Świadczenia na dzieci w 2020. Czego mogą się spodziewać rodzice?

Świadczenia dla rodziców to bez wątpienia pomoc, która znacząco ułatwia finansową opiekę nad maluchami i pozwala na zapewnienie im lepszych warunków bytu. Jakie świadczenia na dzieci przysługują rodzicom w 2020 roku? Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych świadczeń.

Świadczenia na dzieci w 2020. Czego mogą się spodziewać rodzice?
unsplash.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Becikowe jest przyznawane tym rodzinom, których dochód nie przekracza 1922 zł/osobę. Wynosi 1000 zł.
  • Zasiłek macierzyński przysługuje mamom, które w chwili porodu były objęte ubezpieczeniem chorobowym, a jego wysokość wyliczana jest na podstawie dochodu z ostatnich 12 miesięcy.
  • O kosiniakowe mogą ubiegać się kobiety, które przez ostatnie 12 miesięcy nie były objete ubezpieczeniem chorobowym.
  • 500 plus to świadczenie przyznawane wszystkim rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 lat.
  • Zasiłek rodzinny otrzymamy, jeśli dochód netto na członka rodziny nie przekracza 674 złotych.
  • 300 zł na dziecko uzyskają dodatkowo rodzice uczniów na początku każdego roku szkolnego.

1. Becikowe

Tzw. becikowe to jednorazowe świadczenie, które przyznawane jest rodzicom lub opiekunom głównie w oparciu o kryterium dochodowe. Dochód netto na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1922 złotych. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę, że młoda mama była objęta opieką od 10. tygodnia ciąży, a w każdym z trzech trymestrów przynajmniej raz udzielono jej świadczenia zdrowotnego (wizyta lekarska, wykonanie badań krwi, cytologii etc.). Becikowe wynosi 1000 złotych.

2. Zasiłek macierzyński

Świadczenie wypłacane najczęściej matkom, które przebywają na urlopie macierzyńskim. Może być również wypłacane ojcom przebywającym na urlopie ojcowskim lub rodzicielskim. Zasiłek macierzyński przyznawany jest również tym mamom, której umowa o pracę wygasła w dniu porodu lub w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Ważne jest jednak, aby poród odbył się w czasie, gdy była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Za taki czas uznawany jest również urlop wychowawczy. Mamy prowadzące indywidualną działalność gospodarczą również otrzymują zasiłek macierzyński.
Wysokość zasiłku jest wyliczana na podstawie dochodu osoby pobierającej zasiłek (matki lub ojca) – to średnia netto z 12 ostatnich miesięcy poprzedzających poród. Całościowa kwota zasiłku jest stała, jednak może być wypłacana na dwa sposoby. Przez pierwsze pół roku wypłacane jest 100 procent sumy zasiłku i 60 procent przez kolejne pół lub 80 procent przez cały okres trwania urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego).
Całościowy okres trwania obu urlopów (i czasu wypłacania zasiłku) wynosi 54 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka.

3. Kosiniakowe

Potoczna nazwa tego świadczenia pochodzi od nazwiska byłego ministra pracy – Władysław Kosiniaka-Kamysza, który był inicjatorem tej pomocy finansowej. Jest to odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, jednak przeznaczony dla kobiet, które nie są uprawnione do pobierania świadczeń, ponieważ przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających poród z różnych względów nie odprowadzały składek chorobowych na ZUS.
O kosiniakowe mogą ubiegać się kobiety przebywające na bezrobociu, pracujące na umowę zlecenie lub dzieło, ale także studentki czy rolniczki. Kosiniakowe wynosi 1000 złotych miesięcznie netto i jest wypłacane przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka; 65 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt; 67 tygodni gdy urodzą się trojaczki; 69 tygodni gdy urodzą się czworaczki oraz 71 tygodni, gdy pięcioraczki.

Sprawdź:  Od kiedy emerytury dla matek? Miały wejść od 1 stycznia 2019. Minister rodziny podaje realny termin

4. Rodzina 500 plus

Świadczenie 500+ przysługuje noworodkom, ale również dzieciom starszym, aż do uzyskania przez nie pełnoletności. Jak sama nazwa wskazuje, wynosi 500 złotych netto miesięcznie, a świadczenie przyznawane jest bez względu na dochody, stan majątkowy czy dzietność danej rodziny.

5. Zasiłek rodzinny

Świadczenie przyznawane jedynie rodzicom, którzy osiągają najniższe dochody – dochód netto na członka rodziny nie może przekraczać 674 złotych, a w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 764 złotych. Pobierane świadczenie Rodzina 500 Plus nie jest wliczane do dochodu rodziny.
Zasiłek rodzinny jest wypłacany co miesiąc i nie jest zbyt wysoki: w przypadku każdego dziecka do lat pięciu wynosi 95 złotych, w przypadku dziecka w wieku 6-18 lat 124 złote, a dziecka w wieku 19-23 lat 135 złotych.

6. Dobry start

Rodzicom dzieci chodzących do szkół przysługuje świadczenie, którego celem jest zapewnienie środków na podręczniki i przedmioty niezbędne do nauki. Kwota wypłacana w ramach programu “Dobry Start” wynosi 300 złotych i jest przyznawana jednorazowo w trakcie każdego roku szkolnego, niezależnie od dochodu rodziny. Świadczenie wypłacane jest albo do 18. albo do 20. roku życia dziecka – zależy, czy kończy ono naukę po osiągnięciu pełnoletności, czy ją kontynuuje. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do 24. roku życia dziecka.

Dodaj komentarz

Newsy
Koronawirus: Czy dzieci wrócą do szkół od września 2020?
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że ministerstwo aktualnie prowadzi prace nad rozwiązaniami, które umożliwią pod względem bezpieczeństwa powrót uczniów do szkół od nowego roku szkolnego. Tym samym rozdział, jakim
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Najpopularniejsze imiona 2020. Wiemy, jakie imiona najchętniej wybierają warszawiacy
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy została opublikowana lista najpopularniejszych imion dla dzieci nadawanych w stolicy w pierwszej połowie 2020 roku. Wynika z niej, że warszawiacy i warszawianki wybierają
Czytaj dalej
500+ Newsy
Dodatkowe pieniądze za szybkie urodzenie drugiego dziecka. To nie żart!
Oprócz 500 plus Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę przyznanie dodatkowego świadczenia rodzicom za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Taka gratyfikacja miałaby przysługiwać matce, która urodziła drugie dziecko w
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 9 listopada [ZASADY]
Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi i komu przysługuje? Jak wygląda oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i gdzie należy je złożyć? Odpowiadamy na wszystkie
Czytaj dalej
Finanse
Dziecko a wydatki – jak dopiąć domowy budżet?
Rodzicielstwo, mimo iż jest wspaniałe, kosztuje wiele nerwów i nieprzespanych nocy. Kosztuje również w sensie dosłownym. Można jednak dość łatwo i szybko uzupełnić braki w domowej kasie. Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując
Czytaj dalej
500+ Newsy
500+ zostanie wstrzymane, jeśli protesty kobiet się nie zakończą [obrzydliwe sugestie w TV]
Stacja telewizyjna, która działa na zlecenie partii rządzącej "sugeruje", że jeśli kobiety nie przestaną strajkować, to trzeba będzie ograniczyć program 500+, wyprawkę szkolną, 13 oraz 14 emeryturę i wiele innych
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Czy złożyłaś już wniosek o to świadczenie dla uczniów? Musisz to zrobić nie później niż 30 listopada
Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne o przyznanie 300 plus. Które dzieci mogą skorzystać z tego świadczenia? Komu ono nie przysługuje? Przypominamy najważniejsze informacje związane z programem Dobry Start. 300
Czytaj dalej
500+ Newsy
Jak sprawdzić status wniosku o 500 plus w 2020 roku? Sprawdź, czy musisz ponownie wnioskować o świadczenie
1 lipca był w ubiegłych latach pierwszym dniem składania wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. Ten rok jest nieco inny, ponieważ wniosek muszą złożyć wyłącznie ci, którzy nie zrobili tego
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Alimenty od dziadków 2020: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
Zdarza się czasem tak, że pomimo zasądzenia przez sąd alimentów, rodzic zobowiązany do ich płacenia uchyla się od obowiązku. W takich sytuacjach istnieje kilka sposobów na uzyskanie środków na dziecko.
Czytaj dalej