Każde nazwisko ma swoje pochodzenie i znaczenie. Mowa tutaj również o tych najkrótszych. Te składają się bowiem z zaledwie dwóch liter i noszą je zaledwie po dwie osoby w Polsce.
Gdy w XIV wieku członkom rodów szlacheckich zaczęto nadawać nazwiska, pochodziły one głównie od nazwy miejsca zamieszkania, nazwiska ojca lub też wykonywanego zawodu. Na przestrzeni lat uległo to zmianom, a obecnie najkrótsze nazwiska w Polsce mają po zaledwie 2 litery. O jakich mowa?
Sprawdź: Jak brzmi najdłuższe nazwisko w Polsce? Ma aż 51 znaków! Noszą je zaledwie dwie osoby
Najkrótsze i najdłuższe nazwiska w Polsce. Z pewnością są oryginalne
Na czele najpopularniejszych nazwisk jak wiele osób się zapewne domyśla, znajduje się Nowak. Tuż za nim na podium znalazł się Kowalski i Wiśniewski. Dzięki danym przedstawionym przez Ministerstwo Cyfryzacji można też sprawdzić, jakie są najkrótsze nazwiska w naszym kraju. Dwuliterowych nazwisk jest całkiem sporo, a wśród nich są m.in.:
- Ax
- Bc
- Oo
- Eo
- In
- Je
- Ka
- Oe
- Sa.
Wszystkie z nich noszą po dwie osoby w kraju. To więc rzeczywiście „skromnie” w porównaniu do najdłuższego nazwiska w Polsce. Noszą je jedynie dwie kobiety, a liczy ono aż 51 znaków i jest to Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. Najdłuższe męskie nazwiska są nieco krótsze, ale wciąż mogą sprawiać problemy z zapamiętaniem. Mają po 35 znaków i brzmią: Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko oraz Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.
Sprawdź: Skąd pochodzi moje nazwisko? Odkryj korzenie i poznaj historię swojego nazwiska
Co oznacza nazwisko? Możesz to szybko sprawdzić
Jak wspomnieliśmy, każde nazwisko ma swoją historię i można bardzo łatwo ją sprawdzić. Należy jedynie wejść na stronę nazwiska.jip.pan.pl. Dowiemy się wówczas nie tylko skąd pochodzi nasze nazwisko, ale również ile osób w Polsce nosi je obecnie, jaka jest jego pochodzenie czy nawet rozmieszczenie geograficzne.
Sprawdź: Ojciec popełnił błąd przy rejestracji imienia. Teraz jego córka ma problem