14. emerytura do poprawki. Kto otrzyma dodatek? Szykują się spore zmiany

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wkrótce ma rozpocząć się wypłata 14. emerytury 2023. Dodatek dla seniorów ma zostać wprowadzone na stałe, a Senat niedawno przyjął poprawki do ustawy. Jak zgodnie z nimi miałaby teraz wyglądać wypłata “czternastki”?

W 2019 roku rząd wprowadził coroczny i stały dodatek dla emerytów w postaci 13. emerytury. Pieniądze w wysokości obowiązującej w danym roku minimalnej emerytury, są wypłacane wszystkim seniorom bez względu na dochody. Dwa lata później powstało kolejne świadczenie – 14. emerytura. Choć początkowo wypłaty miały być jednorazowe, to okazuje się, że zostaną wprowadzone na stałe. Do tej pory pieniądze przysługiwały z tego tytułu jedynie seniorom ze świadczeniami do 2900 zł brutto, a w przypadku pozostałych były pomniejszane zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Teraz ma się to zmienić.

Sprawdź: Już wkrótce będzie można złożyć wniosek o specjalny dodatek dla emerytów. KRUS wypłaci go nielicznym

14. emerytura 2023. Komu przysługuje? Rząd planuje zmiany

Senat 22 czerwca 2023 roku przyjął do ustawy o “czternastkach” poprawki. Jednym z zarzutów wobec niej był bowiem limit uprawniający do otrzymania dodatku. – Dlaczego rząd ustanowił akurat taki limit? Skąd wzięła się kwota 2900 zł? – stwierdziła senator Magdalena Kochan z KO podczas posiedzenia senackiej komisji rodziny 7 czerwca. Limit mimo rosnącej inflacji nie uległ zmianom od 2021 roku. To ma się zmienić. Senatorowie zaproponowali, aby kryterium nie było “sztywne” jak dotychczas, a wynosiło 120 proc. średniej emerytury. Obecnie byłoby to więc 3900 zł. Więcej seniorów otrzymałoby zatem pełną wysokość świadczenia.

Sprawdź: Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk

Ile wynosi 14. emerytura 2023? Wypłaty mają być wyższe

To niejedyne planowane zmiany w ustawie. Poprawki zakładają, że Rada Ministrów do 31 października będzie mogła ustalić, że wysokość “czternastki” będzie wyższa niż aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. Elastyczny ma być także termin wypłat, który może zostać przesunięty w drodze rozporządzenia przez Radę Ministrów.

Sprawdź: Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty 2023? Kwota zależy od rodzaju zadłużenia

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo