Kaszel u dziecka

Kaszlem nazywamy naturalny odruch organizmu, który ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z układu oddechowego, takich jak wydzielina, płyny, pyły czy ciała obce. Powstaje w wyniku podrażnienia receptorów czuciowych. Występowanie kaszlu może mieć różne przyczyny. W przypadku małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt, nie powinno się go ignorować.

Rodzaje kaszlu

Kaszel dzieli się głównie na dwa podstawowe rodzaje. Jest to kaszel suchy oraz kaszel mokry. Rozróżnia je obecność wydzieliny towarzysząca kaszlowi. W przypadku kaszlu mokrego, który zwany jest również kaszlem produktywnym, z układu oddechowego odkrztuszana jest wydzielina. Zazwyczaj jest ona bezbarwna lub biała, ale zdarza się, że występuje również ropna wydzielina w kolorze żółtym lub zielonkawym. Kaszlowi suchemu z kolei nie towarzyszy wydzielina, dlatego jest nazywany kaszlem nieproduktywnym.

Sprawdź: Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?

Przyczyny kaszlu

Kaszel suchy może być wywołany podrażnieniem błon śluzowych. Może być to wywołane zbyt suchym powietrzem i jego zanieczyszczeniami. Suchy kaszel jest typowy dla alergii. Zdarza się, że ten rodzaj kaszlu sygnalizuje również problemy z sercem.

Suchy kaszel pojawia się również na początku infekcji dróg oddechowych. Z początku jest suchy, a w ciągu kilku kolejnych dni zamienia się w kaszel mokry.

Kaszel mokry z kolei najczęściej towarzyszy różnego rodzaju infekcjom. Prawie zawsze występuje przy grypie, zapaleniu oskrzeli czy zapaleniu krtani.

Sprawdź: Mykoplazma – popularna bakteria wywołująca zapalenie płuc

Jak długo może trwać kaszel u dziecka?

Kaszel towarzyszący infekcjom trwa zazwyczaj przez około 5-7 dni. Zdarza się jednak, że przez tyle dni utrzymuje się pierwsza faza najbardziej dokuczliwego kaszlu, a zanikająca dolegliwość może przeciągnąć się nawet do miesiąca. Kaszel, który utrzymuje się dłużej może być efektem powikłań, do których doszło w trakcie choroby i należy to skonsultować z lekarzem.

Ile może trwać mokry kaszel u dziecka po zapaleniu oskrzeli?

Po infekcjach, a głównie po zapaleniu oskrzeli kaszel najczęściej utrzymuje się do trzech tygodni. Jeżeli oprócz kaszlu nie występują inne dolegliwości, a dziecko zachowuje się normalnie i kaszel powoli zaczyna być słabszy to nie należy panikować. Ważne jest, żeby nie podawać w tym czasie dziecku syropów wykrztuśnych. Te mogą tylko wydłużyć okres kaszlu.

Kaszel po chorobie

Często zdarza się, że u dziecka utrzymuje się kaszel poinfekcyjny. To, jak długo to potrwa, jest uzależnione od konkretnego przypadku. Śluzówka, która w wyniku infekcji została nadwyrężona, jest po chorobie wrażliwa na wszelkie bodźce, stąd kaszel może pojawiać się w wyniku wysiłku fizycznego i związanego z nim przyspieszenia oddechu, zmian temperatury czy suchego powietrza. Kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się nawet 2-3 tygodnie, mimo że maluch jest już całkowicie zdrowy.

Sprawdź: Kaszel u niemowlaka [rodzaje kaszlu i leczenie]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Kaszel u dziecka

  1. Syropy są super, ale niestety nie na każdy rodzaj kaszlu pomogą… Ja staram się nie biegać do lekarza z byle czym, ale jak synek miał któryś dzień z kolei suchy kaszel, to go zabrałam i lekarz nie dał syropu, tylko lek do inhalacji.

    Planowanie ślubu oraz wesela

    Ciekawe pomysły na zaręczyny

    Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

    Czytaj dalej →
    Pielęgnacja niemowląt

    Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

    Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo