Prawdziwy temat-rzeka, który zajmuje myśli młodych rodziców to temat pieluch. Każda rozmowa ze szczęśliwą mamą czy ze świeżo upieczonym ojcem wcześniej czy później o to zahaczy. Wybór producentów i modeli jest ogromny. Coraz nowocześniejsze materiały i nowatorskie rozwiązania mają chronić pupy maleństw od odparzeń i kontaktu z wilgocią. Ale tak naprawdę wybór początkowy sprowadza się do zdecydowania czy pieluchy mają być jednorazowe czy wielokrotnego użytku. Obydwa wyjścia mają swoje plusy i minusy, a rodzaj pieluch nie wpływa na ilość ich zużycia.Ile pieluch dziennie zużywa noworodek?

Oczywiście każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby, więc to, ile pieluch zużywa noworodek, jest uzależnione od konkretnego malucha, niemniej jednak można uśrednić, że noworodka trzeba przewijać co dwie-trzy godziny. Oznacza to, że średnio na dobę noworodek zużywa około dziesięć pieluszek. Miesięcznie daje to niebagatelną liczbę trzystu sztuk!

Noworodek zużywa średnio około dziesięciu pieluszek na dobę.

Ilość ta maleje wraz z wiekiem dziecka. Można przyjąć, że dobowo około ośmiu pieluch zużywa 2-miesięczne dziecko, a około sześciu-siedmiu pieluch zużywa 3-miesięczne dziecko.

Porównaj: Ceny pieluszek Pampers >>>

Pieluchy materiałowe czy pampersy?

Młodzi rodzice mają do wyboru pampersy, czyli pieluszki jednorazowe oraz pieluchy materiałowe – pieluchy wielokrotnego użytku, które się pierze. Za pampersami stoi najważniejszy argument – wygoda. Zużytego pampersa się po prostu wyrzuca. Zabrudzoną pieluszkę materiałową trzeba uprać, wysuszyć, uprasować – pracy jest nieporównywalnie więcej. Argument o możliwości wyrzucenia zabrudzonego pampersa nie przekonuje jednak z pewnością osób dbających o ekologię. Biorąc pod uwagę fakt, ile pieluszek zużywa noworodek dziennie, trzeba przyznać, że ilość śmieci produkowanych w ciągu miesiąca jest imponująca.

Porównaj: Ceny pieluszek tetrowych >>>

Pieluchy jednorazowe są o wiele wygodniejsze w użyciu od pieluch materiałowych

Pieluszki jednorazowe dają jednak wygodę, której te materiałowe nie dadzą. I nie chodzi tylko o możliwość wyrzucenia zabrudzonej pieluchy. Prawdopodobieństwo, że zabrudzenia z wnętrza pampersa przedostaną się na zewnątrz i zmoczą lub zabrudzą ubranie dziecka jest nieduże. Pieluchy materiałowe często sprawiają nieprzyjemne niespodzianki, z koniecznością wymiany całej pościeli w łóżeczku włącznie. Dodatkowo zwolennicy pampersów podkreślają, że są one lepsze od pieluch materiałowych ze względu na pochłanianie moczu, dzięki czemu pupa maluszka nie jest narażona na kontakt z wilgocią. Warto jednak pamiętać, że pampersy są wykonane ze sztucznych materiałów, które mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia.

Ceny pieluch

Jednorazowe pieluchy to ogromne obciążenie dla budżetu młodych rodziców.  To, ile pampersów na dzień dla noworodka jest potrzebnych, ma bezpośrednie przełożenie na wydatki domowe. A pieluchy dla noworodka niestety tanie nie są. Dlatego też dla wielu rodzin jest to decydujący argument o decyzji dotyczącej używania pieluch materiałowych. Nawet uwzględniwszy fakt, że woda do prania oraz środki piorące kosztują, podobnie jak prąd potrzebny do zasilenia pralki oraz potem żelazka, to i tak pieluchy wielokrotnego użytku są nieporównywalnie tańsze od pieluszek jednorazowych, bez względu na to ile pieluszek dziennie zużywa noworodek.Porównaj: Ceny pieluszek jednorazowych >>>