Choroba sieroca: przyczyny, objawy oraz leczenie
Choroba sieroca bywa nazywana chorobą braku miłości. Z pozoru dziecko nią dotknięte funkcjonuje normalnie, wstaje co rano, bawi się z rówieśnikami, wykonuje swoje drobne obowiązki, lecz w głębi duszy małego człowieka jątrzy się rana, która może nie zagoić się nawet do końca jego życia.

Choroba sieroca
Choroba sieroca w fachowej literaturze określana jest również mianem nieorganicznego zespołu opóźnienia rozwoju, hospitalizmem i zaniedbywaniem dziecka. To ostatnie idealnie oddaje sedno całego problemu, ponieważ choroba sieroca jest zaniedbaniem emocjonalnych potrzeb dziecka. Wywołuje to zespół zaburzeń lub nawet zahamowania rozwoju psychicznego.
Każdy człowiek do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z drugą osobą. W rodzicach istnieje naturalny, instynktowny odruch potrzeby głaskania, całowania, noszenia na rękach, dotykania ich malutkiego noworodka, niemowlaka i następnie coraz starszego malucha. To potrzeby wynikające z naszej natury, a po drugiej ich stronie leży naturalna potrzeba odbierania tych czułości. Obok kontaktu fizycznego, niezbędne dla rozwoju dziecka jest także nawiązanie więzi psychicznej.
Skutki choroby sierocej bardzo utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Dziecko nie potrafi nawiązywać poprawnych relacji, ma problemy z samooceną, która jest zaniżona, pojawiają się stany depresyjne. W dorosłym życiu człowiek nie będzie potrafił zbudować związku, będzie odczuwał problemy z motywacją i samoakceptacją.
Choroba sieroca: przyczyny
Brak zaspokojenia tych potrzeb emocjonalnych, które wszyscy mamy wpisane w nasze geny, skutkuje zaburzeniami, które składają się na obraz choroby sierocej. Jej nazwa wskazuje, że dotyka ona dzieci, które dorastają bez rodziców, wychowanków domów dziecka, ale mogą na nią zapaść również maluchy z normalnych, z pozoru szczęśliwych rodzin. Choroba sieroca nazywana jest także hospitalizmem, z uwagi na to, że może być wywołana także przez długotrwały pobyt w szpitalu, gdzie dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i więzi z rodzicem, nawet przy codziennych, wielogodzinnych wizytach.
Specjaliści alarmują, że choroba sieroca dotyka nie tylko dzieci wychowywane w rodzinach patologicznych czy w domach dziecka. Również w tzw. „dobrych domach” zdarzają się jej przypadki coraz częściej. Związane jest to z zabieganiem rodziców, którzy całe dnie spędzają w pracy i nie mają czasu dla swojego dziecka.
Bezpośrednia przyczyna choroby sierocej tkwi w niepoprawnych relacjach z rodzicami, a zwłaszcza z mamą. Brak trwałej i mocnej więzi emocjonalnej powoduje brak przywiązania i poczucie bycia odtrąconym. Szereg problemów emocjonalnych objawia się w trzech fazach, które są charakterystyczne dla choroby sierocej.
Faza aktywnego protestu
Dziecko protestuje przeciwko byciu zostawianym samemu sobie, ciągle płacze, aktywnie domaga się kontaktu z rodzicami, zaczepia ich, przywołuje. Jeżeli jest nieco starsze, zaczyna próbować ściągać na siebie uwagę w nieco bardziej widowiskowy sposób – bywa agresywne, dochodzi do samookaleczeń.
Faza rozpaczy
Faza ta z pozoru wygląda jak ustępowanie objawów i bardzo często właśnie z tym jest mylona. Dziecko cichnie, jest spokojniejsze, ale staje się smutne i coraz bardziej apatyczne. Jego samotność emocjonalna powoduje narastające lęki, maluch nie czuje się bezpiecznie. W tej fazie pojawia się moczenie nocne i zaburzenia odżywiania. Może dojść również do problemów związanych z układem trawiennym – silne bóle brzucha, wymioty, biegunki. Spada odporność i pojawiają się zautomatyzowane odruchy, takie jak ssanie kciuka, bujanie ciałem w przód i w tył.
Faza obojętności
Stan braku więzi emocjonalnej i towarzyszące temu uczucia strachu, opuszczenia, samotności, stają się dla dziecka normalne. Jest ono wyobcowane, apatyczne i bierne. Nie wykazuje zainteresowania otoczeniem. Często wydaje się być nieobecne, „sufituje”, czyli krąży wzrokiem po ścianach i suficie, zamiast utrzymywać kontakt wzrokowy.
Choroba sieroca: leczenie
Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe są szanse na powodzenie. W bardzo początkowej fazie choroby wystarczy jedynie nawiązanie poprawnych relacji z maluchem, jeżeli jednak sytuacja jest poważniejsza, leczenie jest długotrwałe i bardzo trudne. Wymaga psychoterapii, czasami wieloletniej.
Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie? O tym wierni powinni wiedzieć
Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje spotkanie w ministerstwie: “Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było”
Na jaki okres 500 plus 2023? Rodzice powinni uważać, co zaznaczają we wniosku
Rodzice zostawili dziecko na lotnisku, bo nie kupili mu biletu. Zamierzali wsiąść na pokład bez niego
Czy do wniosku 500+ trzeba dołączyć jakieś dokumenty?
Przerwa w wypłatach 500+ to nawet trzy miesiące. Niektórzy mogą jej jednak uniknąć. Jest warunek
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Choroba sieroca: przyczyny, objawy oraz leczenie
Stało się! Lekarz potwierdził “diagnozy” teściowej
Wczoraj Zuzia skończyła 7 miesięcy. Tak się złożyło, że tego samego dnia miała kolejne szczepienie. Szczepienia wiążą się z ważeniem, mierzeniem i ogólnym bilansem niemowlaka. Bilans wykazał, że Zuzia ma...
Czytaj dalej →Cicha strefa bez dziecka w samolocie?
Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...
Czytaj dalej →Problemy młodych rodziców
W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar: Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...
Czytaj dalej →- konkurs recytatorski-1klasa-jaki wiersz??? - Forum 2022
- Kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży? - Forum 2022
- KTG - jak odczytywać? - Forum 2022
- Objawy wyrostka?? - Forum 2022
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- Ciężki oddech, wzdychanie u dziecka: Co robić, gdy dziecko sapie przy oddychaniu? - Forum 2022
- 1,5 cm rozwarcia... kiedy poród? :) - Forum 2022
- Broncho-vaxom, rybimunyl??? - Forum 2022
- Bujanie dziecka na boki i kręcenie głową - nie tylko przed snem. Czy to powód do niepokoju? - Forum 2022
- Czy tych kupek nie jest zbyt dużo? :-( - Forum 2022
- Dieta kopenhaska-któraś stosowała? - Forum 2022
- Duomox w ciąży?? - Forum 2022
- Espumisan dla 2 tygodniowego noworodka? - Forum 2022
- Kontrola z ZUSu - do dziewczyn na L4 - Forum 2022
- Kot sikający na moje drzwi!!!! - Forum 2022
- Maść na AZS - Forum 2022
- Obiady na wyjazd: Jak robić weki w słoikach? - Forum 2022
- Skolioza, wady postawy u dzieci - Forum 2022
- Test ciążowy pierwszy negatywny a drugi pozytywny - Forum 2022
- Ulewanie i prężenie po mleku Bebilon Pepti - Forum 2022
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje rozmowy z MEiN: "Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było"
- Do kiedy wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów
- Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?
- Rymowanki dla dzieci. Krótkie, zabawne, pierwsze wierszyki dla maluchów. Świetne na pamięć i wyobraźnię!
- Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki
- Przelicznik gramów na dekagramy: 1 dag ile to g?
- Szkoła w chmurze - edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można go wykorzystać?
- Co to jest forma gramatyczna? Jak ją określić? Sprawdź najważniejsze informacje o przykłady
- Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie? O tym wierni powinni wiedzieć