Kaszlem nazywamy naturalny odruch organizmu, który ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z układu oddechowego, takich jak wydzielina, płyny, pyły czy ciała obce. Powstaje w wyniku podrażnienia receptorów czuciowych. Występowanie kaszlu może mieć różne przyczyny. W przypadku małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt, nie powinno się go ignorować.
Rodzaje kaszlu
Kaszel dzieli się głównie na dwa podstawowe rodzaje. Jest to kaszel suchy oraz kaszel mokry. Rozróżnia je obecność wydzieliny towarzysząca kaszlowi. W przypadku kaszlu mokrego, który zwany jest również kaszlem produktywnym, z układu oddechowego odkrztuszana jest wydzielina. Zazwyczaj jest ona bezbarwna lub biała, ale zdarza się, że występuje również ropna wydzielina w kolorze żółtym lub zielonkawym. Kaszlowi suchemu z kolei nie towarzyszy wydzielina, dlatego jest nazywany kaszlem nieproduktywnym.
Sprawdź: Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?
Przyczyny kaszlu
Kaszel suchy może być wywołany podrażnieniem błon śluzowych. Może być to wywołane zbyt suchym powietrzem i jego zanieczyszczeniami. Suchy kaszel jest typowy dla alergii. Zdarza się, że ten rodzaj kaszlu sygnalizuje również problemy z sercem.
Suchy kaszel pojawia się również na początku infekcji dróg oddechowych. Z początku jest suchy, a w ciągu kilku kolejnych dni zamienia się w kaszel mokry.
Kaszel mokry z kolei najczęściej towarzyszy różnego rodzaju infekcjom. Prawie zawsze występuje przy grypie, zapaleniu oskrzeli czy zapaleniu krtani.
Sprawdź: Mykoplazma – popularna bakteria wywołująca zapalenie płuc
Jak długo może trwać kaszel u dziecka?
Kaszel towarzyszący infekcjom trwa zazwyczaj przez około 5-7 dni. Zdarza się jednak, że przez tyle dni utrzymuje się pierwsza faza najbardziej dokuczliwego kaszlu, a zanikająca dolegliwość może przeciągnąć się nawet do miesiąca. Kaszel, który utrzymuje się dłużej może być efektem powikłań, do których doszło w trakcie choroby i należy to skonsultować z lekarzem.
Ile może trwać mokry kaszel u dziecka po zapaleniu oskrzeli?
Po infekcjach, a głównie po zapaleniu oskrzeli kaszel najczęściej utrzymuje się do trzech tygodni. Jeżeli oprócz kaszlu nie występują inne dolegliwości, a dziecko zachowuje się normalnie i kaszel powoli zaczyna być słabszy to nie należy panikować. Ważne jest, żeby nie podawać w tym czasie dziecku syropów wykrztuśnych. Te mogą tylko wydłużyć okres kaszlu.
Kaszel po chorobie
Często zdarza się, że u dziecka utrzymuje się kaszel poinfekcyjny. To, jak długo to potrwa, jest uzależnione od konkretnego przypadku. Śluzówka, która w wyniku infekcji została nadwyrężona, jest po chorobie wrażliwa na wszelkie bodźce, stąd kaszel może pojawiać się w wyniku wysiłku fizycznego i związanego z nim przyspieszenia oddechu, zmian temperatury czy suchego powietrza. Kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się nawet 2-3 tygodnie, mimo że maluch jest już całkowicie zdrowy.
1 Comment