Ten jeden fakt o chrzcie, o którym rodzice nie mają pojęcia! Ksiądz z TikToka wyjaśnia

Ksiądz z TikToka zadziwił wielu rodziców jednym zapisem dotyczącym chrztu dziecka. W komentarzach do filmu pojawia się wiele pytań w stylu “czemu nie wiedziałam o tym wcześniej”. O co chodzi?

Na platformie TikTok swój popularny profil prowadzi ks. Sebastian Picur, który obserwuje ponad 657 tys. osób. Kapłan chętnie odpowiada na nim na zadawane przez wiernych pytania dotyczące wiary (i nie tylko). Jedna z mam zadała mu pytanie dotyczące chrztu. Odpowiedź na to pytanie wywołała niemałe zamieszanie.

Rodzice chrzestni

Nie jest nowością, że coraz trudniej znaleźć “dobrego chrzestnego”. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, że bierzmowanie i spowiedź mogą nie wystarczyć, by ksiądz zaakceptował rodzica chrzestnego. Jedna z mam zapytała więc księdza na TikToku, czy do chrztu potrzeba dwóch rodziców chrzestnych czy wystarczy jeden?

Proszę księdza, czy podczas chrztu może być tylko jeden rodzic chrzestny? Prawo kanoniczne mówi, że tak? Proszę o odpowiedź

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @alan00223 #ksiadz #wiara #kościół #sakramenty #chrzest #chrzestni ♬ Angeleyes (Sped Up Version) – user32780792152

Ksiądz Sebastian Picur potwierdził, że według Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 873), podczas chrztu może być obecny tylko jeden rodzic chrzestny.

Sprawdź: Podliczyła chrzestnej koszty komunii dziecka. “12 tys. Uzbierałaś już tyle? Oczywiście jesteś zaproszona”

Reakcje internautów

Pod nagraniem księdza Sebastiana pojawiła się masa komentarzy od internautów. Okazało się, że wiele osób nie miało pojęcia o istnieniu takiego zapisu. Użytkownicy TikToka byli zaskoczeni faktem, że do chrztu potrzebny może być tylko jeden chrzestny. Niektórzy stwierdzili, że gdyby o tym wiedzieli, wybraliby dla swojego dziecka taką opcję. Często mieli problem ze znalezieniem dwóch takich osób i brali kogoś “przypadkowego”.

Wybór jednego rodzica chrzestnego

Niektórzy rodzice przyznali w komentarzach, że wiedzieli o tym wcześniej i zdecydowali się na wybór jednego rodzica chrzestnego, zamiast typować dodatkową osobę, z którą nie łączyły ich bliższe relacje.

Cytaty z komentarzy

“Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej”, “I czemu tego nie wiedziałam wcześniej? Tzn. 17 lat temu”, “Ja jestem chrzestną i sama podawałam małą, bo rodzice nie mieli drugiej osoby”, “U nas tak było”, “Mój syn też ma tylko chrzestną” – pisali.

Sprawdź: Czy chrzestna może być w ciąży?

Chociaż tradycyjnie dziecko ma dwóch rodziców chrzestnych, Kodeks Prawa Kanonicznego pozwala na wybór tylko jednego. Ta informacja była dla wielu osób zaskoczeniem, ale dla niektórych była to ulga, ponieważ pozwoliła im na wybór osoby, która naprawdę ma znaczenie w ich życiu i życiu ich dziecka.

Sprawdź: Zaświadczenie do bycia chrzestnym – jak powinno wyglądać i kto je wydaje?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo