Matura próbna 2023. Uczniowie po raz pierwszy zmierzyli się z j. polskim w nowej formule, ale to jeszcze nie koniec wyzwań

W maju 2023 roku po raz pierwszy przeprowadzona zostanie matura w nowej formule. Chociaż dostępne są informatory CKE, opracowania oraz przykładowe arkusze, to jednak nowe egzaminy budzą postrach wśród młodzieży, która jeszcze nie do końca wie, czego się spodziewać. W związku z tym tegoroczne przygotowania do majowych wyzwań rozpoczęły się dużo wcześniej niż zazwyczaj. W szkołach średnich właśnie trwają oficjalne egzaminy próbne, aby maturzyści mieli okazję oswoić się z nowymi zagadnieniami i zmodyfikowanym typem zadań. Matura próbna 2023 – do kiedy?

Matura próbna 2023 – terminy

Matura 2022/2023 budzi z pewnością zdecydowanie więcej emocji niż te w ubiegłych latach. Po raz pierwszy podejdą do niej absolwenci ośmioklasowych podstawówek, a egzaminy zostaną przeprowadzone już w nowej formule. Nerwy i stres towarzyszą więc nie tylko uczniom, ale także nauczycielom, którzy nie mieli zbyt dużo czasu, aby oswoić się i dobrze zapoznać ze zmienionymi wymaganiami. Tegoroczne przygotowania będą więc prawdziwym wyzwaniem, a rocznik 2004 jako pierwszy przekona się, czy rzeczywiście egzamin dojrzałości będzie trudniejszy. Takich opinii bowiem nie brakuje.

Zmagania maturzyści rozpoczęli od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, w środę 28 września o godzinie 9.00. W czwartek 29 września przystąpią do matury próbnej z matematyki na poziomie podstawowym, a maraton zakończą w piątek 30 września – egzaminem z języka obcego.

  • 28 września (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut),
  • 29 września (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut),
  • 30 września (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (120 minut).

Co ważne, wyniki zostaną udostępnione jeszcze tego samego dnia, co oznacza, że uczniowie od razu będą wiedzieli, jak im poszło. Rezultaty będą następnie omawiane wspólnie z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

Zobacz: Będzie matura ustna w 2023? Uczniowie obawiają się egzaminów po zmianach

Jak wyglądał egzamin z polskiego?

W środę o godzinie 9.00 rano uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie arkusza z języka polskiego, który prawdopodobnie przeszedł największą metamorfozę spośród wszystkich egzaminów. Przede wszystkim egzamin na poziomie podstawowym będzie trwał aż 4 godziny (240 minut) – dotychczas było to 170 minut. Pierwsza część składa się z dwóch testów – zadań dotyczących zamieszczonych w arkuszu tekstów oraz nowości – testu historycznoliterackiego, którego dotąd nie było. W drugiej części jest do napisania wypracowanie o charakterze argumentacyjnym, którego formuła również została mocno zmieniona.

Podczas środowej próbnej matury uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

  • Temat 1: Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań.
  • Temat 2: Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?

Piszący powinni odwołać się w swojej pracy do:

  • wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego,
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki,
  • wybranych kontekstów.

Arkusze można znaleźć na stronie CKE.

Zobacz: Błąd kardynalny na maturze? Przykłady, które mogą skutkować niezaliczeniem egzaminu

Kolejne matury próbne 2023 już w grudniu

Wrześniowa matura próbna to jednak jeszcze nie koniec przygotować do maja 2023. Kolejne próbne egzaminy odbędą się już w grudniu. Dokładna data nie została jeszcze podana, ale wiadomo, że będzie to prawdopodobnie między 12 a 22 grudnia 2022 roku.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo