Termometr bezdotykowy: jak działa, ile kosztuje i czy warto go kupić?

Termometr to urządzenie, które musi się znaleźć w każdej apteczce, zwłaszcza, jeśli w domu jest małe dziecko. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jaki termometr kupić, żeby był bezpieczny i skutecznie mierzył temperaturę niemowlaka. Do wyboru są klasyczne termometry, którymi można mierzyć temperaturę na przykład pod pachą lub w buzi, termometry do mierzenia temperatury poprzez przyłożenie urządzenia do czoła dziecka, a także termometry bezdotykowe. Ważne, żeby wybrany model był bezpieczny w użytkowaniu i pozwalał na zdiagnozowanie, czy dziecko ma gorączkę czy nie. Najbardziej wygodne i szybkie w użytku wydają się być termometry bezdotykowe, jednak czy są one dobrym wyborem? Podpowiadamy, czy warto kupić termometr bezdotykowy i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Termometr bezdotykowy: zalety

Ze względu na to, że termometry bezdotykowe są dostępne na rynku stosunkowo od niedawna, wiele osób nie wie, jaka jest ich zasada działania, co w wielu przypadkach jest argumentem, który sprawia, że rodzice rezygnują z zakupu takiego sprzętu. Termometry bezdotykowe wykorzystują technikę podczerwieni, dzięki czemu pomiar jest znacznie szybszy niż pomiar za pomocą klasycznego termometru elektronicznego. Wynik jest dostępny zazwyczaj już po kilku sekundach, w przeciwieństwie do pomiarów zwykłym termometrem, w przypadku których pomiar trwa nawet kilka minut.

Dużą zaletą tego typu termometrów jest to, że pomiar temperatury jest bardzo cichy, a termometru nie trzeba przykładać do ciała, dlatego można mierzyć temperaturę nawet podczas snu, bez ryzyka obudzenia dziecka. Poza tym, termometrem bezdotykowym można mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale również temperaturę pomieszczenia, wody w kąpieli czy mleka. W związku z tym, kupując jedno urządzenie, można zastąpić kilka termometrów, z których każdy służyłby do innego pomiaru. Dużą zaletą termometrów bezdotykowych jest również to, że są bardziej higieniczne niż zwykłe termometry, ponieważ nie wymagają kontaktu ze skórą. Zaletą termometrów bezdotykowych jest również to, że zazwyczaj nie wymagają robienia przerwy między pomiarami, co jest często konieczne w przypadku termometrów elektronicznych.

Oprócz dokładności, przy zakupie termometru bezdotykowego warto zwrócić uwagę na zakres pomiaru temperatury. Jeżeli planujemy wykorzystywać urządzenie jedynie do pomiaru temperatury ciała, zakres nie musi być bardzo szeroki, natomiast, jeżeli termometr ma być wykorzystywany również do pomiaru temperatury otoczenia, posiłków, napoi albo wody w wannie, trzeba wybrać termometr z szerszym zakresem pomiarowym.

Termometr bezdotykowy: opinie

Termometry bezdotykowe wciąż wzbudzają sporo kontrowersji i nie są tak popularne, jak klasyczne elektroniczne termometry. Wiele osób uważa, że ich cena jest zbyt wygórowana i nie opłaca się kupować takiego urządzenia. Wadą, na jaką zwracają uwagę użytkownicy takich termometrów, jest mała dokładność pomiarów. Pomiar jest dokładniejszy w droższych modelach, dlatego nie warto kupować najtańszych termometrów, ponieważ wiele z nich pozwala na określenie przybliżonej temperatury, ale jeśli konieczny jest bardziej dokładny pomiar, urządzenie jest praktycznie bezużyteczne. Duża część rodziców uważa, że termometr bezdotykowy jest przydatny do szybkiego określenia temperatury dziecka, ale warto mieć w domu również inny, bardziej dokładny termometr.

Spora część rodziców, którzy używają termometru bezdotykowego żali się również, że termometr podawał odpowiednie wyniki na początku użytkowania, a po zaledwie kilku miesiącach zaczął się psuć.

Termometr bezdotykowy: sposób użytkowania

W przypadku stosowania każdego typu termometru, a zwłaszcza tego bezprzewodowego, niezwykle ważne jest to, aby stosować się do zaleceń producenta i prawidłowo wykonywać pomiar. Należy zawsze przykładać termometr na zalecaną odległość, ponieważ od tego w dużej mierze zależy to, czy wynik pomiaru będzie poprawny. Podczas mierzenia temperatury dziecko nie powinno się ruszać. Poza tym, warto pamiętać, żeby nie mierzyć temperatury bezpośrednio po wyjściu z kąpieli, po ciepłym posiłku albo zaraz po tym, jak maluch płakał. Takie czynniki mogą chwilowo podwyższać temperaturę, przez co wynik nie będzie miarodajny.

Termometr bezdotykowy dla dzieci: cena

Cena to jeden z czynników, które powstrzymują rodziców przed zakupem termometru bezdotykowego. Zwykły termometr elektroniczny można kupić w aptece albo sklepie z artykułami elektronicznymi już za kilkanaście złotych. Cena termometrów elektronicznych z najbardziej zaawansowanymi funkcjami rzadko kiedy przekracza kilkadziesiąt złotych. Z kolei niektóre modele termometrów bezdotykowych kosztują nawet kilkaset złotych. Wprawdzie termometry bezdotykowe można czasami kupić w supermarketach już za około 50 złotych, ale ich jakość w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Ceny termometrów bezdotykowych, które cieszą się dobrymi opiniami i dają dosyć dokładne wyniki, zaczynają się od około 150 złotych.

[Zdjęcie główne: zdjęcie produktowe Sklep Medyczny i Rehabilitacyjny Sochaczew]

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo