Jak działa okno życia? Co dzieje się z trafiającymi tam dziećmi? Procedury nie są proste

Okna życia powstały, aby pomóc rodzicom w trudnej sytuacji, którzy nie są w stanie samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem. Można w takim miejscu anonimowo i bezpiecznie zostawić maluszka, który po dopełnieniu niezbędnych formalności trafia do adopcji. Okazuje się jednak, że procedury wcale nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać, a obowiązujące zasady od lat budzą pewne wątpliwości. Jak dokładnie działa okno życia? Co dzieje się z dziećmi, które tam trafią?

Co to jest okno życia i jak działa?

W poniedziałek wieczorem media obiegła informacja, że do okna życia sióstr urszulanek w Łodzi został oddany noworodek. Poza karteczką z datą urodzin maluch nie miał przy sobie żadnych innych dokumentów, niezwłocznie trafił do szpitala, gdzie poddano go niezbędnym badaniom i sprawdzono ogólny stan zdrowia. Zakonnice nakarmiły go i zmieniły mu ubranko. To już kolejne dziecko, które trafiło do okna życia i – kto wie – może dzięki temu zyskało szansę na lepsze życie. Chociaż podjęcie takiej decyzji z pewnością nie jest łatwe, to jednak zazwyczaj rodzic nie ma innego wyboru, a w ten sposób zapewnia dziecku bezpieczeństwo i opiekę.

W oknie życia rodzice mogą nowo narodzone dziecko, którym – z różnych powodów – nie mogą się zaopiekować lub zapewnić mu odpowiednich warunków. Otwiera się na zewnątrz, dlatego nie trzeba ujawniać swojej obecności czy tożsamości i wchodzić do środka. W pomieszczeniu, tuż za oknem, umieszczony jest bezpieczny tymczasowy kojec, w którym można położyć maluszka. Wnętrze jest ogrzewane i wentylowane, ale – co ważne – dziecko nie przebywa tam samo zbyt długo. Od razu po otwarciu okna zostaje uruchomiony dyskretny alarm, który powiadamia dyżurującą osobę. Maluszek natychmiast trafia więc w ręce opiekunów, którzy wykonują niezbędne czynności, m.in. umieszczają dziecko w inkubatorze i wzywają pogotowie, aby lekarz ocenił stan zdrowia.

Okna życia prowadzone są przez rozmaite instytucje, najczęściej są to szpitale, zakony i domy samotnej matki czy Caritas. Pierwsze takie miejsce otwarto w Polsce 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Idea przyświecająca twórcom tej inicjatywy była i wciąż pozostaje bardzo słuszna. Dzięki oknom życia zdesperowane, pozbawione wyboru matki nie muszą już pozostawiać swoich dzieci byle gdzie, w miejscach, w których mogłyby je spotkać niebezpieczeństwa czy nawet śmierć.

Sprawdź: Czy można wziąć L4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki?

Co się dzieje z dziećmi z okna życia?

Po włączeniu się alarmu do pomieszczenia, w którym umieszczono dziecko, natychmiast przychodzi dyżurująca osoba, która zabiera maluszka i umieszcza go w inkubatorze. Jednocześnie od razu powiadamia się służby, w tym zwłaszcza karetkę, który następnie zabiera dziecko do szpitala. Na miejscu przeprowadza się niezbędne badania i sprawdza ogólny stan zdrowia. W następnej kolejności dziecko jest kierowane do pogotowia opiekuńczego.

W tym samym czasie uruchamia się procedury nadania tożsamości i adopcyjna. Odpowiednie służby, w tym przypadku policja, musi sprawdzić, czy dziecko nie zostało porwane i czy rodzic (lub rodzice) rzeczywiście pozostawili je w oknie świadomie (czy np. decyzji nie podjęła tylko matka bez wiedzy ojca lub odwrotnie). Zgodnie z przepisami biologiczna matka ma jeszcze 6 tygodni na zmianę decyzji – w tym czasie może zgłosić się po dziecko, a wówczas trzeba zweryfikować, czy dziecko rzeczywiście jest z nią spokrewnione (najczęściej wykonuje się badania DNA).

Jak wynika z przepisów, pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest traktowane jak akt porzucenia. Wówczas rodzic mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W takich sprawach nie wszczyna się jednak postępowań i rodzice nie są ścigani. Jeśli dziecko nie ma na ciele śladów wskazujących na przemoc lub złą opiekę, nie prowadzi się również żadnego dodatkowego dochodzenia.

Sąd rodzinny nadaje dziecku nowe imię, nazwisko, a także ustala datę urodzenia i na tej podstawie wystawia akt urodzenia, który jest niezbędny do przeprowadzenia ewentualnej procedury adopcyjnej.

W 2015 roku pewne zastrzeżenia w stosunku do sposobu funkcjonowania w Polsce okien życia wyraził Komitet Praw Dziecka ONZ. Jego zdaniem anonimowe porzucanie dzieci jest naruszeniem ich prawa do zachowania jego tożsamości (w tym obywatelstwa, nazwiska oraz stosunków rodzinnych). Pozostawienie dziecka w oknie życia wyklucza możliwość poznania biologicznych rodziców oraz swojego pochodzenia.

Zobacz: “Jestem w ciąży, nie mam pracy”, czyli co przysługuje kobiecie w ciąży bez pracy?

Okno życia – gdzie można je znaleźć?

W całej Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt okien życia, przede wszystkim w większych miastach. Listę takich placówek, wraz z adresami, można znaleźć pod tym linkiem. Kilka adresów poniżej.

  • Okno życia Warszawa:
    • ul. ks. Kłopotowskiego 18 – Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej
    • ul. Hoża 53 – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
  • Okno życia Kraków:
    • ul. Przybyszewskiego 39 – Zgromadzenie Najświętszej Rodziny
    • ul. Na Skarpie 66 – Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego
  • Okno życia Poznań:
    • ul. Swoboda 59 – Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Czytelnicy pytają, jak działa okno życia

Jak wygląda okno życia?

Okno otwiera się na zewnątrz, a za nim znajduje się specjalne miejsce dla maluszka. Całe pomieszczenie jest ogrzewane i wentylowane, a natychmiast po umieszczeniu tam dziecka, włącza się dyskretny alarm.

Okno życia jak działa?

W oknie życia może bez konsekwencji i bezpiecznie pozostawić noworodka, którym z różnych powodów rodzice nie są w stanie zapewnić opieki.

Najstarsze dziecko w oknie życia – ile miało lat?

W 2021 roku w Częstochowie w oknie życia pozostawiono 2,5-letnią dziewczynkę.

Okno życia do jakiego wieku?

Najczęściej do okna życia trafiają dzieci nowo narodzone, rzadziej niemowlęta. Przypadki, gdzie pozostawiane są dzieci powyżej 1. roku życia są bardzo rzadkie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo