Termometr bezdotykowy: jak działa, ile kosztuje i czy warto go kupić?
Termometr to urządzenie, które musi się znaleźć w każdej apteczce, zwłaszcza, jeśli w domu jest małe dziecko. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jaki termometr kupić, żeby był bezpieczny i skutecznie mierzył temperaturę niemowlaka. Do wyboru są klasyczne termometry, którymi można mierzyć temperaturę na przykład pod pachą lub w buzi, termometry do mierzenia temperatury poprzez przyłożenie urządzenia do czoła dziecka, a także termometry bezdotykowe. Ważne, żeby wybrany model był bezpieczny w użytkowaniu i pozwalał na zdiagnozowanie, czy dziecko ma gorączkę czy nie. Najbardziej wygodne i szybkie w użytku wydają się być termometry bezdotykowe, jednak czy są one dobrym wyborem? Podpowiadamy, czy warto kupić termometr bezdotykowy i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Termometr bezdotykowy: zalety
Ze względu na to, że termometry bezdotykowe są dostępne na rynku stosunkowo od niedawna, wiele osób nie wie, jaka jest ich zasada działania, co w wielu przypadkach jest argumentem, który sprawia, że rodzice rezygnują z zakupu takiego sprzętu. Termometry bezdotykowe wykorzystują technikę podczerwieni, dzięki czemu pomiar jest znacznie szybszy niż pomiar za pomocą klasycznego termometru elektronicznego. Wynik jest dostępny zazwyczaj już po kilku sekundach, w przeciwieństwie do pomiarów zwykłym termometrem, w przypadku których pomiar trwa nawet kilka minut.
Dużą zaletą tego typu termometrów jest to, że pomiar temperatury jest bardzo cichy, a termometru nie trzeba przykładać do ciała, dlatego można mierzyć temperaturę nawet podczas snu, bez ryzyka obudzenia dziecka. Poza tym, termometrem bezdotykowym można mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale również temperaturę pomieszczenia, wody w kąpieli czy mleka. W związku z tym, kupując jedno urządzenie, można zastąpić kilka termometrów, z których każdy służyłby do innego pomiaru. Dużą zaletą termometrów bezdotykowych jest również to, że są bardziej higieniczne niż zwykłe termometry, ponieważ nie wymagają kontaktu ze skórą. Zaletą termometrów bezdotykowych jest również to, że zazwyczaj nie wymagają robienia przerwy między pomiarami, co jest często konieczne w przypadku termometrów elektronicznych.
Oprócz dokładności, przy zakupie termometru bezdotykowego warto zwrócić uwagę na zakres pomiaru temperatury. Jeżeli planujemy wykorzystywać urządzenie jedynie do pomiaru temperatury ciała, zakres nie musi być bardzo szeroki, natomiast, jeżeli termometr ma być wykorzystywany również do pomiaru temperatury otoczenia, posiłków, napoi albo wody w wannie, trzeba wybrać termometr z szerszym zakresem pomiarowym.
Termometr bezdotykowy: opinie
Termometry bezdotykowe wciąż wzbudzają sporo kontrowersji i nie są tak popularne, jak klasyczne elektroniczne termometry. Wiele osób uważa, że ich cena jest zbyt wygórowana i nie opłaca się kupować takiego urządzenia. Wadą, na jaką zwracają uwagę użytkownicy takich termometrów, jest mała dokładność pomiarów. Pomiar jest dokładniejszy w droższych modelach, dlatego nie warto kupować najtańszych termometrów, ponieważ wiele z nich pozwala na określenie przybliżonej temperatury, ale jeśli konieczny jest bardziej dokładny pomiar, urządzenie jest praktycznie bezużyteczne. Duża część rodziców uważa, że termometr bezdotykowy jest przydatny do szybkiego określenia temperatury dziecka, ale warto mieć w domu również inny, bardziej dokładny termometr.
Spora część rodziców, którzy używają termometru bezdotykowego żali się również, że termometr podawał odpowiednie wyniki na początku użytkowania, a po zaledwie kilku miesiącach zaczął się psuć.
Termometr bezdotykowy: sposób użytkowania
W przypadku stosowania każdego typu termometru, a zwłaszcza tego bezprzewodowego, niezwykle ważne jest to, aby stosować się do zaleceń producenta i prawidłowo wykonywać pomiar. Należy zawsze przykładać termometr na zalecaną odległość, ponieważ od tego w dużej mierze zależy to, czy wynik pomiaru będzie poprawny. Podczas mierzenia temperatury dziecko nie powinno się ruszać. Poza tym, warto pamiętać, żeby nie mierzyć temperatury bezpośrednio po wyjściu z kąpieli, po ciepłym posiłku albo zaraz po tym, jak maluch płakał. Takie czynniki mogą chwilowo podwyższać temperaturę, przez co wynik nie będzie miarodajny.
Termometr bezdotykowy dla dzieci: cena
Cena to jeden z czynników, które powstrzymują rodziców przed zakupem termometru bezdotykowego. Zwykły termometr elektroniczny można kupić w aptece albo sklepie z artykułami elektronicznymi już za kilkanaście złotych. Cena termometrów elektronicznych z najbardziej zaawansowanymi funkcjami rzadko kiedy przekracza kilkadziesiąt złotych. Z kolei niektóre modele termometrów bezdotykowych kosztują nawet kilkaset złotych. Wprawdzie termometry bezdotykowe można czasami kupić w supermarketach już za około 50 złotych, ale ich jakość w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Ceny termometrów bezdotykowych, które cieszą się dobrymi opiniami i dają dosyć dokładne wyniki, zaczynają się od około 150 złotych.
[Zdjęcie główne: zdjęcie produktowe Sklep Medyczny i Rehabilitacyjny Sochaczew]
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Zakupy
- Termometr bezdotykowy: jak działa, ile kosztuje i czy warto go kupić?
Pierścionek zaręczynowy
Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...
Czytaj dalej →Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę
Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...
Czytaj dalej →Stół wiejski na weselu
Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem