Świadczenia na dzieci w 2020. Czego mogą się spodziewać rodzice?

Świadczenia dla rodziców to bez wątpienia pomoc, która znacząco ułatwia finansową opiekę nad maluchami i pozwala na zapewnienie im lepszych warunków bytu. Jakie świadczenia na dzieci przysługują rodzicom w 2020 roku? Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych świadczeń.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Becikowe jest przyznawane tym rodzinom, których dochód nie przekracza 1922 zł/osobę. Wynosi 1000 zł.
  • Zasiłek macierzyński przysługuje mamom, które w chwili porodu były objęte ubezpieczeniem chorobowym, a jego wysokość wyliczana jest na podstawie dochodu z ostatnich 12 miesięcy.
  • O kosiniakowe mogą ubiegać się kobiety, które przez ostatnie 12 miesięcy nie były objete ubezpieczeniem chorobowym.
  • 500 plus to świadczenie przyznawane wszystkim rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 lat.
  • Zasiłek rodzinny otrzymamy, jeśli dochód netto na członka rodziny nie przekracza 674 złotych.
  • 300 zł na dziecko uzyskają dodatkowo rodzice uczniów na początku każdego roku szkolnego.

1. Becikowe

Tzw. becikowe to jednorazowe świadczenie, które przyznawane jest rodzicom lub opiekunom głównie w oparciu o kryterium dochodowe. Dochód netto na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1922 złotych. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę, że młoda mama była objęta opieką od 10. tygodnia ciąży, a w każdym z trzech trymestrów przynajmniej raz udzielono jej świadczenia zdrowotnego (wizyta lekarska, wykonanie badań krwi, cytologii etc.). Becikowe wynosi 1000 złotych.

2. Zasiłek macierzyński

Świadczenie wypłacane najczęściej matkom, które przebywają na urlopie macierzyńskim. Może być również wypłacane ojcom przebywającym na urlopie ojcowskim lub rodzicielskim. Zasiłek macierzyński przyznawany jest również tym mamom, której umowa o pracę wygasła w dniu porodu lub w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Ważne jest jednak, aby poród odbył się w czasie, gdy była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Za taki czas uznawany jest również urlop wychowawczy. Mamy prowadzące indywidualną działalność gospodarczą również otrzymują zasiłek macierzyński.
Wysokość zasiłku jest wyliczana na podstawie dochodu osoby pobierającej zasiłek (matki lub ojca) – to średnia netto z 12 ostatnich miesięcy poprzedzających poród. Całościowa kwota zasiłku jest stała, jednak może być wypłacana na dwa sposoby. Przez pierwsze pół roku wypłacane jest 100 procent sumy zasiłku i 60 procent przez kolejne pół lub 80 procent przez cały okres trwania urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego).
Całościowy okres trwania obu urlopów (i czasu wypłacania zasiłku) wynosi 54 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka.

3. Kosiniakowe

Potoczna nazwa tego świadczenia pochodzi od nazwiska byłego ministra pracy – Władysław Kosiniaka-Kamysza, który był inicjatorem tej pomocy finansowej. Jest to odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, jednak przeznaczony dla kobiet, które nie są uprawnione do pobierania świadczeń, ponieważ przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających poród z różnych względów nie odprowadzały składek chorobowych na ZUS.
O kosiniakowe mogą ubiegać się kobiety przebywające na bezrobociu, pracujące na umowę zlecenie lub dzieło, ale także studentki czy rolniczki. Kosiniakowe wynosi 1000 złotych miesięcznie netto i jest wypłacane przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka; 65 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt; 67 tygodni gdy urodzą się trojaczki; 69 tygodni gdy urodzą się czworaczki oraz 71 tygodni, gdy pięcioraczki.

4. Rodzina 500 plus

Świadczenie 500+ przysługuje noworodkom, ale również dzieciom starszym, aż do uzyskania przez nie pełnoletności. Jak sama nazwa wskazuje, wynosi 500 złotych netto miesięcznie, a świadczenie przyznawane jest bez względu na dochody, stan majątkowy czy dzietność danej rodziny.

5. Zasiłek rodzinny

Świadczenie przyznawane jedynie rodzicom, którzy osiągają najniższe dochody – dochód netto na członka rodziny nie może przekraczać 674 złotych, a w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 764 złotych. Pobierane świadczenie Rodzina 500 Plus nie jest wliczane do dochodu rodziny.
Zasiłek rodzinny jest wypłacany co miesiąc i nie jest zbyt wysoki: w przypadku każdego dziecka do lat pięciu wynosi 95 złotych, w przypadku dziecka w wieku 6-18 lat 124 złote, a dziecka w wieku 19-23 lat 135 złotych.

6. Dobry start

Rodzicom dzieci chodzących do szkół przysługuje świadczenie, którego celem jest zapewnienie środków na podręczniki i przedmioty niezbędne do nauki. Kwota wypłacana w ramach programu “Dobry Start” wynosi 300 złotych i jest przyznawana jednorazowo w trakcie każdego roku szkolnego, niezależnie od dochodu rodziny. Świadczenie wypłacane jest albo do 18. albo do 20. roku życia dziecka – zależy, czy kończy ono naukę po osiągnięciu pełnoletności, czy ją kontynuuje. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do 24. roku życia dziecka.

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo