Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?

Inhalacje na kaszel pozwalają na podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego. Ich zaletą jest wygoda, duże bezpieczeństwo i możliwość wykonywania w warunkach domowych. Można stosować je w przypadku przeziębień, zapalenia krtani i oskrzeli oraz zaostrzenia astmy. To skuteczny sposób walki zarówno z kaszlem mokrym, jak i suchym. Jak zrobić inhalację oraz czym inhalować, aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny?

Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?

Dlaczego warto robić inhalacje na kaszel?

Inhalacje są zalecane przez lekarza osobom, którym dokucza kaszel. Kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu. W odpowiedzi na działanie czynników zewnętrznych, które powodują podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych dochodzi do skurczów oskrzeli i mięśni klatki piersiowej, którym towarzyszy nagłe wyrzucanie powietrza z płuc. Przyczyną pojawienia się kaszlu może być drobne ciało obce, które dostało się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem lub uszkodzenie błony śluzowej w wyniku infekcji wirusowej i bakteryjnej. W jego leczeniu można zastosować syropy, tabletki, napary na kaszel lub inhalacje. Wyróżnia się kilka rodzajów kaszlu:

  • kaszel mokry – towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny,
  • kaszel suchy – bez wydzieliny,
  • kaszel szczekający – charakterystyczny dla podgłośniowego zapalenia krtani, towarzyszy mu duszność wdechowa.

Inhalacje (nebulizacje) są skutecznym sposobem leczenia chorób układu oddechowego. Lek w postaci pary podawany jest przez usta (przy pomocy maseczki lub specjalnego ustnika) lub rurkę intubacyjną u osób nieprzytomnych. Inhalacje na oskrzela mają przewagę nad innymi metodami leczenia, ponieważ podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego przyspiesza jego działanie. Dawki stosowanych środków są bardzo małe, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Nebulizacje można stosować u osób w każdym wieku. Dlatego warto je wykonywać, należy jednak wiedzieć, czym inhalować i jak poprawnie zrobić inhalację.

Jak zrobić inhalacje na kaszel?

Zalecone przez lekarza preparaty do inhalacji podaje się za pomocą inhalatora. Jest to niewielkie urządzenie posiadające mechanizm przekształcający krople cieczy na drobne cząstki, które mieszają się z powietrzem i tworzą aerozol. Następnie aerozol jest wtłaczany przez usta do oskrzeli, przy pomocy maseczki lub specjalnego ustnika. Dzięki zastosowaniu inhalatora zyskuje się pewność, że cała dawka leku trafiła do dróg oddechowych osoby chorej.

W celu przeprowadzenia inhalacji należy odmierzyć odpowiednią dawkę preparatu i umieścić go w specjalnym zbiorniku w nebulizatorze. Niektóre leki wymagają wcześniejszego rozcieńczenia w soli fizjologicznej. Taka informacja znajduje się na ulotce lub przekazuje ją lekarz. Zbiornik z lekiem powinien przez cały czas znajdować się w pozycji pionowej.

Inhalacje na kaszel najlepiej przeprowadzić w pozycji siedzącej z głową lekko odchyloną do tyłu. Warto zwrócić uwagę (szczególnie u dzieci), czy maseczka dokładnie przylega do buzi oraz czy cały ustnik jest objęty ustami. Dzięki temu cała dawka preparatu dostanie się do dróg oddechowych. Aby inhalacja była przeprowadzona prawidłowo konieczne jest równe i spokojne oddychanie. Wdech należy wykonywać ustami. Dobrze, jeżeli jest on pogłębiony. Po około 5 minutach należy sprawdzić ilość leku w zbiorniku. Jeżeli został zużyty w całości, oznacza to koniec inhalacji. Po wyłączeniu urządzenia, odkręca się zbiornik i myje pod ciepłą wodą.

Po zakończeniu inhalacji należy przepłukać usta ciepłą wodą i wypluć. U bardzo małych dzieci konieczne jest przemycie jamy ustnej gazą nasączoną wodą. Jeżeli nebulizacja była wykonywana z leku mukolitycznego po około 20 minutach należy oklepać klatkę piersiową. Dzięki temu wykrztuszanie zalegającej wydzieliny będzie dużo łatwiejsze.

Poznaj: Domowe sposoby na katar w ciąży

Czym inhalować?

Leki do inhalacji na kaszel dzieli się na:

  • leki mukolityczne – Mucosolvan (do inhalacji na kaszel mokry),
  • leki rozszerzające drogi oddechowe – Berodual (do inhalacji przy duszącym kaszlu),
  • leki przeciwzapalne – Nebbud (do inhalacji przy zapaleniu krtani i suchym kaszlu przy astmie oskrzelowej).

Wziewy na kaszel można wykonywać także z 0,9% soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Pakowana jest w jednorazowe zbiorniczki o pojemności 5 lub 10 ml. Jej zadaniem jest nawilżenie błony śluzowej, co zmniejszy dolegliwości, rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi oddychanie. Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel są szczególnie polecane przy przeziębieniach.

Leki do inhalacji mogą być też oparte na naturalnych składnikach. Dzięki nim kaszel zmniejsza się, a śluzówka górnych dróg oddechowych jest odpowiednio nawilżona, co redukuje dyskomfort (zwłaszcza, gdy razem z kaszlem występuje katar). Zioła do inhalacji to: rumianek i szałwia, a także olejki eteryczne (eukaliptusowy, rozmarynowy). Do takich wziewów nie jest konieczny inhalator na kaszel. Wystarczy miska, ręcznik i gorąca woda.

Inhalacje na suchy kaszel

Inhalacje na suchy kaszel powinny przede wszystkim nawilżyć śluzówkę i ułatwić oddychanie. Ten rodzaj kaszlu jest bardzo dokuczliwy, ponieważ może trwać jeszcze przez kilka tygodniu po wyleczeniu infekcji. Warto wiedzieć, z czego zrobić inhalacje na suchy kaszel, aby przyspieszyć proces leczenia i złagodzić dolegliwości u siebie lub swoich dzieci.

Nebulizacja na suchy kaszel może być wykonana z 0,9% soli fizjologicznej. Polecane są także ziołowe wziewy z:

  • olejku eukaliptusowego,
  • olejku z drzewa herbacianego,
  • rumianku,
  • szałwii.

Inhalacje na kaszel krtaniowy przeprowadza się z użyciem leku zapisanego przez lekarza. Ma on działanie przeciwzapalne, a jego głównym składnikiem jest kortykosteroid, który hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i łagodzi podrażnienie. Należy pamiętać, że kaszel krtaniowy (tzw. szczekający) wymaga możliwie szybkiej konsultacji lekarskiej, zwłaszcza u małych dzieci.

Inhalacje na mokry kaszel

Inhalacje na mokry kaszel mają za zadanie rozszerzyć drogi oddechowe, rozrzedzić zalegającą w niej wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Z czego robić inhalacje na mokry kaszel? W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się leki mukolityczne. Najpopularniejszym z nich jest Mucosolvan. Należy pamiętać, że po takiej nebulizacji należy oklepać klatkę piersiową, aby ułatwić efektywne odkasływanie. Zabronione jest wykonywanie jej na wieczór. Inhalacje na mokry kaszel można wykonać także z olejku sosnowego lub olejku tymiankowego.

Inhalacje dla dzieci na kaszel

Inhalacje na kaszel u dzieci są najskuteczniejszym sposobem leczenia dolegliwości. Są one całkowicie bezbolesne, a leki i środki do inhalacji nie mają nieprzyjemnego smaku lub zapachu, co zdarza się w przypadku tradycyjnych syropów. Niestety, nie każde dziecko chce współpracować podczas nebulizacji. Warto porozmawiać z dzieckiem, oswoić je z inhalatorem (pozwolić dotykać, włączać), a w czasie inhalacji czytać mu bajkę, bawić się z nim lub grać w grę. Dziecko podczas inhalacji powinno znajdować się w pozycji siedzącej.

Inhalacje na kaszel u niemowlaka mogą być z powodzeniem wykonywane od pierwszych miesięcy życia dziecka, chociaż niekiedy sprawiają pewne trudności. Maseczkę można spróbować nałożyć na buzię dziecka. Jeżeli maluch robi się niespokojny lub płacze dopuszcza się jej położenie blisko jego twarzy.

Domowe inhalacje na kaszel

Domowe inhalacje na kaszel suchy i mokry mogą być skutecznym wsparciem terapii zleconej przez lekarza. Wykonuje się je z soli fizjologicznej lub ziół, które wykazują działanie przeciwzapalne i nawilżające. Domowe sposoby na inhalacje są proste: wystarczy miska, ręcznik i gorąca woda. Do naczynia wlewamy gorącą wodę i dodajemy kilka kropel środka do inhalacji. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem, nachylamy się nad miską i oddychamy głęboko. Takie wziewy powinny trwać kilka minut. Domowe inhalacje na drogi oddechowe u dzieci, ze względów bezpieczeństwa, powinny być wykonywane pod czujnym okiem rodzica.

Sprawdź: Zakażenie mykoplazmą a kaszel u dziecka

Inhalacje na kaszel w ciąży

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można wykonywać inhalacje w ciąży i czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla rozwijającego się w macicy płodu. Inhalacje na kaszel w ciąży są jednym z bezpieczniejszych sposobów leczenia dolegliwości. Dzięki nim kaszel zmniejszy się, a śluzówka dróg oddechowych będzie odpowiednio nawilżona, co ułatwi oddychanie. Inhalacje można wykonać z soli fizjologicznej lub leku zleconego przez lekarza.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Co na męczący kaszel u dziecka?
Czym jest kaszel? Męczący kaszel u dziecka sprawia, że nie może ono spokojnie spać, przez co jest zmęczone i rozdrażnione. W rzeczywistości kaszel to gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych poprzez
Czytaj dalej
Planowanie ciąży
Chiński kalendarz płci dziecka
Planując ciążę zazwyczaj pragniecie jedynie tego, by dziecko było po prostu zdrowe. Dawniej kwestia urodzenia męskiego potomka była kluczowa - syn dziedziczył majątek, a także był lepszym pomocnikiem w utrzymaniu
Czytaj dalej
Psychologia
Zaburzenia obsesyjno kompulsywne czyli nerwica natręctw [objawy, leczenie, rokowania]
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy na pewno zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Jednak, gdy natrętne myśli powracają i nie pozwalają normalnie funkcjonować, warto skonsultować się
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?
Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak
Czytaj dalej
Choroby dzieci
Sińce pod oczami u dziecka [przyczyny, sposób postępowania]
Cienie, czy nawet sińce pod oczami u dziecka nie zawsze są powodem do niepokoju. Niekiedy drobne zmiany stylu życia dziecka, najczęściej związane z higieną snu, rozwiązują problem. Oczywiście nie można
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Ból nóg u dzieci: czym może być spowodowany i jak sobie z nim radzić?
Ból nóg oraz rąk to częsta dolegliwość u dzieci. Zazwyczaj bóle te są związane ze wzrostem kości i nie są powodem do niepokoju. Mimo to, ból nóg u dzieci jest
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi
Najrzadsza grupa krwi to AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 1% Polaków. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh + (32% Polaków). Tuż za
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie
Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Metoda Dennisona [charakterystyka, działanie, efekty stosowania]
Metoda Dennisona, znana także jako "kinezjologia edukacyjna Dennisona" to ogólna nazwa zestawu ćwiczeń ruchowych i statycznych pozycji ciała, których celem jest zwiększenie umiejętności skupienia się, ale także poprawienie wydajności w
Czytaj dalej