14. emerytura będzie niższa! Emeryci zapłacą podatek i składkę zdrowotną. Ile ZUS wypłaci na rękę?

Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis na ustawie wprowadzającej 14. emeryturę już na stałe na listę corocznych świadczeń. Emeryci i renciści mogą zatem liczyć na konkretny zastrzyk gotówki co roku. Wypłaty mają ruszyć już wkrótce, ale niestety nie będą zwolnione z podatku PIT. Beneficjenci odprowadzą także składkę zdrowotną od przyznanej kwoty. Ile będzie wynosić 14. emerytura na rękę?

14. emerytura z podatkiem PIT i składką zdrowotną. Ile na rękę?

19 lipca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W myśl nowych przepisów wypłaty 14. emerytur będą trafiać na konta osób uprawnionych co roku, a tegoroczne świadczenie zostanie wypłacone już wkrótce.

W minionych latach kwota tzw. czternastki była zwolniona z podatku. Od 2023 roku zasada ta ulegnie zmianie. Decyzją rządu emeryci oraz renciści zapłacą podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 12%, a także będą musieli także odprowadzić składkę zdrowotną wynoszącą 9%.

Ostateczna kwota dodatku będzie uzależniona od wysokości świadczenia głównego, które dana osoba co miesiąc pobiera z ZUS. Maksymalna kwota 14. emerytury będzie równa najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym – po waloryzacji 1 marca (w 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto, czyli 1 445,48 zł na rękę).

Maksymalną sumę otrzymają jednak wyłącznie emeryci i renciści, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia tego progu obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”, czyli wypłata będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Zgodnie z ustawą najniższa wypłacona suma może wynieść 50 zł brutto. Oznacza to, że na rękę emeryci i renciści dostaną od 1445 do 39 zł.

Zobacz: Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 r. Jeden szczegół wystarczy, by ZUS odrzucił wniosek

14. emerytura – kiedy wypłaty?

Jak wynika z zapowiedzi, 14. emerytury mają trafić do beneficjentów na przełomie sierpnia i września. Dodatkowe pieniądze będą przekazywane w tym samym terminie co standardowe wypłaty comiesięcznego świadczenia (tj. 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca).

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo