Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?

Inhalacje na kaszel pozwalają na podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego. Ich zaletą jest wygoda, duże bezpieczeństwo i możliwość wykonywania w warunkach domowych. Można stosować je w przypadku przeziębień, zapalenia krtani i oskrzeli oraz zaostrzenia astmy. To skuteczny sposób walki zarówno z kaszlem mokrym, jak i suchym. Jak zrobić inhalację oraz czym inhalować, aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny?

Inhalacje na kaszel: jak je robić i czym inhalować?

Dlaczego warto robić inhalacje na kaszel?

Inhalacje są zalecane przez lekarza osobom, którym dokucza kaszel. Kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu. W odpowiedzi na działanie czynników zewnętrznych, które powodują podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych dochodzi do skurczów oskrzeli i mięśni klatki piersiowej, którym towarzyszy nagłe wyrzucanie powietrza z płuc. Przyczyną pojawienia się kaszlu może być drobne ciało obce, które dostało się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem lub uszkodzenie błony śluzowej w wyniku infekcji wirusowej i bakteryjnej. W jego leczeniu można zastosować syropy, tabletki, napary na kaszel lub inhalacje. Wyróżnia się kilka rodzajów kaszlu:

  • kaszel mokry – towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny,
  • kaszel suchy – bez wydzieliny,
  • kaszel szczekający – charakterystyczny dla podgłośniowego zapalenia krtani, towarzyszy mu duszność wdechowa.

Inhalacje (nebulizacje) są skutecznym sposobem leczenia chorób układu oddechowego. Lek w postaci pary podawany jest przez usta (przy pomocy maseczki lub specjalnego ustnika) lub rurkę intubacyjną u osób nieprzytomnych. Inhalacje na oskrzela mają przewagę nad innymi metodami leczenia, ponieważ podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego przyspiesza jego działanie. Dawki stosowanych środków są bardzo małe, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Nebulizacje można stosować u osób w każdym wieku. Dlatego warto je wykonywać, należy jednak wiedzieć, czym inhalować i jak poprawnie zrobić inhalację.

Jak zrobić inhalacje na kaszel?

Zalecone przez lekarza preparaty do inhalacji podaje się za pomocą inhalatora. Jest to niewielkie urządzenie posiadające mechanizm przekształcający krople cieczy na drobne cząstki, które mieszają się z powietrzem i tworzą aerozol. Następnie aerozol jest wtłaczany przez usta do oskrzeli, przy pomocy maseczki lub specjalnego ustnika. Dzięki zastosowaniu inhalatora zyskuje się pewność, że cała dawka leku trafiła do dróg oddechowych osoby chorej.

W celu przeprowadzenia inhalacji należy odmierzyć odpowiednią dawkę preparatu i umieścić go w specjalnym zbiorniku w nebulizatorze. Niektóre leki wymagają wcześniejszego rozcieńczenia w soli fizjologicznej. Taka informacja znajduje się na ulotce lub przekazuje ją lekarz. Zbiornik z lekiem powinien przez cały czas znajdować się w pozycji pionowej.

Inhalacje na kaszel najlepiej przeprowadzić w pozycji siedzącej z głową lekko odchyloną do tyłu. Warto zwrócić uwagę (szczególnie u dzieci), czy maseczka dokładnie przylega do buzi oraz czy cały ustnik jest objęty ustami. Dzięki temu cała dawka preparatu dostanie się do dróg oddechowych. Aby inhalacja była przeprowadzona prawidłowo konieczne jest równe i spokojne oddychanie. Wdech należy wykonywać ustami. Dobrze, jeżeli jest on pogłębiony. Po około 5 minutach należy sprawdzić ilość leku w zbiorniku. Jeżeli został zużyty w całości, oznacza to koniec inhalacji. Po wyłączeniu urządzenia, odkręca się zbiornik i myje pod ciepłą wodą.

Po zakończeniu inhalacji należy przepłukać usta ciepłą wodą i wypluć. U bardzo małych dzieci konieczne jest przemycie jamy ustnej gazą nasączoną wodą. Jeżeli nebulizacja była wykonywana z leku mukolitycznego po około 20 minutach należy oklepać klatkę piersiową. Dzięki temu wykrztuszanie zalegającej wydzieliny będzie dużo łatwiejsze.

Czym inhalować?

Leki do inhalacji na kaszel dzieli się na:

  • leki mukolityczne – Mucosolvan (do inhalacji na kaszel mokry),
  • leki rozszerzające drogi oddechowe – Berodual (do inhalacji przy duszącym kaszlu),
  • leki przeciwzapalne – Nebbud (do inhalacji przy zapaleniu krtani i suchym kaszlu przy astmie oskrzelowej).

Wziewy na kaszel można wykonywać także z 0,9% soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Pakowana jest w jednorazowe zbiorniczki o pojemności 5 lub 10 ml. Jej zadaniem jest nawilżenie błony śluzowej, co zmniejszy dolegliwości, rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi oddychanie. Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel są szczególnie polecane przy przeziębieniach.

Leki do inhalacji mogą być też oparte na naturalnych składnikach. Dzięki nim kaszel zmniejsza się, a śluzówka górnych dróg oddechowych jest odpowiednio nawilżona, co redukuje dyskomfort (zwłaszcza, gdy razem z kaszlem występuje katar). Zioła do inhalacji to: rumianek i szałwia, a także olejki eteryczne (eukaliptusowy, rozmarynowy). Do takich wziewów nie jest konieczny inhalator na kaszel. Wystarczy miska, ręcznik i gorąca woda.

Inhalacje na suchy kaszel

Inhalacje na suchy kaszel powinny przede wszystkim nawilżyć śluzówkę i ułatwić oddychanie. Ten rodzaj kaszlu jest bardzo dokuczliwy, ponieważ może trwać jeszcze przez kilka tygodniu po wyleczeniu infekcji. Warto wiedzieć, z czego zrobić inhalacje na suchy kaszel, aby przyspieszyć proces leczenia i złagodzić dolegliwości u siebie lub swoich dzieci.

Nebulizacja na suchy kaszel może być wykonana z 0,9% soli fizjologicznej. Polecane są także ziołowe wziewy z:

  • olejku eukaliptusowego,
  • olejku z drzewa herbacianego,
  • rumianku,
  • szałwii.

Inhalacje na kaszel krtaniowy przeprowadza się z użyciem leku zapisanego przez lekarza. Ma on działanie przeciwzapalne, a jego głównym składnikiem jest kortykosteroid, który hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i łagodzi podrażnienie. Należy pamiętać, że kaszel krtaniowy (tzw. szczekający) wymaga możliwie szybkiej konsultacji lekarskiej, zwłaszcza u małych dzieci.

Inhalacje na mokry kaszel

Inhalacje na mokry kaszel mają za zadanie rozszerzyć drogi oddechowe, rozrzedzić zalegającą w niej wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Z czego robić inhalacje na mokry kaszel? W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się leki mukolityczne. Najpopularniejszym z nich jest Mucosolvan. Należy pamiętać, że po takiej nebulizacji należy oklepać klatkę piersiową, aby ułatwić efektywne odkasływanie. Zabronione jest wykonywanie jej na wieczór. Inhalacje na mokry kaszel można wykonać także z olejku sosnowego lub olejku tymiankowego.

Inhalacje dla dzieci na kaszel

Inhalacje na kaszel u dzieci są najskuteczniejszym sposobem leczenia dolegliwości. Są one całkowicie bezbolesne, a leki i środki do inhalacji nie mają nieprzyjemnego smaku lub zapachu, co zdarza się w przypadku tradycyjnych syropów. Niestety, nie każde dziecko chce współpracować podczas nebulizacji. Warto porozmawiać z dzieckiem, oswoić je z inhalatorem (pozwolić dotykać, włączać), a w czasie inhalacji czytać mu bajkę, bawić się z nim lub grać w grę. Dziecko podczas inhalacji powinno znajdować się w pozycji siedzącej.

