Jak zrobić domowy przecier z pomidorów? Słoiki znikną szybciej niż błyskawica

Zbiory pomidorów są w tym roku obfite i zastanawiasz się, co zrobić z owocami? Warto zdecydować się na przecier pomidorowy, który przechowasz w słoikach nawet przez całą zimę. Co istotne, przepis jest bardzo prosty, naturalny i nie potrzebujesz wiele składników. Jak zrobić przecier?

Przecier pomidorowy może mieć wiele zastosowań. Przyrządzisz z niego zarówno pizzę, jak i zupę oraz sos do makaronu. Okazuje się, że przygotowanie produktu w słoiki na zimę jest banalnie proste. Wystarczy, że zagotujesz, przetrzesz pomidory przez sitko i odpowiednio przyprawisz. Jak dokładnie to zrobić?

Sprawdź: Co zrobić z przerośniętych ogórków? Nie nadają się na kiszone, ale i tak mogą trafić do słoika

Jak się robi przecier pomidorowy na zimę? Przygotuj odpowiednie przyprawy, by wydobyć pełnię smaku

Udany przecier pomidorowy powinien zawierać pyszne i aromatyczne przyprawy, takie jak czosnek i oregano. Jeśli je wykorzystasz, słoiki znikną z piwnicy bardzo szybko, a znajomi będą pytać o przepis. Nie zapomnij tez o cukrze, soli i innych ulubionych przyprawach, na przykład bazylii.

Sprawdź: Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem

Jak szybko zrobić przecier pomidorowy? To prostsze niż się wydaje

  • Składniki:
  • 5 kg dojrzałych pomidorów;
  • 2 płaskie łyżki soli;
  • 2,5 płaskie łyżki cukru;
  • 4 ząbki czosnku;
  • ulubione suszone zioła do smaku.

Sposób przygotowania:

  1. Przejrzyj dokładnie pomidory i sprawdź, czy żaden nie nosi na sobie śladów uszkodzeń, chorób, ataków szkodników czy zgnilizny. Jeśli znajdziesz takie sztuki, szybko się ich pozbądź. W przeciwnym razie zrujnują cały przecier, który szybko się zepsuje.
  2. Pokrój pomidory w ćwiartki lub łódki – w zależności od tego, jak ci wygodnie.
  3. Włóż pokrojone pomidory do dużego garnka z grubym dnem tak, by je pokryły.
  4. Zagotuj pomidory, aż wydadzą sok, rozgnieć je i dodaj do garnka kolejną partię pomidorów.
  5. Kiedy dodasz już wszystkie pomidory do garnka i je rozgnieciesz, gotuj na małym ogniu przez około godzinę, aż zaczną się rozpadać.
  6. Wyciągnij z szafki inny duży garnek i mieszczące się do niego sitko.
  7. Przekładaj po kolei pomidory na sitko i rozcieraj je tłuczkiem. Niech miąższ spływa do naczynia, a pestki i skórka zostają w sitku.
  8. Zagotuj garnek z miąższem i dodaj do środka przyprawy oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotuj około 2 godziny do zgęstnienia przecieru. Nie zapomnij o regularnym mieszaniu.
  9. Na koniec dodaj do przecieru zioła i umieść go w czystych, wyparzonych słoikach. Pasteryzuj we wrzątku, a później odstaw w suche i chłodne miejsce.

Sprawdź: Zapomnij o nudnych przetworach – oto ogórki krokodylki! Hit tego sezonu szybko znika ze słoików

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo