Zachowaj cenne wspomnienia: oryginalne pomysły na sesję noworodkową

Sesje noworodkowe w Polsce od lat cieszą się wielką popularnością. Świeżo upieczeni, szczęśliwi rodzice decydują się na uwiecznienie na zdjęciach pierwszych dni życia dziecka, aby zachować cenne wspomnienia i mieć wspaniałą pamiątkę na lata. Jak wygląda sesja noworodkowa? Kiedy najlepiej ją wykonać? Czy różnego rodzaju akcesoria i rekwizyty są niezbędne podczas sesji fotograficznej dla maluszka? Podpowiadamy!

Kiedy wykonać sesję noworodkową?

Sesję noworodkową wykonuje się zwykle do 14. dnia życia dziecka. Takie maluszki zazwyczaj dużo śpią, a ich ciała są plastyczne i podatne na układanie w różnych pozycjach. Jeżeli z jakichś powodów nie ma możliwości wykonania sesji noworodkowej w pierwszych dwóch tygodniach życia, zdjęcia mogą być zrobione później.

Niektórym mamom zależy, aby podczas sesji noworodkowej wykonać również ujęcia rodzinne – w takiej sytuacji warto poczekać, aż kobieta wydobrzeje po porodzie i będzie gotowa na spędzenie chwili przed obiektywem.

Czas trwania sesji noworodkowej zależy od maluszka. Zazwyczaj zajmuje od 2 do 4 godzin i obejmuje zrobienie zdjęć, ale także ewentualne uspokajanie szkraba i karmienie. Należy pamiętać, że dziecko wyczuwa emocje opiekunów – ważne, aby rodzice byli w tym czasie spokojni i zrelaksowani.

Sesja noworodkowa: w domu czy w studiu?

Zdjęcia noworodkowe mogą zostać wykonane smartfonem w zaciszu domowym przez rodziców lub innych członków rodziny. Wystarczy ułożyć maluszka w łóżeczku, w koszu Mojżesza lub na jakimś ładnym kocu i odsłonić okna, aby naturalne światło rozjaśniło pomieszczenie, w którym wykonywane będą fotografie. W domowej sesji noworodkowej można wykorzystać: kolorowe poduszki, pluszowe maskotki, balony, girlandy świetlne, a także karty do zdjęć z napisami, rozety papierowe czy tematyczne banery. Tego typu akcesoria nie są jednak niezbędne – wielu rodziców decyduje się na naturalne fotografie dziecka, pozbawione jakichkolwiek dodatków i gadżetów.

Wykonanie sesji noworodkowej można zlecić również profesjonalnemu fotografowi. Najlepiej skontaktować się z nim w ostatnim trymestrze ciąży i ustalić orientacyjną datę wykonania sesji (na podstawie przewidywanego terminu porodu).

Sesje noworodkowe często odbywają się w studiach fotograficznych, dostosowanych do wieku i potrzeb maluszków, ale wielu specjalistów wykonuje je również w domach klientów. Podczas wyboru fotografa kieruj się przykładowymi pracami zamieszczonymi na stronach internetowych. Portfolio danego twórcy pokaże, czy osoba wykonuje zdjęcia stylizowane czy naturalne, w klimacie lifestyle’owym.

Bezpieczeństwo noworodka podczas sesji zdjęciowej

Podczas sesji noworodkowej najważniejsze jest bezpieczeństwo maluszka. Przede wszystkim w dniu zdjęć dziecko, rodzice, rodzeństwo oraz fotograf powinni być zdrowi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych sesję należy przenieść na inny termin.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia temperatura w studiu fotograficznym lub w domu. Podczas sesji noworodkowej dziecko może być kilkukrotnie przebierane lub występować w samej pieluszce, dlatego należy zadbać o komfort termiczny.

Podczas robienia zdjęć dziecko nie powinno ani chwili pozostać bez opieki. Bardzo ważne jest, aby maluszek był asekurowany i podtrzymywany rękoma. Ręce oraz inne zbędne elementy bez problemu można usunąć podczas obróbki w programach graficznych.

Należy również pamiętać o tym, aby wykorzystywane podczas sesji noworodkowej akcesoria i rekwizyty były bezpieczne dla dziecka, np. nie posiadały ostrych krawędzi czy małych elementów. Jeżeli maluszek ma zostać umieszczony w miniaturowym krzesełku czy łóżeczku, trzeba sprawdzić, czy są one stabilne. Jeśli są zbyt lekkie, powinny zostać dociążone odpowiednimi odważnikami.

Powtórzmy – bezpieczeństwo i komfort dziecka podczas sesji zdjęciowej są priorytetem i żadne, nawet najpiękniejsze ujęcie nie jest warte narażenia go na żadne niebezpieczeństwo czy tkwienie w nienaturalnej pozycji. 

Ciekawe pomysły na sesję noworodkową

Noworodek najczęściej zostaje uwieczniony na zdjęciu przez swoich rodziców od razu po urodzeniu. Fotografie tego typu często służą do poinformowania członków rodziny oraz bliskich przyjaciół o tym, że maluch pojawił się już na świecie.

Ciekawym pomysłem jest wykonanie profesjonalnej sesji noworodkowej w szpitalu, w ciągu pierwszych 2-3 dni po przyjściu malucha na świat. Fotograf bazuje wówczas na naturalnych, prostych ujęciach – małych stópek, rączek czy pierwszych słodkich min. 

Wielu rodziców decyduje się na sesje stylizowane, czyli inspirowane konkretnym tematem, np. zwierzęcym, vintage czy hobby opiekunów. Szczególnie urocze są zdjęcia w stylu bajkowym, na których maluch wystylizowany jest na postać z konkretnej bajki.

Niektórzy fotografowie dysponują różnego rodzaju zestawami ubranek noworodkowych oraz pasującymi akcesoriami. Istnieją również wypożyczalnie strojów dla najmłodszych, w których można znaleźć ciekawe stylizacje na sesję fotograficzną maluszka. 

Planując sesję noworodkową, warto rozważyć ujęcia ze starszym rodzeństwem. Zdjęcia, na których starszy brat czy siostra przytulają maluszka lub trzymają go za małą rączkę, są szczególnie urocze i chwytające za serce.

Nie ma przeciwwskazań, aby w sesji noworodkowej uczestniczyły również zwierzęta domowe, o ile będą przez cały czas pilnowane przez opiekunów.

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo