Ile się daje na wesele 2022? Poradnik dla świadków, chrzestnych i pozostałych gości!

Zakup sukienki na wesele to jedno, ale nie mniejszym dylematem niż wybór stylizacji jest odpowiedź na pytanie, ile się daje w kopertę na wesele 2022. Galopująca inflacja nie pomaga w ustaleniu odpowiedniej kwoty. Niektórzy goście uzależniają wysokość sumy w kopercie od stopnia pokrewieństwa i zażyłości, inni starają się mniej więcej określić, ile młodzi musieli wydać na talerzyk i pokryć ten wydatek. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, ile na ślub dla chrześniaka, a ile dać na wesele rodzeństwu w 2022 roku. Ile powinni podarować świadkowie i pozostali goście? A co z kwestią długości imprezy – ile dać na wesele jednodniowe, a ile na dwudniowe?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • To, ile do koperty na wesele włożyć zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się stopień pokrewieństwa z młodą parą, sytuację finansową gości oraz ilość osób, które wybierają się na ślub (para, singiel, rodzina z dziećmi).
 • Jednym z częstszych pytań jest: ile dać na wesele znajomych? Średnia kwota (w zależności od stopnia zażyłości) to 200-500 zł od osoby.
 • Rodzice młodych zwykle wspomagają ich finansowo podczas organizacji wesela. Wówczas nie wręczają już prezentu. Jeżeli jednak dzieci finansują wesele z własnych środków, mama i tato wkładają do koperty ponad 1000 zł.
 • Na ślub chrześniaka lub chrześnicy rodzice chrzestni przeznaczają wyższą kwotę - najczęściej ok. 1000 zł.
 • Świadek i świadkowa najczęściej wręczają parze młodej 500-600 zł. Ponadto podczas uroczystości stale czuwają nad jej prawidłowym przebiegiem i kwestiami organizacyjnymi.
 • Na wesele dwudniowe (z poprawinami lub noclegiem) wypada włożyć do koperty 100-150 złotych więcej.

Ile się daje na wesele w 2022?

Sezon na wesela 2020 w pełni. Największą popularnością wśród młodych par cieszą się miesiące wiosenne i letnie. Wtedy też koszt przyjęcia ślubnego może być najwyższy. Często świeżo upieczeni małżonkowie proszą o pieniądze zamiast prezentów. Wśród gości przyjęła się zasada, że podarowana z tej okazji kwota w kopercie powinna mniej więcej pokryć cenę “talerzyka”. Jednak to, ile się daje na ślub, zależy od wielu czynników. Nie istnieje także żadna minimalna ani maksymalna kwota.

To, ile dać na ślub i przyjęcie weselne w 2022 zależy od:

 • stopnia pokrewieństwa z młodą parą,
 • sytuacji finansowej gości,
 • tego, czy na imprezę idziemy sami, czy z osobą towarzyszącą,
 • tego, czy para młoda zapewnia transport i nocleg,
 • tego, czy organizowane są także poprawiny.

Należy się także liczyć, że do kosztów związanych z prezentem może dojść cena bukietu kwiatów lub butelki dobrego alkoholu. Niekiedy młoda para prosi swoich gości o wrzucenie pieniędzy do puszki, której zawartość zostanie przeznaczona na cele charytatywne.

Tak naprawdę nieważne, jaka kwota na prezent weselny zostanie podarowana młodej parze. W tym szczególnym dniu liczy się przede wszystkim współdzielenie najważniejszej chwili w życiu z bliskimi i dobra zabawa. Żadna dobrze wychowana para młoda nie powinna wymagać od swoich gości, czyli najbliższych osób, konkretnych i wysokich sum. Wszyscy powinni doskonale zdawać sobie sprawę ze skutków inflacji i rosnących cen, a obecność na weselu wiąże się przecież nie tylko z przygotowaniem koperty. To bowiem także szereg innych wydatków – nieraz trzeba zakupić odpowiedni strój, buty, dodatki, konieczna bywa wizyta u fryzjera czy kosmetyczki, a ponadto na ślub musimy jeszcze dojechać, co również – szczególnie jeśli impreza odbywa się daleko – oznacza wydanie sporej sumy.

Dlatego też wkładają pieniądze do koperty, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe, a także stopień zażyłości z młodymi. Jeśli jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić, możemy spróbować zrekompensować parze młodej koszt “za talerzyk”, nie jest to jednak nasz obowiązek.

Ile się daje na wesele znajomych?

Ślub i następujące po nim przyjęcie to wydarzenia, które dzieli się nie tylko z członkami rodziny, ale także z przyjaciółmi i znajomymi. Goście często zastanawiają się ile wypada dać na ślub, aby nie popełnić gafy. Dzieje się tak zwłaszcza wśród ludzi młodych, których sytuacja finansowa często nie jest jeszcze ustabilizowana. Należy pamiętać, że każdy wkłada do koperty tyle, na ile w danym momencie może sobie pozwolić.

Ile dać na wesele znajomych? Kwota zależy od stopnia zażyłości między parą młodą a gośćmi. Bliscy przyjaciele zwykle wkładają do koperty nieco wyższą kwotę od dalszych znajomych. Jednak średnio jest to 200-400 zł od osoby (300-600 od pary).

Sprawdź: Najciekawsze wierszyki i życzenia weselne [poważne, śmieszne, krótkie i długie]

Ile rodzice dają na wesele?

Inną kwestią jest, ile w kopertę na ślub syna lub córki. Często to właśnie rodzie panny i pana młodego wspólnie finansują przyjęcie ślubne swoim dzieciom lub dokładają im sporą część potrzebnej kwoty. W takiej sytuacji narzeczeni odmawiają przyjęcia dodatkowego prezentu w postaci koperty. Mama i tata powinni taką wolę uszanować, aby nie stawiać dziecka w niezręcznej sytuacji.
Jednak ile wkłada się do koperty na wesele dziecka, jeżeli młodzi sami finansują swój ślub? Kwoty te zwykle są wysokie i znacznie przekraczają 1000 zł. Nie jest to jednak wymagane minimum i rodzice w trudnej sytuacji finansowej mogą wręczyć córce lub synowi mniejszą kwotę, prezent lub wspomóc ich w inny sposób.

Ile chrzestni dają na wesele?

Ile powinien dać chrzestny na wesele? Rodzice chrzestni to szczególne osoby w życiu panny i pana młodego. Wybiera się na nich osoby z rodziny lub bardzo bliskich przyjaciół. Z tego powodu panuje także przekonanie, że ojciec lub matka chrzestna daje na wesele nieco wyższą kwotę, jednak wszystko zależy od ich sytuacji finansowej. Średnia kwota wkładana do koperty to na ogół 800-1000 zł. Niekiedy chrzestny czy chrzestna postanawiają wręczyć nawet większą sumę, jeśli pozwala im na to zasobność portfela. Dużo zależy jednak od tego, czy rodzice chrzestni rzeczywiście utrzymują regularne i bliskie kontakty z chrześniakami (wiadomo, że nie zawsze jest to taka oczywista kwestia), a także od tego, czy przychodzą na uroczystość sami, czy też np. z dziećmi.

Ile do koperty na wesele? fot. elements.envato.com

Ile pieniędzy daje się na wesele wnuczkowi lub wnuczce?

Dziadkowie na wesele wnuczka lub wnuczki najczęściej wkładają do koperty 500-1000 złotych. Oczywiście kwota ta może ulec zmianie w zależności od statusu majątkowego i możliwości. Często zdarza się także, że babcia i dziadek wspierają młodą parę w inny sposób i w tym szczególnym dniu przekazują im w prezencie, np. rodzinną pamiątkę, która ma nie tylko wartość finansową, ale przede wszystkim sentymentalną.

Sprawdź: Imię zakazane na chrzcie! Jego historia sięga pogańskiej tradycji

Ile świadkowie dają na wesele 2022?

Świadek i świadkowa są najczęściej wybierani spośród rodzeństwa lub bardzo bliskich przyjaciół. Na ich barkach spoczywa dużo obowiązków, dzięki czemu młoda para może w pełni się zrelaksować i nie przejmować kwestiami organizacyjnymi w dniu ślubu. Ile świadek daje na ślub? Jeżeli na wesele wybiera się sam, kwota ta waha się między 200 a 400 zł, chociaż oczywiście można podarować więcej, o ile budżet na to pozwala. Natomiast w przypadku przybycia z osobą towarzyszącą w kopercie znajduje się zazwyczaj 500-600 zł.

Ile do koperty na wesele dwudniowe?

Niepisaną zasadą jest, że na imprezę trwającą dwa dni, czyli taką z poprawinami, lub z zapewnionym noclegiem należy włożyć do koperty nieco wyższą kwotę, ponieważ dla pary młodej organizacja takiego przyjęcia wiąże się z dużo większymi kosztami. Oczywiście, często młodzi nie oczekują zwrotu za to udogodnienie, jednak dodatkowa suma w kopercie to bardzo miły gest ze strony gości.

Ile dać na wesele dwudniowe? Przyjęło się, że na zabawę ślubną z poprawinami, noclegiem lub zapewnionym transportem należy włożyć do koperty 100-150 złotych więcej niż w przypadku zabawy jednodniowej.

Zobacz: To, ile wydajemy na prezenty komunijne, to istne szaleństwo! Niektórzy biorą nawet kredyty

Ile się daje na wesele od pary, a ile od singla/singielki?

Różnice pojawiają się także wtedy, gdy pod uwagę weźmie się, ile do koperty wkłada się od pary, a ile od jednej osoby. Single w zależności od możliwości powinni wręczyć młodej parze 150-300 złotych. W przypadku, kiedy zdecydują się zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, kwota ta ulega podwojeniu. Zazwyczaj jeśli zasobność portfela na to pozwala, można wręczyć parze młodej równowartość tzw. “talerzyka”, czyli mniej więcej 400-500 zł za parę. Nie jest to jednak oczywiście obowiązek, do koperty wkładamy zawsze tyle, ile możemy.

Wesele: ile do koperty siostry lub brata?

Ostatnim zasadniczym pytaniem jest: ile dać na wesele rodzeństwu? Osoby niepełnoletnie nie wręczają parze młodej koperty z pieniędzmi. Warto jednak odłożyć kieszonkowe i kupić drobną pamiątkę, bukiet kwiatów lub przydatny gadżet, np. drobny sprzęt RTV lub AGD czy zestaw filiżanek. Starsze rodzeństwo najczęściej wręcza kopertę, w której znajduje się 500-800 zł. Kwota ta jest wyższa, jeżeli wybiera się na ślub z dziećmi.

Czytelnicy pytają, ile dać na wesele 2022

Ile w kopercie na wesele 2022?

Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej oraz stopnia pokrewieństwa, kwoty podawane na forach wahają się od 150 czy 200 do nawet 1500 zł w przypadku bliskiej rodziny.

Ile dać w kopertę na wesele od świadków?

Wszystko zależy od tego, czy przychodzimy z osobą towarzyszącą – w przypadku pary mowa o kwocie mniej więcej od 300 do 600 zł.

Świadkowa ile do koperty?

Jeśli przychodzi z osobą towarzyszącą, przyjęło się wkładać do koperty od 300 do 600 zł.

Ile na wesele od chrzestnej?

Chrzestna zwykle daje w kopercie nieco więcej, szczególnie jeśli przychodzi na wesele również z dziećmi. Na forach padają takie sumy jak 800, 1000 zł, a niekiedy nawet więcej.

Ile chrzestni dają na ślub?

Kwoty oscylują wokół 800-1000 zł. W przypadku naprawdę bliskiej relacji z chrześniakiem bywają nawet wyższe.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo