“Wolę umrzeć niż zgrzeszyć”. Podręcznik do religii przekazuje dzieciom niepokojące treści. W sieci zawrzało

“Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć” – takie zdanie zawiera podręcznik do religii przeznaczony dla uczniów III klasy szkoły podstawowej. Gdy tylko fragment ujrzał światło dzienne, natychmiast wywołał burzę w sieci. Oburzeni i zaniepokojeni byli szczególnie rodzice, którzy pytają, czy to właśnie taki przekaz płynie ze szkolnej katechezy. Głos w tej sprawie zabrali także specjaliści z zakresu psychologii dziecięcej. Ich zdaniem uczeń w kryzysie psychicznym może potraktować to jako potwierdzenie, że nie warto żyć. Wydawnictwo odniosło się już do sprawy.

Podręcznik do religii dla 3 klasy: “Wolę umrzeć niż zgrzeszyć”

“Wolę umrzeć niż zgrzeszyć” – to kontrowersyjne zdanie znalazło się w jednym z podręczników dopuszczonych do użytku w klasach III szkoły podstawowej. Publikacja została przygotowana przez Jezuickie Wydawnictwo Apostolstwa z Krakowa i nosi tytuł “Jezu, czekamy na Ciebie”. Słowa zmieszczone w książce wywołały oburzenie wśród rodziców, a w sprawie wypowiedzieli się także specjaliści z dziedziny psychologii dziecięcej, którzy podkreślają, że takie stwierdzenia mogą negatywnie odbić się na samopoczuciu dzieci będących w kryzysie psychicznym.

Po upublicznieniu fragmentu o sprawie zrobiło się głośno przede wszystkim w internecie i mediach społecznościowych. O komentarz poproszono również przedstawicieli episkopatu, którzy jednak nie widzą w tych słowa nic niepokojącego i wyraźnie stwierdzają, że nie jest to w żadnym wypadku zachęta do samobójstwa. Zdaniem biskupów zarzuty są nieuzasadnione, a media i rodzice nadinterpretują przytoczone zdanie.

wolę umrzeć niż zgrzeszyć podręcznik

Zobacz: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Wydawnictwo odnosi się do sprawy

Podręcznik, który wywołał taką burzę, ma służyć trzecioklasistom do odpowiedniego przygotowania się do I Komunii Świętej. Kontrowersyjny fragment to cytat ze św. Dominik Savio, który towarzyszy dzieciom podczas każdej lekcji i ma być ich przewodnikiem w czasie przygotowań. Święty, będąc jeszcze dzieckiem, opracował listę postanowień, których miał zamiar przestrzegać przez całe życie od momentu przystąpienia do wspomnianego sakramentu. “Wolę umrzeć niż zgrzeszyć” to właśnie jeden z punktów jego duchowego programu.

Zdaniem rodziców i ekspertów fakt, że zdanie to pochodzi z tekstów katolickiego Świętego wcale nie sprawia, że umieszczenie go w podręczniku dla tak małych dzieci jest usprawiedliwione. W tym wieku uczniowie mogą brać takie słowa do siebie, źle je interpretować, zwłaszcza jeśli już zmagają się z jakimiś problemami.

“Zmagamy się z ogromną falą prób samobójczych podejmowanych już nawet przez dzieci młodsze niż te, do których kierowany jest podręcznik. Wiele z nich postanowiło targnąć się na własne życie w wyniku doświadczanego latami niezrozumienia, osamotnienia, życia w poczuciu niezawinionej winy i pozostawieniu samemu sobie z własnymi problemami, także związanymi ze swoim zdrowiem psychicznym. Zacytowane powyżej zdanie, niezależnie od źródła jego pochodzenia, może bardzo mocno wbić się w psychikę dzieci, zarówno powodując problem z samoakceptacją, pchając w stan ciągłej presji względem siebie, kończąc na budowaniu poczucia winy lub realnej chęci targnięcia się na własne życie. Prezentowanie tak radykalnych haseł dzieciom, które świat wciąż odbierają bardzo dosłownie, budzi rażące wątpliwości wobec przygotowania pedagogicznego autorów podręcznika.” – fragment oświadczenia Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo