Płać mniej, grzej więcej. Zrób dwie rzeczy w domu, a rachunki za ogrzewanie spadną

Okres grzewczy za pasem. Już teraz niejednego może przerażać perspektywa opłat za ogrzewanie tej zimy. Są jednak sposoby, by płacić mniej, a grzać więcej.

Chcesz by było ciepło i tanio? Przy obecnych stawkach za ogrzewanie może to nie być takie proste. Jedynym wyjściem jest się dobrze do tego przygotować i nie mówimy tu o oszczędnościach. Wystarczą te dwie proste czynność wykonane już teraz, a rachunki przyjdą niższe niż myślisz.

Sprawdź: Smaruję tym silikon w łazience. Wyżera pleśń i brud do cna, a ja odpoczywam

Okres grzewczy – jak się przygotować? Zacznij od okien

Zanim przejdziemy do kaloryferów warto zająć się oknami. Właściwa regulacja i ustawienie na odpowiedni tryb są niezbędne, aby zimą zapewnić w mieszkaniu ciepło. Obecnie okna posiadają tryb lato-zima. Są tak tworzone, by zapewniały odpowiednią izolację zimą, a latem przepuszczały więcej powietrza. Wchodząc w okres grzewczy warto pamiętać o przestawieniu okna na tryb zimowy. Polega on na wyregulowaniu docisku uszczelki dzięki rolce regulującej.

Brzmi skomplikowanie? To nic trudnego. Wystarczy zmienić położenie metalowego bolca w ramie okiennej o 90 stopni względem obecnego ustawienia. Zmieni to przepływ powietrza między wnętrzem mieszkania a środowiskiem zewnętrznym. Mówiąc prościej ciepło nie będzie uciekać.
Masz wątpliwości czy dobrze zmieniłeś regulację? Sprawdź jak przepuszcza powietrze ustawienie pierwsze i drugie. Tam gdzie okno jest szczelniejsze, jest tryb zimowy.

Sprawdź: W tych godzinach lepiej nie używaj pralki i piekarnika! Twój portfel Ci za to podziękuje

Jak przygotować grzejnik na zimę? Po prostu go wyczyść

Podstawą dobrze przygotowanego grzejnika jest jego czystość. Wtedy to oddaje odpowiednią ilość ciepła do otoczenia i nie musimy go podkręcać na maksymalne nagrzewanie.


Zaczynamy od zdjęcia obudowy grzejnika. Do czyszczenia środka kaloryfera używamy zwykłych ściereczek domowych. Można je nawilżyć delikatnie wodą. W ten sposób zbieramy zastały kurz i zabrudzenia, dzięki czemu przy pierwszym uruchomieniu nie rozniosą się one po mieszkaniu. Szczególnie powinni o tym pamiętać alergicy i astmatycy. Warto rozłożyć na podłodze wilgotną ścierkę lub ręcznik. Pozwoli to na zatrzymanie brudu spadającego na ziemię.


Jeśli są miejsca, do których nie możesz dotrzeć ręką możesz użyć suszarki do włosów. Używaj delikatnego nawiewu ponieważ tak jak w przypadku powyżej, możesz roznieść kurz na całe mieszkanie.
Zewnętrzną część kaloryfera możemy umyć ciepłą wodą z mydłem. Lepiej wystrzegać się używania detergentów do tego rodzaju czyszczenia. Mogłyby uszkodzić grzejnik.

Sprawdź: Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo