To najkrótsze nazwiska w Polsce. Składają się jedynie z 2 liter

Każde nazwisko ma swoje pochodzenie i znaczenie. Mowa tutaj również o tych najkrótszych. Te składają się bowiem z zaledwie dwóch liter i noszą je zaledwie po dwie osoby w Polsce.

Gdy w XIV wieku członkom rodów szlacheckich zaczęto nadawać nazwiska, pochodziły one głównie od nazwy miejsca zamieszkania, nazwiska ojca lub też wykonywanego zawodu. Na przestrzeni lat uległo to zmianom, a obecnie najkrótsze nazwiska w Polsce mają po zaledwie 2 litery. O jakich mowa?

Sprawdź: Jak brzmi najdłuższe nazwisko w Polsce? Ma aż 51 znaków! Noszą je zaledwie dwie osoby

Najkrótsze i najdłuższe nazwiska w Polsce. Z pewnością są oryginalne

Na czele najpopularniejszych nazwisk jak wiele osób się zapewne domyśla, znajduje się Nowak. Tuż za nim na podium znalazł się Kowalski i Wiśniewski. Dzięki danym przedstawionym przez Ministerstwo Cyfryzacji można też sprawdzić, jakie są najkrótsze nazwiska w naszym kraju. Dwuliterowych nazwisk jest całkiem sporo, a wśród nich są m.in.:

  • Ax
  • Bc
  • Oo
  • Eo
  • In
  • Je
  • Ka
  • Oe
  • Sa.

Wszystkie z nich noszą po dwie osoby w kraju. To więc rzeczywiście “skromnie” w porównaniu do najdłuższego nazwiska w Polsce. Noszą je jedynie dwie kobiety, a liczy ono aż 51 znaków i jest to Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. Najdłuższe męskie nazwiska są nieco krótsze, ale wciąż mogą sprawiać problemy z zapamiętaniem. Mają po 35 znaków i brzmią: Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko oraz Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.

Sprawdź: Skąd pochodzi moje nazwisko? Odkryj korzenie i poznaj historię swojego nazwiska

Co oznacza nazwisko? Możesz to szybko sprawdzić

Jak wspomnieliśmy, każde nazwisko ma swoją historię i można bardzo łatwo ją sprawdzić. Należy jedynie wejść na stronę nazwiska.jip.pan.pl. Dowiemy się wówczas nie tylko skąd pochodzi nasze nazwisko, ale również ile osób w Polsce nosi je obecnie, jaka jest jego pochodzenie czy nawet rozmieszczenie geograficzne.

Sprawdź: Ojciec popełnił błąd przy rejestracji imienia. Teraz jego córka ma problem

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo