Ile dać księdzu po kolędzie 2024? Tyle Polacy wkładają. do koperty, ale ksiądz z TikToka ma dla nich wskazówkę

Końcówka grudnia i styczeń to czas wizyt duszpasterskich w polskich domach. Księża odwiedzają swoich parafian z błogosławieństwem i dobrym słowem. Kolęda oznacza jednak nie tylko modlitwę i rozmowę z duchownym, ale także przygotowanie drobnej ofiary na rzecz kościoła. Kwestia tego, ile włożyć do koperty, jest od zawsze dość problematyczna. Odpowiedzi są różne, a z radą przychodzą sami księża. Ile dać księdzu po kolędzie?

Kolęda 2024. Ile dać księdzu po kolędzie?

Po Świętach Bożego Narodzenia w większości parafii w Polsce rozpoczyna się czas wizyt duszpasterskich, zwanych powszechnie kolędą. Zgodnie z tradycją księża odwiedzają swoich parafian co roku, błogosławią im, święcą domy i odmawiają wspólnie modlitwę. W trakcie kolędy można z księdzem porozmawiać, poprosić o radę czy po prostu wymienić się przemyśleniami.

W Polsce przyjęło się również, że w trakcie kolędy przekazuje się księdzu drobną kwotę na rzecz parafii. Nie ma jednak konkretnych wytycznych, ile powinna wynosić taka ofiara. Zgodnie z kościelnymi zasadami datek jest całkowicie dobrowolny, dlatego nie obowiązują żadne limity.

Zdecydowana większość wiernych deklaruje, że wkłada do koperty od 50 do 100 zł. Niektórzy oczywiście chcą dać więcej, a inni nie mają możliwości włożyć takiej sumy i dają księdzu 20-30 zł. Żaden duchowny nie powinien jednak mieć co do tego zastrzeżeń. Za kolędę nie obowiązują opłaty, a ofiara pieniężna to sprawa indywidualna.

Tym, którzy nie wiedzą, ile dać księdzu po kolędzie, z pomocą przychodzi popularny na TikToku Ks. Sebastian Picur. W jednym z ostatnich materiałów skomentował wątpliwości swoich obserwatorów dotyczące wysokości datków. Zaproponował, aby przed wizytą księdza przygotować aż trzy koperty. W pierwszej z nich można umieścić kartkę z napisem “postaramy modlić się codziennie całą rodziną”, w drugiej – “będziemy co niedzielę chodzili całą rodziną na mszę świętą”, a w trzeciej – “co jakiś czas ofiaruję za księdza na komunię świętą”.

Zobacz: Wizyta duszpasterska w innych krajach. Gdzie jeszcze duchowni chodzą po kolędzie?

Jak wygląda kolęda w Polsce? Jak się do niej przygotować?

Kolęda nie jest żadną specjalną uroczystością, dlatego nie wymaga wielkich przygotowań. Warto jednak zadbać, aby w domu panował porządek, a domownicy byli schludnie ubrani. Na stole warto położyć biały obrus i postawić na nim Pismo Święte, krzyżyk ze świecami oraz wodę święconą z małym kropidełkiem (takie zestawy można kupić w sklepie lub zamówić w internecie). Podczas wizyty księdza należy wyłączyć telewizor i radio. Można także wcześniej kupić jakieś ciasto lub ciasteczka, a także cukierki dla towarzyszących księdzu ministrantów.

W czasie wizyty z pewnością miłym gestem będzie zaproponowanie kawy lub herbaty. Dzieci chodzące do szkoły mogą mieć przy sobie zeszyt do religii, księża często się do nich wpisują na pamiątkę kolędy.

Gdy duchowny wchodzi do domu wypowiada słowa: Pokój temu domowi, a zgromadzeni powinni odpowiedzieć: I wszystkim jego mieszkańcom. Następnie odmówiona zostaje wspólna modlitwa, a potem ksiądz błogosławi dom i jego mieszkańców. Na koniec bierze do ręki przygotowane kropidło i święci pomieszczenie. Po części oficjalnej można usiąść i porozmawiać, wręczyć kopertę z datkiem oraz poczęstować księdza kawą czy słodkościami.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo