Smaruję tym silikon w łazience. Wyżera pleśń i brud do cna, a ja odpoczywam

Jak pozbyć się czarnych plam na silikonie? To pytanie co jakiś czas zadaje sobie praktycznie każdy z nas. Uszczelniacz jest porowaty. Łatwo chłonie wodę i brud, który szybko staje się widoczny. Ze względu na wilgoć często powstają też plamy z pleśni. Co zrobić, by pozbyć się problemu?

Chcielibyśmy, żeby nasza łazienka lśniła czystością. To zrozumiałe, zwłaszcza że zdajemy sobie sprawę, iż powierzchnia szybko pokrywa się brudem. Dzieje się tak również w przypadku silikonu chłonącego pleśń i inne zanieczyszczenia. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze w dużych ilościach może szkodzić zdrowiu naszemu i naszych dzieci. Jak wyczyścić silikon z brudu? Podpowiadamy.

Sprawdź: Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?

Jak wyczyścić silikon pod prysznicem? Prosta mieszanka to strzał w dziesiątkę

Jednym z najprostszych domowych sposobów na pleśń i brud jest wykorzystanie przygotowanej samodzielnie mieszanki. Potrzebujesz tylko octu i działającej wybielająco oraz antybakteryjnie sody oczyszczonej, a także kilku kropli soku z cytryny dla zapachu. Wymieszaj ocet i sodę w proporcji 1:1 i dodaj sok z cytrusa. Nanieś produkt na plamy na silikonie przy pomocy starej, zużytej szczoteczki do zębów. Odczekaj pół godziny i spłucz mieszankę z silikonu czystą wodą. Aby zapobiec osiadaniu zabrudzeń, wytrzyj silikon do sucha i rób to za każdym razem, gdy zauważysz, że miał kontakt z wodą.

Sprawdź: Czym wyczyścić deskę sedesową?

Jak wyczyścić pożółkły silikon? Połącz amoniak i sodę oczyszczoną

Oprócz czarnego nalotu niektórzy borykają się też z problemem zażółceń na silikonie. Na to również mamy sposób. Okazuje się, że pomoże mieszanka amoniaku i sody oczyszczonej. Zmieszaj 2/3 szklanki amoniaku z dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej i przelej mieszankę do butelki z atomizerem. Spryskaj dokładnie zabrudzony silikon i odczekaj około 40 minut. Po  tym czasie usunięcie brudu będzie proste. Wyszoruj go delikatnie starą szczoteczką do zębów, opłucz wszystko wodą i dokładnie osusz.

Sprawdź: Czyszczenie pralki Domestosem – Czy można stosować Domestos do czyszczenia pralki?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo