Imię Tymon – pochodzenie i znaczenie imienia Tymon

Decyzja o imieniu dla mającego się nam narodzić dziecka to sprawa niezwykle poważna – bardzo bliski nam człowiek będzie ponosił konsekwencje naszego wyboru przez całe swoje życie. Dlatego warto poświęcić niemało czasu na cierpliwe przejrzenie wielu dostępnych różnorodnych opcji, a następnie spokojne rozważenie, która z nich będzie tą najlepszą właśnie dla naszej pociechy. A może będzie to imię Tymon?

Imieniny Tymona

  • 19 kwietnia,
  • 20 kwietnia,
  • 28 lipca,
  • 28 września.

Imię Tymon

Tymon to jedno z wielu imion pochodzenia greckiego, które dotarły do nas za pośrednictwem łaciny i starożytnego Rzymu. W Polsce występuje równolegle obok pokrewnego sobie imienia Tymoteusz. Sporą popularność i rozpoznawalność imię Tymon zyskało w kulturze popularnej dzięki filmowi „Król Lew”, superprodukcji amerykańskiego studia Walt Disney z 1994 roku, która odniosła niesamowity sukces, bawiąc najmłodszych widzów pod każdą szerokością geograficzną. Był to rzeczywiście film niezwykle starannie wykonany, widowiskowy, atrakcyjny dla dziecka, a przy tym naprawdę niegłupi. Nic dziwnego zresztą – w jego scenariuszu dorośli widzowie mogli dopatrzeć się inspiracji klasyką klasyk, czyli „Tragedią Hamleta, księcia Danii” Williama Szekspira. To właśnie w „Królu Lwie” główny bohater, syn zabitego króla Simba, spotyka sympatyczną parę zwierząt – guźca Pumbę i surykatkę Tymona. Ratują oni życie prawowitemu następcy lwiego tronu, zaprzyjaźniają się z nim i dają oparcie podczas trudnych lat wygnania. Popularność Tymona i Pumby była tak wielka, że przez kolejne lata niezwykle wzrosło również zainteresowanie świata samym gatunkiem surykatek – powstały dziesiątki filmów i programów na temat ich życia. Filmowy Tymon był inteligentny, zaradny, dowcipny i miał dobre serce.

Jeśli sięgniemy głębiej w historię zachodniej kultury w poszukiwaniu śladów imienia Tymon, ponownie trafimy na Szekspira. To właśnie mistrz ze Stratford-upon-Avon napisał tragedię „Tymon Ateńczyk”. Opowiada ona o losach opisanego między innymi przez Plutarcha obywatela starożytnych Aten, żyjącego w V wieku przed naszą erą. Rzeczony Tymon był synem bogacza, który jednak hojnie dzielił się posiadanym majątkiem z ludźmi, których uważał za swoich przyjaciół. Gdy jednak pewnego dnia jego środki w końcu się skończyły, dotychczasowi towarzysze nie chcieli już się z nim zadawać – okazali się po prostu wyrachowani. Zdradzony i rozgoryczony Tymon musiał podjąć się ciężkiej, fizycznej pracy, by przetrwać. Pewnego dnia po długiej niedoli odnalazł przypadkiem garnek ze złotem – jego „przyjaciele” oczywiście momentalnie powrócili. Tym razem jednak nie dał się im zwieść. Jego przykre doświadczenie uczyniło z niego wręcz mizantropa, którym później inspirowali się kolejni starożytni, którzy czuli się opuszczeni i pokrzywdzeni – na przykład rzymski dowódca Marek Antoniusz.

Znaczenie imienia Tymon

Imię Timon pochodzi od słowa „timē”, które oznacza w starożytnej grece „honor”, „cześć”, „szacunek”. Tymon to więc „ten, który czci”, „ten, który szanuje”, „ten, który oddaje honor”. Sugeruje więc człowieka pokornego, który z szacunkiem podchodzi do zastanego porządku, praw i obyczajów. Odnajduje się w istniejącej rzeczywistości i dobrze sobie w niej radzi. Z drugiej strony, skoro kojarzymy go z honorem i czcią, to znaczy, że sam Tymon też na szacunek innych zasługuje swoją zasadniczą postawą i swoim codziennym postępowaniem.

Zdrobnienia imienia Tymon

Szczęśliwie w przypadku tego imienia dobrze brzmiących dla ucha, sprawdzających się zdrobnień jest naprawdę niemało. Przede wszystkim można tworzyć je zmieniając końcówkę – tak powstanie Tymek, Tymuś, Tymeczek, Tymo czy Tymi. To warianty analogiczne dla imienia Tymoteusz. Specyficzna dla Tymona będzie zaś wersja Tymonek czy Tymonuś. Jak widać, jest w czym wybierać.

Pochodzenie imienia Tymon

Jak już wspomniano wyżej, imię Tymon pochodzi ze starożytnej Grecji. Jego pierwotna, wyjściowa wersja to greckie Timótheos – w Polsce przyjęte jako Tymoteusz. Timon to wariant skrócony. Nad Wisłę dotarł poprzez język łaciński – to starożytni Rzymianie podporządkowali sobie politycznie Greków, ogromnie wiele czerpiąc i wynosząc z dorobku ich kultury, filozofii, sztuki i nauki. Przy okazji przejęli także całkiem sporo imion, które następnie rozprzestrzeniały się po Europie – najpierw wraz z rozwojem terytorialnym potężnego imperium rzymskiego, później wraz z rozszerzaniem się chrześcijaństwa zachodniego ze stolicą w Rzymie (katolicyzmu). W obszarze dominacji tego ostatniego to właśnie łacina była uniwersalnym językiem, którego znajomości wymagano od wszystkich ludzi wykształconych. Jak wiadomo, Polska chrzest przyjęła w X wieku, tym samym stając się częścią politycznego i kulturowego Zachodu i otwierając się między innymi na import dorobku starożytnych Greków i Rzymian. Co ciekawe, na przestrzeni wieków grecki Tymon często zaczął być utożsamiany z innym, niezależnie i równolegle powstałym imieniem pochodzenia germańskiego – Thiemo. Nie da się zaprzeczyć, brzmią bardzo podobnie.

Tymon to imię dla chłopca inteligentnego i samodzielnego. Powinien zarazem umieć odnaleźć się w konkretnych okolicznościach. Co ważne, nadając mu takie imię, dajemy mu również sporą szansę, że będzie konsekwentnie uczył się na swoich własnych błędach. Wszyscy wiemy, jak kluczowa w życiu to umiejętność.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo