a dziś przypomniałam sobie o jeszcze innych wierszykach ślubnych, które najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general