Ile pieluch zużywa noworodek?

Prawdziwy temat-rzeka, który zajmuje myśli młodych rodziców to temat pieluch. Każda rozmowa ze szczęśliwą mamą czy ze świeżo upieczonym ojcem wcześniej czy później o ten temat zahaczy. Wybór producentów i modeli jest ogromny. Coraz bardziej nowoczesne materiały i nowatorskie rozwiązania mają chronić pupy maleństw od odparzeń i kontaktu z wilgocią. Ale tak naprawdę wybór początkowy sprowadza się do zdecydowania czy pieluchy mają być jednorazowe czy wielokrotnego użytku. Obydwa wyjścia mają swoje plusy i minusy, a jak wpływają na kwestię zużycia?

Ile pieluch dziennie zużywa noworodek?

Każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby. To, ile pieluch zużywa noworodek, jest uzależnione więc głównie od konkretnego malucha. Niemniej jednak można uśrednić, że noworodka trzeba przewijać co dwie-trzy godziny. Oznacza to, że średnio na dobę noworodek zużywa około dziesięć pieluszek. Miesięcznie daje to liczbę trzystu sztuk! Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę pieluszki jednorazowe.

Noworodek zużywa średnio około dziesięciu pieluszek na dobę.

Ilość ta maleje wraz z wiekiem dziecka. Można przyjąć, że dobowo około ośmiu pieluch zużywa 2-miesięczne dziecko, a około sześciu-siedmiu pieluch zużywa 3-miesięczne dziecko.

Pieluchy materiałowe czy pampersy?

Młodzi rodzice mają do wyboru pampersy, czyli pieluszki jednorazowe oraz pieluchy materiałowe – pieluchy wielokrotnego użytku, które można prać. Za pampersami stoi najważniejszy argument – wygoda. Zużytego pampersa się po prostu wyrzuca. Zabrudzoną pieluszkę materiałową trzeba uprać, wysuszyć, uprasować – pracy jest nieporównywalnie więcej. Argument o możliwości wyrzucenia zabrudzonego pampersa nie przekonuje jednak z pewnością osób dbających o ekologię. Biorąc pod uwagę fakt, ile pieluszek zużywa noworodek dziennie, trzeba przyznać, że ilość śmieci produkowanych w ciągu miesiąca jest imponująca. Pieluszki wielorazowe także nie są w pełni ekologiczne, ponieważ do ich oprania należy zużyć dużą ilość wody, a także detergenty. Długofalowo jednak pieluszki jednorazowe są zdecydowanie mniej ekologiczne.

Pieluchy jednorazowe są o wiele wygodniejsze w użyciu od pieluch materiałowych.

Pieluszki jednorazowe dają jednak wygodę, której te materiałowe nie dadzą. I nie chodzi tylko o możliwość wyrzucenia zabrudzonej pieluchy. Prawdopodobieństwo, że zabrudzenia z wnętrza pampersa przedostaną się na zewnątrz i zmoczą lub zabrudzą ubranie dziecka jest nieduże. Pieluchy materiałowe często sprawiają nieprzyjemne niespodzianki, z koniecznością wymiany całej pościeli w łóżeczku włącznie. Dodatkowo zwolennicy pampersów podkreślają, że są one lepsze od pieluch materiałowych ze względu na pochłanianie moczu, dzięki czemu pupa maluszka nie jest narażona na kontakt z wilgocią. Warto jednak pamiętać, że pampersy są wykonane ze sztucznych materiałów, które mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia.

Ceny pieluch

Jednorazowe pieluchy to ogromne obciążenie dla budżetu młodych rodziców. To, ile pampersów na dzień dla noworodka jest potrzebnych, ma bezpośrednie przełożenie na wydatki domowe. A pieluchy dla noworodka niestety tanie nie są. Dlatego też dla wielu rodzin jest to decydujący argument o decyzji dotyczącej używania pieluch materiałowych. Nawet uwzględniwszy fakt, że woda do prania oraz środki piorące kosztują, podobnie jak prąd potrzebny do zasilenia pralki oraz potem żelazka, to i tak pieluchy wielokrotnego użytku są nieporównywalnie tańsze od pieluszek jednorazowych, bez względu na to ile pieluszek dziennie zużywa noworodek.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Ile pieluch zużywa noworodek?

  1. Pieluszki wielorazowe były problematyczne może kiedyś, teraz są dużo wygodniejsze. Są ich różne rodzaje, ale o ile ktoś nie postanowi pieluchować jak nasi rodzice – pieluszek wielorazowych się nie prasuje, a pranie ich nie jest bardziej problematyczne niż pranie ubranek.

    • Popieram i też podkreślam, że się nie pracuje, a wręcz stracą swoje właściwości wtedy

  2. Teraz nikt nie prasuje pieluch wielorazowych, nawet wkładów tetrowych (tracą wtedy chłonność!) 🙂

    Pieluchowanie wielorazowe jest równie proste co używanie pampersów jednorazowych. Jeśli chodzi o stratę czasu, to mówimy o różnicy pomiędzy wrzuceniem prania do pralki i rozwieszenia raz na 2-3 dni, a regularnych wycieczkach do sklepu i śmietnika. Z moich obserwacji wychodzi podobnie 🙂

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo