Tak radośnie się rośnie! Jak wspierać prawidłowy rozwój malucha poprzez żywienie?

Jesteśmy tym, co jemy. Nie bez znaczenie jest zatem to, co ląduje na naszym talerzu, zwłaszcza w okresie wczesnego dzieciństwa, czyli w 1000 pierwszych dni życia. W tym czasie niemowlę, a później małe dziecko szybko rośnie, a jego wrażliwy organizm intensywnie się rozwija. Maluch każdego dnia doświadcza, nabywa nowe umiejętności, a także z radością odkrywa kulinarny świat. Jednocześnie ma szczególne potrzeby żywieniowe, dlatego potrzebuje dopasowanej diety, która będzie wspierała jego harmonijny rozwój. Jakiej? Podpowiadamy.

Okno możliwości

Potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszych latach życia są wyjątkowe. To okres, w którym rozwijają się poszczególne narządy i układy w organizmie, m.in. mózg, układ nerwowy i pokarmowy, kształtuje się odporność, rosną kości i zęby oraz trwa rozwój poznawczy. Ponadto maluch jest wtedy wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Warto więc dbać o prawidłową dietę zarówno niemowlęcia, jak i małego dziecka, ponieważ od tego, co maluch je, zależą nie tylko jego upodobania i nawyki żywieniowe, które kształtują się w pierwszych latach życia, ale także prawidłowy rozwój, trwający jeszcze długo po narodzinach.

Rozszerzanie diety – czas pełen wyzwań

Czy wiesz, że pojemność żołądka u 6-miesięcznego dziecka jest ponad 11 razy mniejsza niż u dorosłego, a u rocznego nadal prawie 8 razy mniejsza? Mimo to młody organizm, który intensywnie się rozwija, ma coraz większe zapotrzebowanie na energię, witaminy czy składniki mineralne. Ważną rolę odgrywa wtedy właściwy sposób rozszerzania diety.

Pamiętaj! Rozszerzanie jadłospisu powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca)[1].
W 1. roku życia maluszek intensywnie rośnie i rozwija się, a jego umiejętność gryzienia i żucia dopiero się kształtuje. Nowe pokarmy wprowadzaj do diety stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości (np. 3-4 łyżeczki), przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka.

Jako pierwsze w jadłospisie maluszka powinny pojawić się warzywa (najlepiej zielone), np. w postaci przecieru lub musu. Dzięki temu maluch pozna je już od samego początku odkrywania smaków, co zwiększy szansę na ich polubienie. Dopiero po około 2 tygodniach od pierwszego warzywa przychodzi czas na owoce, a później także na inne produkty, np. zboża w postaci kaszek, a także posiłki o coraz bardziej urozmaiconych konsystencjach i teksturach, np. w postaci zupek i obiadków.

Tak radośnie się rośnie!

Choć niemowlę czy małe dziecko z miesiąca na miesiąc z radością odkrywa nowe smaki, zapachy i konsystencje, warto zwrócić uwagę na właściwy dobór produktów, które lądują w jego miseczce czy na talerzyku. Odpowiedzią na potrzeby żywieniowe najmłodszych są produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, czyli te, które posiadają na opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6. miesiącu). Zgodnie z przepisami prawa taka żywność spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy.

Przykładem produktów, które idealnie sprawdzą się na różnych etapach rozszerzania diety, są obiadki i kaszki BoboVita. Ich receptury zostały opracowane przez ekspertów BoboVita z myślą o zaspokojeniu potrzeb żywieniowych rozwijającego się dziecka, a zawarte w nich składniki zawarte przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że produkty te są dopasowane do potrzeb młodego organizmu na różnych etapach rozwoju. Warto, aby zagościły w menu maluszka, ponieważ:

  • to produkty, które mają prosty skład – bez zbędnych dodatków[2],
  • są ze składnikami w 100% naturalnego pochodzenia,
  • to jakość dla Twojego maluszka potwierdzona na 100%,
  • obiadki wspierają prawidłowy rozwój dziecka – zawierają kwas ALA dla prawidłowego rozwoju mózgu[3], a ponadto są z mięsem w 100% bez pozostałości antybiotyków,
  • każda porcja mlecznej kaszki PORCJA ZBÓŻ to pełnowartościowy posiłek[4] idealny dla maluszka na śniadanie czy na kolację!

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.


  1. Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.
  2. Zgodnie z przepisami prawa, żywność dla niemowląt i małych dzieci, w tym produkty BoboVita nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.
  3. Dotyczy tych obiadków BoboVita, które zgodnie z informacją na etykiecie zawierają kwas ALA dla prawidłowego rozwoju mózgu.
  4. Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy posiłek.
NA ZAKUPACH

Top 5 prezentów na Dzień Kobiet

Czy tradycyjny goździk lub tulipan to najlepszy prezent na Dzień Kobiet? Oczywiście będzie on miłym gestem, ale jeśli chcesz, by Twoja partnerka patrzyła na ciebie znacznie łaskawszym okiem przez kilka...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Wiosenne sukienki dla ciężarnych

Wiosenne trendy na światowych pokazach mody wywierają wpływ na modę, a tym samym sukienki dla ciężarnych. Na co będziemy stawiać w nadchodzących miesiącach?   Wiosenne sukienki dla ciężarnych 2017 Jakie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general