Inhalacje na kaszel u niemowlaka mogą być z powodzeniem wykonywane od pierwszych miesięcy życia dziecka, chociaż niekiedy sprawiają pewne trudności. Maseczkę można spróbować nałożyć na buzię dziecka. Jeżeli maluch robi się niespokojny lub płacze dopuszcza się jej położenie blisko jego twarzy.

Domowe inhalacje na kaszel

Domowe inhalacje na kaszel suchy i mokry mogą być skutecznym wsparciem terapii zleconej przez lekarza. Wykonuje się je z soli fizjologicznej lub ziół, które wykazują działanie przeciwzapalne i nawilżające. Domowe sposoby na inhalacje są proste: wystarczy miska, ręcznik i gorąca woda. Do naczynia wlewamy gorącą wodę i dodajemy kilka kropel środka do inhalacji. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem, nachylamy się nad miską i oddychamy głęboko. Takie wziewy powinny trwać kilka minut. Domowe inhalacje na drogi oddechowe u dzieci, ze względów bezpieczeństwa, powinny być wykonywane pod czujnym okiem rodzica.

Sprawdź: Zakażenie mykoplazmą a kaszel u dziecka

Inhalacje na kaszel w ciąży

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można wykonywać inhalacje w ciąży i czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla rozwijającego się w macicy płodu. Inhalacje na kaszel w ciąży są jednym z bezpieczniejszych sposobów leczenia dolegliwości. Dzięki nim kaszel zmniejszy się, a śluzówka dróg oddechowych będzie odpowiednio nawilżona, co ułatwi oddychanie. Inhalacje można wykonać z soli fizjologicznej lub leku zleconego przez lekarza.

Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży
Zgaga w ciąży? Sprawdź, co pomaga na zgagę!
Ciąża to stan błogosławiony. Wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy to ciężarna promieniuje szczęściem i bije od niej wewnętrzny blask, rosnący z każdym gramem rozwijającego się pod jej sercem
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Mdłości w ciąży: Czy należy bać się porannych nudności?
Mdłości w ciąży są uważane za jedną z najczęściej występujących dolegliwości, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Szacuje się, że zaledwie 30% przyszłych mam nie odczuło ich ani razu. Z pewnością
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wyniki morfologii krwi u dziecka i niemowlaka
Morfologia krwi u dzieci i niemowląt Morfologia krwi i badanie moczu są podstawowymi badaniami laboratoryjnymi pozwalającymi wykryć przyczynę wielu chorób. Zanim przystąpisz do analizy wyników musisz wiedzieć, że morfologia krwi dzieci
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]
Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP
Co to jest CRP i kiedy wykonuje się badanie lub test na CRP? Jakie są normy stężenia CRP u dzieci oraz o czym świadczy podwyższony wynik? Sprawdź! Białko C-reaktywne (CRP) Stan zapalny
Czytaj dalej
Upały
Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie?
Policja odnotowuje nawet do kilkunastu przypadków rocznie sytuacji, gdy ktoś pozostawił dziecko w nagrzanym samochodzie. Niektóre zdarzenia kończą się tragicznie. Niech ten zwięzły opis uzmysłowi każdemu rodzicowi, co dzieje się
Czytaj dalej
Upały
Odwodnienie u dziecka: Kiedy udać się do szpitala? Przyczyny, objawy i skutki odwodnienia
Okres wirusówek trwa w najlepsze. Biegunka, wymioty, brak apetytu, nadmierna potliwość. To wszystko może doprowadzić do odwodnienia. Sprawdź jakie są objawy odwodnienia, jakie leki zastosować oraz kiedy udać się do
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Wysypka na twarzy u dziecka: 7 najczęstszych przyczyn wysypki na buzi
Wysypka na twarzy u dziecka? Wysypka na twarzy u dziecka to zmiany skórne, które mogą powstać na skutek miejscowego lub uogólnionego działania wielu czynników. W zależności od przyczyny odpowiadającej za jej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zapalenie jamy ustnej u dzieci
Zapalenie jamy ustnej u dzieci to jedna z tych chorób, z którymi jako rodzice zmierzymy się niemal na pewno. Występuje ona u większości maluchów, jednak mimo to nie należy jej
Czytaj dalej