Kto zapala świece na kolędzie? Ten błąd jest często powielany w polskich domach

Końcówka roku i cały styczeń to czas wizyt duszpasterskich w całej Polsce. Tradycyjnie jak co roku księża odwiedzą swoich parafian w domach, aby wspólnie się pomodlić, poświęcić budynek i porozmawiać. Do kolędy trzeba się odpowiednio przygotować. Na stole obok Biblii i krzyża powinny znaleźć się również świece. Czy powinny być zapalone? Kto zapala świece na kolędzie?

Kto zapala świece na kolędzie?

Wizyta duszpasterska nie jest jakąś szczególnie podniosłą uroczystością, ale na pewno jest to ważny moment dla wszystkich wiernych. Sama nie wymaga specjalnych przygotowań, ale warto zadbać o porządek w domu oraz ubrać się schludnie i w miarę elegancko.

Zgodnie z tradycją na czas wizyty księdza przykrywa się stół białym obrusem i stawia na nim krzyż, miseczkę z wodą (święconą lub nie – jeśli nie jest święcona to ksiądz ją poświęci) Pismo Święte oraz kropidło. Obok krzyża powinny pojawić się również dwie białe świece (w świecznikach lub bez). Wiele osób popełnia jednak ten błąd i zapala je jeszcze przed wejściem księdza. Okazuje się, że świece powinny być zgaszone, powinien zapalić je dopiero duchowny, przed rozpoczęciem modlitwy.

Zobacz: Ile dać księdzu po kolędzie 2024? Tyle Polacy wkładają. do koperty, ale ksiądz z TikToka ma dla nich wskazówkę

Co się odpowiada księdzu na kolędzie?

Kolęda w większości domów, niezależnie od regiony, przebiega w ten sam sposób. Rozpoczyna się od księdza, który po wejściu wypowiada słowa: Pokój temu domowi, a zgromadzeni odpowiadają: I wszystkim jego mieszkańcom.

Następnie ksiądz powinien zapalić świece, uczynić znak krzyża i rozpocząć wspólną modlitwę – najczęściej Ojcze nasz. Po zakończeniu modlitwy duchowny błogosławi domownikom, a potem kropidłem święci dom oraz jego mieszkańców. Zgromadzeni powinni w tym momencie uczynić znak krzyża. Na tym kończy się część “oficjalna” i ksiądz może usiąść i porozmawiać z domownikami, jeśli wyrażą taką potrzebę.

Sprawdź też:

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo