Ubezpieczenie grupowe a urodzenie dziecka: Ile pieniędzy po porodzie otrzymasz z TU?

Kupując ubezpieczenie na życie mamy możliwość otrzymania pieniędzy za urodzenie planowanego w przyszłości dziecka. Co jednak, gdy przyszła mama jest już w ciąży i dopiero zamierza się ubezpieczyć? Okazuje się, że jedyną szansą na wypłatę pieniędzy jest ubezpieczenie grupowe w pracy. Dlaczego? Chodzi oczywiście o okres karencji!

  • Ubezpieczenia grupowe są negocjowane indywidualnie przez każdy z zakładów pracy, a ich warunki mogą się znacząco między sobą różnić.
  • Większość ubezpieczeń ma okres karencji określający czas, jaki musi upłynąć od podpisania polisy do momentu wypłaty ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia grupowego w pracy karencja na urodzenie dziecka może być bardzo krótka lub może nie być jej wcale.
  • Wysokość świadczenia określają limity kwotowe zawarte w OWU polisy.

Ubezpieczenie grupowe a urodzenie dziecka

“Jestem w ciąży i planujemy z mężem wykupienie ubezpieczenia” – czytamy na wielu forach dla przyszłych mam. Pomysł wydaje się świetny, jednak po zapoznaniu się z ofertą i Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU) większości polis okaże się, że żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie garnie się do wypłaty pieniędzy kobiecie, która była w ciąży w momencie podpisywania polisy. Trudno się temu dziwić! To trochę tak, jakby towarzystwo ubezpieczało dom w trakcie powodzi lub majątek w czasie wojny – wiadomo, że wypłata odszkodowania jest niemal nieunikniona, a ilość wpłaconych składek zdecydowanie nie pokryje wysokości wypłaconych świadczeń.

Ubezpieczenie grupowe a okres karencji na urodzenie dziecka

Czy to oznacza, że będąc w ciąży nie mamy szans na podpisanie umowy ubezpieczeniowej, która zapewni nam wypłatę świadczenia za poród i ewentualny pobyt w szpitalu? Furtką dla ciężarnych może okazać się grupowe ubezpieczenie pracownicze. W przeciwieństwie do indywidualnie wykupywanej polisy ubezpieczenie grupowe jest negocjowane przez zakład pracy dla kilkudziesięciu lub kilkuset pracowników. W takim wypadku ryzyko ubezpieczyciela rozprasza się na wszystkie ubezpieczone osoby, a tym samym inaczej kształtowane są warunki OWU.

Okres karencji ubezpieczenia to czas, jaki musi minąć pomiędzy podpisaniem umowy, a objęciem ubezpieczonej osoby pełną ochroną wynikającą z danej polisy. Gdy chcemy uzyskać świadczenie za urodzenie dziecka, okres karencji zazwyczaj wynosi od 1 do 12 miesięcy od podpisania umowy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy obejmuje nas ubezpieczenie grupowe w pracy – wówczas okres karencji na urodzenie dziecka może być zdecydowanie krótszy niż przy tradycyjnych polisach lub może go nie być w ogóle.

Grupowe ubezpieczenie pracownicze a wysokość świadczeń

Czy mając ubezpieczenie grupowe PZU, Warta, Compensa lub innego towarzystwa ubezpieczeniowego mamy pewność, że okres karencji został zniesiony? Odpowiedzi na to pytanie trudno doszukiwać się w OWU polis wymienionych ubezpieczycieli, ponieważ jak wspomniałam duże firmy zatrudniające nawet setki pracowników negocjują stawki oraz warunki indywidualnie. Okres karencji ubezpieczenia grupowego może być więc bardzo różny i należałoby sprawdzić zakres ubezpieczenia konkretnego ubezpieczenia grupowego w swojej pracy.

Limity kwotowe i wyłączenia odpowiedzialności

Karencja to jedno, ale OWU ubezpieczeń grupowych określają także limity kwotowe i wyłączenia odpowiedzialności towarzystw. Limity kwotowe to nic innego jak z góry określona maksymalna kwota, która może być wypłacona ubezpieczonemu. W zależności od polisy, wypłata świadczeń może się należeć w przypadku:

  • urodzenia dziecka;
  • urodzenia dziecka z wadą wrodzoną;
  • urodzenia martwego dziecka;
  • pobytu w szpitalu powyżej określonej liczby dni;
  • operacji chirurgicznych;
  • poważnego zachorowania.

Zasady wypłaty ubezpieczenia grupowego szczegółowo regulują jego warunki, a informację o nich powinniśmy otrzymać u pracodawcy.

Rodzice pytają o ubezpieczenia grupowe i kwestię urodzenia dziecka

Gdzie znaleźć ubezpieczenie bez karencji na urodzenie dziecka?

W przypadku polisy indywidualnej jest to niemożliwe. Inaczej to wygląda, gdy obejmuje ją grupowe ubezpieczenie pracownicze. Wówczas czas karencji ubezpieczenia zależy od warunków wynegocjowanych przez pracodawcę.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenie grupowe a okres karencji na urodzenie dziecka?

W przypadku ubezpieczenia grupowego w pracy okres karencji może być bardzo krótki lub może nie być go wcale. Warunki polisy należy sprawdzić w zakładzie pracy, a nie na stronie ubezpieczyciela.

Ile pieniędzy z ubezpieczenia grupowego na życie i urodzenie dziecka?

Wysokość świadczeń zależy od warunków konkretnego ubezpieczenia grupowego. Zazwyczaj waha się w przedziale 1000-3000 zł. Dodatkowo ubezpieczenie można dostać w przypadku przedłużającego się pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznych, czy po urodzeniu dziecka z wadami wrodzonymi.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo