Rozmiary butów dziecięcych [Tabela Rozmiarów]

Dla większości rodziców małych dzieci rozmiary butów dziecięcych to prawdziwa zmora. Ze względu na fakt, iż dziecięca noga szybko rośnie, obuwie dziecięce powinno być kupowane z odpowiednim zapasem. Jednak jak dobrać idealny rozmiar, tak aby obuwie było wygodne i wystarczyło przynajmniej na kilka miesięcy?

  • Rozmiary butów dziecięcych różnią się w zależności od modelu i producenta, dlatego ogólna tabela rozmiarów ma jedynie charakter orientacyjny.
  • Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia powinien przebieg w oparciu o pomiar długości stopy dziecka oraz faktyczną długość wkładki z zachowaniem odpowiedniego luzu.
  • W przypadku butów uniwersalnych, tzw. zapas powinien wynosić około jeden centymetr, dla sandałów około pół centymetra a dla butów ocieplanych nawet 1,5 centymetra.
  • Aby pomiar stopy był wiarygodny, powinna ona całą powierzchnią przylegać do podłoża. Długość stopy to odległość od najdłuższego palca aż do końca pięty.
  • W Polsce obowiązuje numeracja europejska, choć możemy spotkać się również na opakowaniach z numeracją brytyjską i amerykańską, zwłaszcza w przypadku zagranicznych marek obuwia.

Rozmiary butów dziecięcych a pora roku

Przyjmuje się, że dziecięca stopa rośnie około centymetra w skali roku, choć w przypadku małych dzieci zdarza się, że przeskok jest jeszcze większy. Różnice te w pełni uwzględnia rozmiarówka dziecięca. Buty w poszczególnych rozmiarach różnią się zazwyczaj o około pół centymetra, dzięki czemu co sezon można dopasować dziecku odpowiednie obuwie.

Podczas zakupów należy również brać pod uwagę przeznaczenie butów, a także porę roku w której będą one użytkowane. W zależności od tego, czy wybieramy obuwie uniwersalne, letnie czy też zimowe, inna powinna być rzeczywista długość wkładki w stosunku do dziecięcej stopy.

Rozmiar buta a długość stopy dziecka:

  • Buty uniwersalne – długość wkładki powinna być około 1 cm dłuższa niż stopa dziecka. Różnica wynika z faktu, że buty często użytkowane są prawie przez cały rok, w związku z czym bufor oddzielający palce dziecka od czubków obuwia powinien być większy.
  • Buty letnie – użytkowane zazwyczaj jedynie przez 3-4 miesiące w roku, niejednokrotnie są to buty z tzw. „odkrytymi palcami” w związku z czym rozmiar buta powinien być o mniej więcej 0,5 cm dłuższy niż rzeczywista długość dziecięcej stopy.
  • Buty zimowe – w Polsce noszone przez 4-5 miesięcy w ciągu roku. Ze względu na umieszczone w nich ocieplenie, wkładka powinna być dłuższa nawet o 1,5 centymetra niż stopa malucha.

Tabela rozmiarów butów dziecięcych

Niestety trudno o jedną, uniwersalną tabelę rozmiarów butów dziecięcych, którą można by zastosować dla wszystkich typów i marek obuwia dla dzieci. Większość popularnych producentów z branży obuwniczej posiada swoje własne tabele rozmiarów obuwia dziecięcego, dlatego też zwłaszcza zamawiając obuwie przez Internet należy je sprawdzić przed złożeniem zamówienia. Niekiedy zdarza się również, że rożne modele obuwia danego producenta różnią się od siebie długością wkładki.

Niektóre sklepy internetowe stosują tzw. przelicznik rozmiarów butów dziecięcych, gdzie obok rozmiaru i długości wkładki podanej w tabeli producenta umieszczają też informację o swoich własnych pomiarach. Warto je brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dla dziecka rozmiaru.

Rozmiar buta a wiek dziecka

Jak już wspomnieliśmy, dziecięca stopa rośnie o około centymetr rocznie. jeżeli chodzi o zależność rozmiar butów dziecięcych a wiek, jest to cecha bardzo indywidualna. W związku z tym informacja odnośnie wieku, zawarta w poniżej zamieszczonej tabeli, jak również wskazówki, które niejednokrotnie można znaleźć na opakowaniach butów, mają jedynie charakter orientacyjny i nie powinny być jednoznacznym wyznacznikiem przy zakupie. Największą rozbieżność można zaobserwować zwłaszcza w przypadku rozmiaru buta 3-latka lub 4-lata. U dzieci w wieku przedszkolnym rozmiar obuwia może się różnić nawet o 5 rozmiarów (od 25 do 30)!

Poniżej przedstawiamy orientacyjną tabelę rozmiarów obuwia dziecięcego, z uwzględnieniem przybliżonego wieku dziecka:

tabela rozmiarów butów dziecięcych

Buciki niemowlęce – tabela rozmiarów

W powyższej tabeli zostały uwzględnione rozmiary obuwia zaczynające się od 17, czyli długości dziecięcej stopy bliskiej 10 centymetrom. W większości przypadków to właśnie ten rozmiar jest odpowiedni dla dzieci, które dopiero zaczynają naukę chodzenia. W ich przypadku, zanim dokonamy zakupu najlepiej zmierzyć stopę dziecka używając w tym celu centymetra lub specjalnych miarek, które są dostępne w wielu sklepach obuwniczych.

Mniejsze rozmiary butów niemowlęcych dotyczą przede wszystkim tzw. niechodków. To z reguły dość miękkie obuwie, łatwo poddające się i dopasowujące do kształtu stopy. W związku z tym u niektórych producentów rozmiar bucika nie odnosi się do długości stopy dziecka, a jego wieku.

Można również znaleźć oznaczenia od 1-4, gdzie 1 to rozmiar przeznaczony dla noworodka, a 4 dla dziecka zbliżającego się do skończenia 1 roku życia. Często stosowana jest też numeracja łamana. Uwzględniając odpowiedni margines luzu, tabela rozmiarów obuwia dla niemowlaka prezentuje się następująco:

tabela rozmiarów bucików niemowlęcych

Rodzaje numeracji obuwia

Na całym świecie obowiązują pewne standardy dotyczące rozmiarów obuwia w odniesieniu do długości stopy, jednak rodzaje numeracji dla poszczególnych krajów różnią się między sobą. Zależy to przede wszystkim od tego, czy uwzględniona długość została zmierzona w środkowej części stopy, długości wkładki buta czy też kopyta szewskiego. Różnice spowodowane są też dodanym naddatkiem, określanym jako tzw. „strefa komfortu”.

W naszym kraju obowiązuje europejska numeracja obuwia, w której każdy rozmiar różni się o 6,7 mm. Często w tabelach rozmiarów spotykana jest również numeracja obuwia angielska. Dziecięca rozmiarówka charakteryzuje się tym, że różnica między rozmiarami wynosi 8,46mm (1/3 cala) i jest równa długości ziarna jęczmienia, stąd też jej nazwa barleycorn. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż angielska numeracja obuwia rozróżnia rozmiary dla dorosłych. Dla przykładu dziecięcy rozmiar 13 ½ odpowiada rozmiarowi 1 w skali przeznaczonej dla osób dorosłych.

Inną powszechnie spotykaną wersją numeracji jest tabela rozmiarów butów dziecięcych pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Opiera się ona również w dużym stopniu na mierze barleycorn, jednak w praktyce jest ona zawsze o jeden rozmiar mniejsza niż ta oznaczona symbolem UK.

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?

Aby mieć pewność, że wybrane przez nas obuwie będzie odpowiednio dopasowane do stóp dziecka oczywiście najlepiej przymierzyć mu je w sklepie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a wielu rodziców decyduje się  na dokonanie zakupów przez Internet. Numeracja butów dla dzieci koreluje z konkretną długością wkładki, dlatego aby uniknąć konieczności odsyłania źle dobranego obuwia, najlepiej zmierzyć długość stopy dziecka. Jednak jak zrobić to poprawnie?

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?
Źródło: Wikipedia

Stopa powinna być zmierzona kiedy dziecko stoi stabilnie na podłodze. Najlepiej ustawić je pod ścianą, tak aby pięta miała stabilne oparcie i wykreślić linię od najdłuższego palca aż do pięty. Można też najpierw obrysować stopę, a dopiero potem wykreślić wspomnianą linię. Odległość między środkiem pięty a najbardziej wysuniętym do przodu palcem, powiększona o około 1 cm (w zależności od tego jakie buty planujemy kupić) powinna dać nam oczekiwaną długość wkładki w butach. Ze względu na fakt, iż stopy mogą różnić się wymiarami, zawsze należy brać pod uwagę wynik uzyskany z większej stopy.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż stopy zmieniają swój rozmiar wraz z poziomem zmęczenia, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokonywanie pomiarów wtedy, kiedy dziecięce stopy są średnio zmęczone. Niezbyt dobrym pomysłem więc jest mierzenie ich wieczorem, kiedy dziecko np. cały dzień biegało po podwórku czy placu zabaw. W niektórych sklepach dostępne są również do kupienia specjalne miarki, które pomagają dokonać pomiaru, uwzględniając przy tym również tęgość dziecięcej stopy.

Rozmiar butów dziecięcych w pytaniach i odpowiedziach

1. Rozmiar buta 21 ile to cm?

Obuwie dziecięce w rozmiarze 21 powinno pasować na stopę o długości 13 cm. Należy jednak wziąć pod uwagę różnice pomiędzy obuwiem różnych producentów i kierować się najlepiej fizycznie zmierzoną długością wkładki, uwzględniając oczywiście niezbędny margines komfortu. Wynosi on dla obuwia uniwersalnego +/- 1cm.

2. 3 jaki to rozmiar buta?

Brytyjski dziecięcy rozmiar 3 odpowiada rozmiarowi 19 w numeracji europejskiej.

3. Rozmiar buta 34 ile to cm?

Obuwie dziecięce w rozmiarze 34 odpowiada stopie o długości 22 centymetrów. Należy jednak pamiętać, że rozmiary poszczególnych producentów mogą się nieznacznie różnić między sobą.

4. O ile większe buty dla dziecka?

Standardowo przyjmuje się, że dla obuwia uniwersalnego luz w butach dziecięcych powinien wynosić 1 centymetr. W przypadku butów letnich takich jak sandały różnica ta powinna być mniejsza, około 0,5 centymetra, natomiast w przypadku ocieplanych butów zimowych większa – nawet do 1,5 centymetra. Zachowując te tolerancje mamy pewność, że użytkowanie butów będzie dla dziecka wygodne i nie będzie niekorzystnie wpływało na rozwój jego stóp.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo